Zatroskani o wspólne dobro

 (fot. deere.pl)
Skalbmierz, 10-09-2011

     Pod koniec sierpnia, na początku września, w wielu gminach i parafiach odbywają się dożynki. To święto dziękczynienia za dar ziemi, sadów i ogrodów. Gospodynie uwijały się, aby przygotować wieńce, wspaniałe kompozycje, wyrażające miłość do Boga za urodzajność. Jednak nie tylko o ciało, ale przede wszystkim o własną duchowość powinniśmy się troszczyć. By cieszyć się obfitymi plonami potrzebna jest wpierw praca wytrwałych żniwiarzy. Wdzięczni jesteśmy Bogu w tym trudnym, mokrym i deszczowym lecie za wszystkie zebrane plony. Tegoroczne dożynki, województwa Świętokrzyskiego odbywać się będą w gminie

     Na początku września, minęła 14 rocz. od śmierci Matki Teresy z Kalkuty, błogosławionej założycielki Misjonarek Miłości. Wyniesiona na ołtarze oręduje za nami, abyśmy byli wrażliwi na krzywdę ludzką. Sama żyła w prostocie i ubóstwie, oddała się bez reszty najbiedniejszym. W swoim życiu doświadczyła szczególnej walki duchowej. Była drugim filarem Kościoła obok Jana Pawła II na przełomie wieków. Miłość do biednych, niekochanych, odrzuconych prze świat, była sensem jej życia.

     W dniach od 12 do 18 września, obchodzony jest w Polsce Tydzień Wychowania. Współczesne placówki oświatowe, realizując swoje zadania programowe skupiają się przede wszystkim na przekazywaniu wiedzy. Wrażliwy na dobro swoich wychowanków pedagog spostrzega, że pomija się dziś niezwykle ważną kwestię. Kościół ujmuje proces wychowawczy całościowo uwzględniając wszystkie aspekty rozwoju osobowości człowieka. Tydzień Wychowania, nowa inicjatywa zaproponowana przez Komisję Episkopatu ds. wychowania jest wyrazem troski o formację dzieci i młodzieży. Wychowywanie to coś więcej niż przekazywanie wiedzy. We współczesnym chaosie moralnym niezwykle ważne jest budowanie własne tożsamości na fundamencie dekalogu.

ks. Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2010_2011/2011_09_10/20110910zatroskani/art.php