1 października - Międzynarodowy Dzień Lekarza

 (fot. weekendfm.pl)
Skalbmierz, 6-10-2012

     1 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Lekarza. Pragniemy zastanowić się w tym felietonie nad powołaniem człowieka do szczególnej służby drugiemu człowiekowi. Mówimy o zawodzie nie tylko, wymagającym specjalistycznej wiedzy, ale przede wszystkim otwartości na potrzeby i emocje chorych. Dlatego pracownicy Służby Zdrowia mają możliwość sprawdzenia każdego dnia miłości do bliźniego w postawie, życzliwości i cierpliwości.

     Współczesna medycyna może poszczycić się wieloma osiągnięciami na polu diagnostyki jak i skuteczności leczenia chorób. Dzięki temu pacjenci mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość. Choć nowoczesna aparatura podnosi jakość leczenia, to jednak nic nie zastąpi lekarza. Bo przecież każdy lekarz zgodnie z przysięga Hipokratesa ma zadanie leczenia pacjenta. Leczenie wedle możności i rozeznania ku pożytkowi chorych, broniąc ich od uszczerbku i krzywdy - to fragment przysięgi Hipokratesa, który oznacza niesienie pomocy w duchu miłości i odpowiedzialności za pacjenta. Najważniejszym w tym jest obopólna, głęboka relacja zaufania miedzy pacjentem a lekarzem.

     Patronem lekarzy i Służby Zdrowia jest św. Łukasz ewangelista. Był on uczniem św. Pawła i towarzyszem w jego podróżach. Przebywał ze św. Pawłem aż do jego męczeńskiej śmierci w Rzymie. Św. Łukasz był z wykształcenia lekarzem. Świadczy o tym doskonała znajomość terminów lekarskich, używanych w trzeciej ewangelii, która została przez niego napisana. Stąd św. Łukasz uznawany jest powszechnie z patrona lekarzy i całej Służby Zdrowia. Jego liturgiczne wspomnienie przypada 18 października.

     Dziś, kiedy tak wiele mamy krytycznych uwag do działalności naszej Służby Zdrowia, potrzebujemy wciąż lekarzy z powołania, którzy będą nieśli pomoc potrzebującym. Oprócz działalności medycznej lekarze podnoszą naszą świadomość w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia. Każdy z nas powinien nie tylko docenić, ale i sumiennie pielęgnować dar jaki otrzymał od Stwórcy. W ten sposób chronimy wielką wartość życia. Stąd nikomu z nas nie wolno obojętnie przechodzić obok problemów z jakimi borykają się pracownicy Służby Zdrowia. Okazuje się bowiem, że nie tylko kondycja finansowa szpitali odgrywa tu ważną rolę, ale także dobra wola i chęć współpracy dla jak najlepszej organizacji pracy szpitali i przychodni. Lekarze bardzo często są rozdarci pomiędzy dobrem pacjenta a ograniczonymi środkami ekonomicznymi. W dniu Międzynarodowego Dnia Lekarza wspierajmy ich naszą życzliwością i dobrym słowem.

ks. Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2012_09_10/20121006lekarzy/art.php