Nowe książki w Bibliotece

 (fot. internet)
Ostrów, 22-10-2012

     Jak co roku Biblioteka Publiczna w Ostrowie wzbogaciła swój księgozbiór nowymi książkami, dzięki zakupom finansowanym z dotacji Biblioteki Narodowej realizującej program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponad 100 nowych egzemplarzy trafi do rąk czytelników - zakup został zaplanowany tak, aby czytelnicy w każdym wieku znaleźli dla siebie coś nowego odpowiadającego ich zainteresowaniom i potrzebom. Księgozbiór Biblioteki uzupełniły pozycje z beletrystyki, literatury popularnonaukowej oraz (najliczniej reprezentowane) książki mające swoich odbiorców wśród dzieci i młodzieży.

Wydawnictwa, które mogą zainteresować dorosłych czytelników?

Na miłośników książek Marii Nurowskiej czekają na bibliotecznej półce nowe publikacje, po które zawsze sięga kilka pokoleń czytelników, a o ich popularności świadczy też fakt, że tłumaczone są na kilkanaście języków. Ofertę książek autobiograficznych, opowiadających osobiste historie, uzupełniły m.in. takie wydawnictwa jak: Marzenia i tajemnice - D. Wałęsy; Tak sobie myślę - J. Stuhra; Niebo w kałużach - A. Gotfryda.

Gorąco też polecam bestsellery: Dobry zabójca D.Koontza; Rzeki Hadesu wyśmienitego twórcy kryminałów M.Krajewskiego oraz Pięćdziesiąt twarzy Greya E L James. Ta ostatnia z wymienionych to powieść, która wstrząsnęła rynkiem literatury kobiecej. Jako ciekawostkę podaję, że codziennie o godz. 23.00 w radio ZET czytana jest w odcinkach na antenie. Pozostałe tomy z zaplanowanej trylogii James ukażą się wkrótce: listopadzie otrzymamy do rąk tom drugi, natomiast na trzeci trzeba będzie poczekać do stycznia 2013 roku.

     Kolejna rekomendowana książka nosi tytuł Przelot bocianów i zamyka cykl bestsellerowych powieści Hanny Kowalewskiej. Powieść ucieszy zapewnie tych czytelników, którzy już wcześniej mieli okazję poznać losy bohaterów Zawrocia.

     Natomiast Lilkę Małgorzaty Kalicińskiej proponuję przeczytać Paniom, które doświadczyły rozstania z najbliższą osobą. Ta książka wspiera duchowo. Pokazuje, że rozstania nie muszą oznaczać wielkiej pustki, a życie nie kończy się po pięćdziesiątce. Samotność można bowiem zapełnić nowymi doświadczeniami i niespodziankami, a przyjaźń czy miłość może przyjść do nas w najmniej oczekiwanym momencie.

     Dla tych czytelników, którzy lubią "zanurzać się" w kulturze innych narodów wymienię interesujące pozycje, na które warto zwrócić uwagę, a wśród nich m.in.: Legendy żydowskiego Krakowa, Zupa z jeża M.Kozłowskiej, Trzeci dzień M.Głombiowskiego, Na Syberię P.Pettersona oraz reportaż wojenny z Afganistanu Anny Badkhen pod tytułem Kałasznikow kebab.

     Literaturę popularnonaukową tworzy zestaw lektur, które mogą być pomocne w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie "w toksycznym świecie"? Proponuję książki polecane przez psychologów, psychoterapeutów, lekarzy, filozofów. Są to publikacje z zakresu tzw. life coaching (doradztwa życiowego). Czytelnicy znajdą w nich porady, a także propozycje działań salutogennych (prozdrowotnych) jakże niezwykle ważnych w dzisiejszych czasach. Tu warto wymienić takie tytuły jak: 10 prostych sposobów radzenia sobie z niepokojem, 10 prostych sposobów radzenia sobie ze stresem, Asertywność, Jak żyć, Coaching rodzicielski, Jak wydobyć się z depresji.

Dla młodzieży

     Czytającą młodzież (i nie tylko) chciałabym zachęcić nowymi utworami znanych pisarzy: E.Ostrowskiej; E.Barańskiej; E.Nowak, B.Ciwoniuk, Lis Elwes i jej książką pod tytułem Ekodziewczyny należącą do znanej serii - Dziewczyny z klasą. Dziewczęta! Wam szczególnie polecam cenny przewodnik - Co się dzieje z moim ciałem, amerykańskiej pedagog L.Madaras. Myślę, że jest to publikacja warta polecenia także rodzicom nastolatków, którzy chcą się dowiedzieć, jak we właściwy sposób poruszać w rozmowach z dzieckiem temat seksualności.

Dla dzieci

     Najbogatszą ofertę przygotowała Biblioteka dla najmłodszych czytelników. Bogato ilustrowane wydawnictwa z dołączonymi płytami CD ucieszą nie tylko dzieci. Z nowych książek dla najmłodszych cieszą się nie mniej rodzice, którzy obserwują, że czytanie książek dzieciom wpływa dobroczynnie na stymulowanie ich wszechstronnego rozwoju. A jak mawiał Jan Brzechwa - "Ci co piszą dla dzieci, wznoszą lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą do poezji wielkiej, do literatury klasycznej i współczesnej. Most ów jest pewnego rodzajem zlepkiem wartości, które poeta w swoich wierszach dla dzieci powinien zawrzeć".

Czytajmy! Spotkania z książką to źródło naszej siły i radości, dające nadzieję na ukojenie i zadowolenie. Lektura rozwija wyobraźnię, fantazję, pozwala więcej "widzieć i czuć". Czytanie pozwala uporządkować własne uczucia i daje szanse na kształtowanie umiejętności empatycznych, pozwala na budowanie porozumienia miedzy pokoleniami.

ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI!



st. kustosz Halina Rokita   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2012_09_10/20121022nowe/art.php