Rozwój zawodowy młodzieży

 (fot. KluczDoKariery.pl + IKP)
24-04-2012
     Zmiany na rynku pracy jak również rynku edukacji są nieuniknione. Temat bezrobocia natomiast wszystkim bardzo dobrze znany. Co powinniśmy zrobić aby nie znaleźć się w grupie bezrobotnych magistrów? Zacząć świadomie wybierać swoją przyszłość.

     Polski rząd wprowadza zmiany na rynku edukacji. Zmiana wieku uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Zmiany w liceach ogólnokształcących dotyczące wyboru przez uczniów indywidualnej ścieżki edukacji. Czy w końcu zmiany jakie wprowadzone zostały na uczelniach wyższych ograniczające możliwość studiowania na dwóch kierunkach na raz to nie jedyne elementy z jakimi młodzież musi się zmierzyć kształtując swoją karierę. Po zakończeniu etapu edukacji bowiem wkracza na rynek pracy, który nikogo nie wita z otwartymi ramionami.

     W związku z tym KluczDoKariery.pl zdecydował się edukować młodzież już od najmłodszych lat, że są w stanie sami kształtować swoją ścieżkę kariery zgodnie z posiadanymi predyspozycjami oraz preferencjami zawodowymi. "Widzimy potrzebę pokazania młodzieży, że sami są w stanie wpływać na swoją przyszłość związaną z karierą zawodową, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować kampanie społeczną "Świadomie wybieram przyszłość". Jesteśmy przekonani, że młode osoby mają wystarczające kompetencje i umiejętności do tego, by samemu zdecydować jak będzie wyglądać ich przyszłość zawodowa. Czy znajdziemy satysfakcjonującą pracę lub będziemy musieli liczyć na pomoc Państwa zależy przecież od nas." - mówi Rafał Żmuda, właściciel portalu e-doradztwa zawodowego KluczDoKariery.pl.

     Kampania "Świadomie wybieram przyszłość" zorganizowana zostanie w dwóch etapach. Pierwszy (1 czerwca - 31 sierpnia) będzie skierowany do dyrektorów, nauczycieli, pedagogów oraz doradców zawodowych w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Jego celem będzie zachęcenie osób odpowiedzialnych za edukację młodzieży do uczestnictwa w kampanii poprzez zgłoszenie swojego udziału za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej www.wybieram.kluczdokariery.pl. Drugi etap (1 września - 31 grudnia) to okres, w którym nauczyciele przeprowadzą w klasach lekcję doradztwa zawodowego na podstawie otrzymanego od organizatorów proponowanego scenariusza lekcji oraz wręczą uczniom loginy i hasła dostępu do wyniku Kwestionariusza Obszarów i Kompetencji Zawodowych dostępnego na stronie www.KluczDoKariery.pl. Innowacyjne rozwiązanie pozwala młodzieży poznać swoje preferencje i predyspozycje zawodowe oraz sugeruje zawody oraz kierunki studiów jakie odpowiadają proponowanej ścieżce kariery. Uczniowie posiadając wynik kwestionariusza mogą porozmawiać z pedagogiem o dalszym rozwoju. Ponadto znając swoje obszary i kompetencje zawodowe mogą świadomie zaplanować przyszłość zawodową.

     Pierwsza edycja kampanii odbyła się w województwie podkarpackim od września do grudnia 2011 roku. Organizatorom udało się zaangażować prawie 50% szkół oraz 12 000 maturzystów. "Zgodnie z sugestiami pedagogów koordynujących kampanie w poszczególnych szkołach zdecydowaliśmy się zmienić nieco jej zakres dotarcia. W ogólnopolskiej edycji chcemy zaangażować wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a nie tylko maturzystów. Nie wykluczamy możliwości, że kampania zostanie przeprowadzona również wśród gimnazjalistów w jej następnych edycjach." - informuje Rafał Żmuda.

     Obecnie organizatorzy zapraszają firmy, instytucje oraz media do wsparcia idei świadomego planowania kariery zawodowej przez młodzież. Udział szkół w kampanii jest bezpłatny. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.wybieram.kluczdokariery.pl. Koordynatorem kampanii z ramienia organizatorów jest Alicja Leś, która chętnie odpowie na każde pytanie.

Alicja Leś   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2012_03_04/20120424rozwoj/art.php