Tydzień Zakazanych Książek (30.IX - 6.X.2012r.)

 (fot. Halina Rokita)
Ostrów, 17-10-2012

     Okno Biblioteki Publicznej w Ostrowie wzbudzało zainteresowanie i intrygowało czytelników. Przykuwało uwagę i wzbudzało zainteresowanie każdego, kto Bibliotekę odwiedzał. Dlaczego? Otóż w oknie, które spełniało rolę wystawy, widniały tajemnicze napisy: "Tydzień zakazanych książek", "Tych książek nie wolno czytać", "Lista zakazanych książek", "Czy wiesz że...".

     Czytelnicy - uczniowie przez moment myśleli, że nie będą musieli "przerabiać" lektur, gdyż niektóre z nich znajdują się na Liście Zakazanych Książek, m.in.: Ferdydurke Gombrowicza, Folwark zwierzęcy Orwella, Cierpienia młodego Wertera Goethego. Rolą bibliotekarza było wyjaśnienie i przekazanie wiedzy na temat kontrowersyjnych książek.

 (fot. Halina Rokita)
     Akcja Tygodnia Zakazanych Książek przebiegająca w tym roku pod hasłem "30 lat uwalniania literatury" wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Celem akcji jest propagowanie wolności słowa i ukazywanie zagrożeń związanych z cenzurowaniem treści ze względów politycznych, światopoglądowych, obyczajowych czy kulturowych.

     To zarazem akcja uświadamiająca i zachęcająca do zainteresowania się ciekawymi przypadkami z historii literatury, także zachęcająca do czytania tych "niepoprawnych" książek.

     Wystawa przygotowana w bibliotece w Ostrowie wzbudziła duże zainteresowanie i spełniła swoją funkcję - zainteresowała czytelników i sprowokowała do pytań na temat "zakazanych książek".

     Biblioteka Publiczna w Ostrowie włączając się w/w akcję wpisała się na mapę Bibliosfery.net, która była propagatorem "Banned Books Week" czyli "Tygodnia Zakazanych Książek".

st. kustosz Halina Rokita   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2012_09_10/20121017zakazane/art.php