Kto czyta książki żyje podwójnie...
Andrew Nicoll 'Dobry człowiek'; Bernhard Schlink 'Lektor'

 (fot. MBP w Proszowicach)
Proszowice, 24-10-2012

     Józef Ignacy Kraszewski apelował: "czytajmy, bo czytanie jest drugim życiem", a Umberto Eco twierdził, że "kto czyta książki żyje podwójnie". Powszechnie wiadomo, że pogrążenie się w lekturze daje okazję do oderwania się od szarej codzienności i przeniesienia się w lepszy, radośniejszy świat. Nasi Klubowicze mają okazję doświadczyć tego nie tylko podczas czytania, ale także na każdym ze spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.

     Na kolejnym z nich, które odbyło się 22 października 2012 r., dyskutowaliśmy na temat historii opisanych w dwóch powieściach- "Dobrym człowieku" Andrew Nicoll'a i "Lektorze" Bernharda Schlinka.

Andrew Nicoll - "Dobry człowiek"

 (fot. internet)
     Jest to opowieść miłosna i opowieść o miłości, a także magii, przyjaźni, wspaniałym jedzeniu, orkiestrze dętej, włoskiej czarownicy i potężnym prawniku. Głównym bohaterem powieści autor uczynił Tibo Krovica - uczciwego i szanowanego burmistrza nadmorskiego miasteczka Kropka. Ów tytułowy "dobry człowiek" jest nieszczęśliwie zakochany w swojej zamężnej sekretarce Agathe Stopak. Wiedząc jednak, że uczucie to nie ma szans na spełnienie utrzymuje je w tajemnicy...

     Pełen delikatności i subtelności styl autora przenosi czytelników w nasyconą magią i nieco baśniową atmosferę małego miasteczka. Przede wszystkim jednak pozwala im poznać historię pięknej miłości opisaną z niezwykłym wyczuciem i lekkością.

Bernhard Schlink - "Lektor"

 (fot. MBP w Proszowicach)
     Książka opowiada historię Michaela - piętnastoletniego chłopca, którego życie zmienia się diametralnie, kiedy spotyka na swojej drodze sporo starszą od siebie piękną konduktorkę Hannę. Zakochuje się w niej bez pamięci, a elementem ich związku jest wspólne czytanie książek. Wszystko kończy się, gdy kobieta nagle i niespodziewanie znika.

     Michael spotyka ją dopiero po wielu latach na sali sądowej, gdzie poznaje skomplikowaną historię jej życia. Dowiaduje się, że ukochana była kiedyś strażniczką w obozie koncentracyjnym i popełniła niejedną zbrodnię. Czy zmieni to jego uczucia w stosunku do Hanny?

     Losy bohaterów prowokują czytelnika do stawiania sobie trudnych pytań. Choć nie na wszystkie uda się znaleźć prostą odpowiedź z całą pewnością warto zastanowić się nad problemami poruszanymi w powieści.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w listopadzie.

MBP w Proszowicach   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2012_09_10/20121024skk_10_22/art.php