Kolor czerwony jest kwaśny jak truskawka i słodki jak arbuz

 (fot. GBP w Ostrowie)
 (fot. wydawnictwo-widnokrag.pl)
Ostrów, 17-02-2013

     Czy zastanawialiście się czasami, w jaki sposób widzą świat niewidzący? Jak "widzą" kolory, które w naszej przestrzeni osób widzących mają ogromny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie: pobudzają lub wyciszają, inspirują, dają poczucie harmonii, uspakajają, a czasami przygnębiają i rozpraszają.

     Niewidomy Tomek, bohater książki Meneny Cottin i Rosany Fari pt. "Czarna książka kolorów", zaprasza każdego do "świata ciemności", w którym żyje, aby spróbować odkrywać kolory tak jak on - wcale ich nie widząc.

 (fot. GBP w Ostrowie)
     Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Nowym Brzesku - "zerówkowicze" już skorzystali z takiego zaproszenia. Dzięki scenariuszowi opartemu na rekomendowanej publikacji "Czarna książka kolorów" i uczestnictwu w zajęciach dzieci dowiedziały się, że dla Tomka kolory to wiele, wiele smaków, zapachów, dźwięków i emocji. Na przykład kolor żółty dla chłopca ma smak musztardy i jest mięciutki jak piórka kurczątek, a czarny jest delikatny jak jedwab, kiedy mama przytula go i okrywa swoimi długimi włosami.

     Uczestnicząc w różnych zabawach takich jak: Gra skojarzeniowa, Zawiązane oczy, Tajemnicze pudełko przedszkolaki za pomocą różnych zmysłów poznawali i odkrywali kolory. Dla Nikoli kolor złoty kojarzył się z brokatem, a Zosi różowy z sukienką, natomiast kolor niebieski dla Bartka to kolor nieba, kiedy nie wędrują po nim chmury. Korzystając z tajemniczego pudełka i mając zasłonięte oczy, dzieci próbowały za pomocą węchu czy dotyku odgadywać i nazywać wyciągnięte przedmioty. Zadanie okazało się niełatwe.

    Klaudii trudno było rozpoznać nieznany dla niej przedmiot - otwieracz do butelek, ale za to pomarańcza została szybko zidentyfikowana przez jej koleżankę. Podczas realizacji zajęć zgodnie ze scenariuszem dzieci wykonały rysunki swojej "czarnej książki kolorów". I tutaj dzieci zdobyły nowe doświadczenie, polegające na oglądaniu rysunków za pomocą dotyku. Także prezentacja książki okazała się dla przedszkolaków bardzo interesująca. Z zaciekawieniem słuchali czytanego tekstu, dotykali "gumowanych rysunków" i tekstu napisanego alfabetem Braila.

 (fot. GBP w Ostrowie)
    Po różnych doznaniach, doświadczeniach większość przedszkolaków razem z opiekunem grupy Panią Dyrektor Barbarą Jamrozik przeszła na kolorowe pole symbolizujące świat widzących, uznając tym samym odczuwanie większej radości, a czarne pole nazwane "światem ciemności" zaakceptowane zostało tylko przez trójkę maluchów.

     Biblioteka Publiczna wśród 100 innych bibliotek w Polsce bierze udział w konkursie "Czarna książka kolorów" Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwa Widnokrąg. Przy udziale dzieci i wsparciu opiekunów grup promuje postawy otwartości i akceptacji dla niepełnosprawności wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym tym samym wypełniając jedne z celów wymienionego konkursu.

"Czarna książka kolorów" otrzymała New Horizons Award w 2007 roku na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii. Dzięki Wydawnictwu Widnokrąg można ją zakupić w księgarniach, także w księgarniach internetowych.



Halina Rokita   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2013_01_02/20130217czarna/art.php