Bartoszaki i Bartosiątka

 (fot. ZS Proszowice)
Proszowice, 15-10-2012

     Dzień Edukacji Narodowej na trwałe wpisał się do krajobrazu polskiej oświaty. A wszystko zaczęło się od powstania Komisji Edukacji Narodowej, którą powołano 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Oficjalne obchody popularnego Dnia Nauczyciela zostały zainicjowane w Polsce w 1957 roku, kiedy to podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Kilkanaście lat później Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela przerodził się (zgodnie z ustawą sejmową z 1972 roku) w Dzień Nauczyciela obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, tj. 14 października. W 1982 roku, doroczne święto nauczycielskie było po raz pierwszy obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty. Bardzo oficjalnie i dostojnie - tak wyglądają obchody Dnia Edukacji Narodowej w polskich szkołach.

     Tak było i w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach. Życzenia i kwiaty dla wszystkich pracowników szkoły złożyli uczniowie, rodzice, Starosta Powiatu Proszowickiego - Zbigniew Wójcik. Za osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej nagrodę Starosty Powiatu Proszowickiego otrzymała Pani mgr Dorota Kłosowska - nauczycielkę matematyki.

     Młodzież tańcem i piosenką podziękowała pedagogom za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Ponieważ tradycja jest siłą narodu, dlatego młodzież postanowiła powrócić do szkolnej tradycji przyznawania najbardziej wyrazistej grupie pedagogów wyróżnień - nie w postaci Oskarów, ale rodzimych "Bartoszaków" i "Bartosiątek".

Agnieszka Głowicka-Polkowska   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2012_09_10/20121015dken/art.php