Świadkowie historii Ziemi Proszowickiej tom I - wspomnienia z II wojny światowej

 (fot. ikp)
Proszowice, 7-02-2012

     W grudniu 2011 roku, w ramach współpracy Powiatu Proszowickiego z organizacjami pozarządowymi, ukazała się niezwykle interesująca pozycja wydawnicza przybliżająca historię Ziemi Proszowickiej i jej mieszkańców w szczególnym okresie dziejów, jakim był czas II wojny światowej.

     Przymusowa wręcz niewolnicza, ciężka praca na rzecz niemieckiego okupanta, działania lokalnego ruchu oporu i codzienne życie w latach 1939-45 odbiły swoje piętno na mieszkańcach tej ziemi. Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" postanowiło przywrócić pamięci ten fragment naszej historii, naszego dziedzictwa kulturowego. Z pomocą pozyskanych, przez członków i sympatyków stowarzyszenia, materiałów udostępniono tą wiedzę mieszkańcom Powiatu Proszowickiego w postaci niskonakładowego wydawnictwa pt. "Świadkowie historii Ziemi Proszowickiej tom I - wspomnienia z II wojny światowej". Projekt był zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Proszowickiego.

     Nie są to wspomnienia jednakowe, każdy bowiem służył Ojczyźnie na swój sposób i w miarę możliwości. Jak możemy przekonać się z lektury tej publikacji, nie brakowało w okolicach Proszowic prawdziwych bohaterów, dzięki którym udało się uratować wiele istnień ludzkich. Niech ich postawa będzie drogowskazem dla pokoleń...

     Autentyczność wspomnień wręcz przenosi nas kilkadziesiąt lat wstecz, przybliżając codzienne życie mieszkańców na okupowanych terenach, ich walkę o przetrwanie i relacje z okupantem. Po obu stronach przecież byli ludzie… Z relacji świadków wiemy, że po złej stronie często trafiały się jednostki o prawdziwie ludzkich cechach, ale niestety nader często wśród Polaków ujawniały się cechy negatywne. Wojna dla wszystkich była balansowaniem na granicy dobra i zła, zmuszała do nieustającego dokonywania właściwych wyborów.

     Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" planuje cykliczne wydawanie publikacji poświęconych dziejom Ziemi Proszowickiej. Członkowie organizacji zajmujący się publikacjami mają nadzieję, że przy powstawaniu kolejnych tomów czynny udział wezmą także inni mieszkańcy oprócz tych, którzy uczestniczyli w powstawaniu pierwszej części. Każdy, kto posiada materiały, fotografie, notatki, wspomnienia... z przeszłości ma szansę wstąpić w szeregi twórców, a tym samym przejść do historii.

Jak mówił jeden z wybitniejszych Polaków "...Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości..." (wiemy kto? ;]] ).

Krzysztof Wojtusik   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2012_01_02/20120207publikacja/art.php