Małymi krokami do pisania recenzji
Barbara Voors 'Mama, która zagderała się na śmierć'; Renata Piątkowska 'A może będzie właśnie tak'

 (fot. GBP w Ostrowie)
Ostrów, 24-03-2013

     Dziecięca literatura szwedzka jest znana i ceniona na całym świecie. Tłumaczona na dziesiątki języków znajduje aplauz u najbardziej wymagających krytyków, jakimi są dzieci. Coraz częściej książki szwedzkich pisarzy pojawiają się także na rynku polskim, a to przede wszystkim za sprawą Wydawnictwa Zakamarki. Publikowane utwory, wyróżniające się wielkimi walorami literackimi i artystycznymi, mają podwójnego adresata: dziecko, które słuchając lub czytając utwór bawi się i uczy myślenia oraz dorosłego, który zgłębia psychologię dziecka z prawdziwych, rzeczywistych i realnych obrazów przedstawianych przez autora.

     Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki mieli możliwość już wcześniej zapoznać się z tekstami szwedzkich pisarzy: Ulfa Starka, Sanny Toringe czy Martina Widmarka autora wspaniałej serii książek o tematyce detektywistycznej. Podczas ostatniego spotkania uczestnicy Klubu poznali kolejną pozycję literatury szwedzkiej, tym razem autorstwa Barbary Voors pt. "Mama, która zagderała się na śmierć". To zabawna i pouczająca historyjka o rodzinie Blomkvistów opowiadana przez ośmioletnią Fridę, która z rozbrajającą szczerością mówi o tym, jak z siostrą Ellen nie lubią nic robić dopóki "gderanie" mamy nie zmobilizuje je do jakichkolwiek czynności. O ile początek opowiadania owiany jest ciepłym humorem, to dalsze odsłony utworu wprowadzają czytelnika w smutniejsze historie związane z rodziną Fridy, spowite z kolei "czarnym humorem".

 (fot. GBP w Ostrowie)
     Aby pracować z tekstem uczestniczki Klubu przy pomocy różnych słowników zaznajomiły się z nowym słownictwem: wyrazami bliskoznacznymi, obcymi i nowym związkiem frazeologicznym - "czarny humor" bardzo często występującym w literaturze. Na zakończenie dzieci poczyniły pierwsze kroki w recenzowaniu książki. Krótkie, nieśmiałe, ale zachęcające opisy do przeczytania utworu przez innych czytelników zawisły na Drzewku Recenzji Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece.

 (fot. GBP w Ostrowie)
     Natomiast druga grupa klubowiczów, nowobrzeskie przedszkolaki, miała możliwość wysłuchać, rozmawiać, a także recenzować utwór Renaty Piątkowskiej pt. "A może będzie właśnie tak". Dzieci dowiedziały się, że bohaterowie książki podobnie jak oni mają swoje marzenia i już teraz wiedzą, kim w przyszłości chcą zostać. Plastyczne recenzje dzieci ujawniły, że wśród klubowiczów są przyszli strażacy, lekarka, nauczycielka baletnic, ogrodniczka, piosenkarki, policjantka, a nawet zawodowy bramkarz. Tomek chciałby zostać bardzo solidnym bramkarzem, bo jak zaznaczył - żadnego gola nie przepuści, natomiast odważne dziewczynki potrafiły zaprezentować swoje możliwości taneczne i wokalne, które zapewne ułatwią im drogę do wymarzonych artystycznych zawodów.

     Książki Renaty Piątkowskiej znajdują znaczące miejsce we współczesnej polskiej literaturze dziecięcej, a autorkę już wcześniej przedstawialiśmy przy omawianiu i rekomendowaniu jej publikacji przez DKK.
 (fot. GBP w Ostrowie)

Podczas następnych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki będziemy rozmawiali o książkach: Margery Williams - Aksamitny królik oraz Martina Widmarka i Heleny Willis -Tajemnica biblioteki.

Halina Rokita   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2013_03_04/20130324malymi/art.php