Wycieczka w Świętokrzyskie

 (fot. ZSG w Sierosławicach)
 (fot. ZSG w Sierosławicach)
Sierosławice, 29-10-2012

     W ramach projektu "Azymut na wszechstronną edukację" 43. uczniów ZSG w Sierosławicach wraz z opiekunami i przewodnikiem wyjechało - niestety już na ostatnią wycieczkę krajoznawczo - turystyczną. Celem podróży były niektóre ciekawe miejsca w województwie świętokrzyskim.

     Pierwszym punktem czwartkowego wyjazdu było zwiedzanie zabytkowego opactwa Cystersów w Jędrzejowie. Zostało ono założone na początku XII wieku. Był to pierwszy na ówczesnych ziemiach polskich klasztor cysterski. Opactwo składa się z bazyliki oraz zabudowań klasztornych, w których mieszka, pracuje i modli się dwudziestu ojców. Do dziś zachował się fragment wieży liczącej prawie 800 lat. Znajduje się on wewnątrz zabudowań klasztornych, pod dachem.

     Wnętrze kościoła posiada wystrój barokowy. Na uwagę zasługują piękne, ogromne, błękitno - złote ograny. Corocznie w miesiącach sierpniu i wrześniu odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Organowy. W jednej z kaplic znajduje się ołtarz grobowy błogosławionego Wincentego Kadłubka z posrebrzaną trumną oraz jego relikwiami. Te i inne informacje przekazał nam jeden z ojców Cystersów, który udzielał cierpliwie wyczerpujących odpowiedzi na zadawane przez dzieci pytania.

     Kolejny cel to Jaskinia Raj odkryta w 1964 roku przez czterech uczniów Technikum Geologicznego w Krakowie. Niektórzy uważają jaskinię Raj za najładniejszą w Polsce! Największym atutem tej jaskini jest przepiękna Sala Stalaktytowa. Słynie ona z ogromnej ilości nacieków zgromadzonych na małej powierzchni. W jaskini odnaleziono bardzo interesujące ślady pobytu człowieka sprzed 50 - 60 tysięcy lat, o czym informuje przygotowana przed wejściem do niej ekspozycja.

 (fot. ZSG w Sierosławicach)
     W namulisku znaleziono fragmenty szkieletów wielu zwierząt: niedźwiedzia jaskiniowego i brunatnego, mamuta, hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, piżmowoła, żubra pierwotnego, renifera, konia, lisa pierwotnego. Obecnie w jaskini można spotkać nietoperze, kuny, pająki oraz ślimaki. Szkoda, że widzieliśmy tylko pająki.

     Po pysznym obiedzie w Chęcinach wybraliśmy się do Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, które mieści się w XVI-wiecznej odremontowanej i zabytkowej kamienicy "Niemczówka". Ku naszemu miłemu zaskoczeniu już w progu przywitał nas pracownik i miłośnik tej ziemi w stroju historycznym.

     Pan Krzysztof oprowadził nas po wszystkich pomieszczeniach zabytkowej kamienicy. Mieliśmy możliwość oglądania filmu przedstawiającego najciekawsze miejsca okolicy oraz atrakcje turystyczne, jakie odbywają się w ciągu całego roku. Zachwyciły nas również ruiny zamku w Chęcinach. Na koniec spotkania pan Krzysztof pozwolił każdemu uczestnikowi potrzymać prawdziwą szablę, a nasze panie mogły ocenić ciężar miecza rycerskiego - być może jednego z tych, które używane były do obrony miejscowego zamku przed najeźdźcami (?).

     Po wyjściu z Niemczówki na dworze panował już półmrok. Zaczął padać drobny deszcz. Mogliśmy się przekonać jak ważne w takich warunkach są kamizelki odblaskowe. Idąc do autokaru przechodziliśmy przez kilka ulic. Byliśmy widoczni z daleka. Kierowcy zatrzymywali się kilka metrów przed przejściem. CZULIŚMY SIĘ BEZPIECZNI. Wzbudzaliśmy także zainteresowanie innych przechodniów, którym podobał się nasz "odblaskowy strój".

     W godzinach wieczornych dotarliśmy pod naszą szkołę, gdzie czekali na nas rodzice. Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy trochę zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni.

Uczestnicy wycieczki   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2012_09_10/20121029sieroslawice_odb/art.php