Nadchodzi nowa epoka - opactwo w Hebdowie

 (fot. Izabela Pacławska)
Hebdów, 25-08-2011

     Długotrwałe i niezwykle kosztowne prace remontowe przy rewitalizacji klasztoru w Hebdowie dobiegają końca. Poprzez pozyskane z różnych źródeł (a szczególnie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) środki finansowe, Polska Prowincja Zakonu Pijarów nie tylko ocala tak okazały zabytek od zniszczenia i przywraca do dawnej świetności, ale także przeznacza do nowych funkcji. A będą to funkcje prawdziwie innowacyjne...

     Założeniem przyjętym przez Zakon jest to, by klasztor "żył nowym życiem", by stał się miejscem otwartym, przyjmującym gości, oferującym swe przestrzenie na to, co współczesnemu człowiekowi jest potrzebne dla jego harmonijnego rozwoju i wzrostu. Można zatem wskazać na podwójną funkcję klasztoru. Jedna zawarta jest w misji powołanego przez Zakon "Centrum Wiara i Kultura". Podtytuł wyjaśnia praktycznie wszystko: "Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury". Druga funkcja oddana jest przez drugi powołany przez Zakon podmiot i jest nim Hotel św. Norberta. Oba wymiary wzajemnie się przenikają - Hotel służy Centrum, bowiem Centrum korzysta z całej infrastruktury Hotelu, zaś z drugiej strony działalność "Centrum Wiara i Kultura" sprawi, że i działalność hotelarska, gastronomiczna i konferencyjna będzie się rozwijać.

     Zakończenie remontu przewidziane jest w połowie lipca. Od 1 września 2011 r. rozpocznie się funkcjonowanie obiektu, na który składa się 27 komfortowo urządzonych pokoi (jedno, dwu i trzy-osobowych; każdy z nich klimatyzowany, wyposażony w telewizor TV-sat, telefon, sieć LAN i Wi-Fi oraz łazienkę; łącznie w obiekcie istnieje możliwość zakwaterowania 53 osób); dwie sale restauracyjne w stylowych pomieszczeniach; dwie sale konferencyjno-bankietowe - sala św. Norberta oraz sala Opata - klimatyzowane, wyposażone w nagłośnienie, Wi-Fi, projektor multimedialny, ekran, telewizor, telefon, flipchart; sala klubowa; zabytkowe krużganki o funkcji wystawienniczej oraz kaplica. Do dyspozycji gości oddany będzie spacerowy wirydarz wewnętrzny oraz aleje spacerowe na zewnątrz klasztoru wraz z dwiema altanami

 (fot. Izabela Pacławska)
     "Centrum Wiara i Kultura" już przygotowuje swój program na jesień obecnego roku i rok przyszły. Będą to m.in. dni skupienia i rekolekcje dla świeckich i duchownych, kursy (w tym także przedmałżeńskie), spotkania dla nauczycieli, szkolenia dyrektorów placówek oświatowych, sesje dla katechetów, warsztaty dla psychologów i pedagogów szkolnych. Wkrótce z pełnym kalendarz wydarzeń będzie można się zapoznać na portalu www.wiaraikultura.pl.

     Nie mniej ważną, szczególnie dla mieszkańców regionu, będzie oferta Hotelu św. Norberta odnosząca się do różnego rodzaju imprez: uroczystości rodzinnych, jubileuszy, spotkań integracyjnych, studniówek, bali oraz imprez plenerowych. Narzeczeni planujący zawrzeć związek małżeński, jak i małżeństwa, które pragną przeżywać swoje rocznice w dziękczynieniu przed Bogiem i w gronie rodzinnym, będą mogli skorzystać z tego wyjątkowego miejsca, by właśnie tam je świętować. A ponieważ wyjątkowe wydarzenia należy wyjątkowo przeżywać, dlatego wykwalifikowany personel hotelu i restauracji pomoże w planowaniu i kompleksowej realizacji tych przyjęć. Pomoże nawet przygotować zaręczynową niespodziankę…Zaplecze obiektu służy także dla rodzinnych uroczystości chrztu św., komunii czy bierzmowania. Atmosfera zabytkowego miejsca oraz starania szefa kuchni sprawią, iż każde przyjęcie będzie ucztą dla ciała i duszy.

     Restauracja działająca pod nazwą "św. Norberta" dostępna będzie nie tylko dla gości hotelowych, ale także dla pielgrzymów i tych wszystkich, którzy mają ochotę w tym wyjątkowym miejscu napić się kawy lub spożyć z rodziną niedzielny czy świąteczny obiad. Niestety, o menu nie da się ot tak napisać. By przekonać się, jak ono smakuje trzeba po prostu złożyć wizytę...

     W ramach rewitalizacji klasztoru uzyskano również niezwykle efektowną powierzchnią wystawienniczą. Inauguracyjną wystawą, na którą zostaną zaproszeni także mieszkańcy Gminy Nowe Brzesko, będzie wystawa prezentująca dziedzictwo kulturalne i duchowe Zakonu Pijarów. Powierzchnia wystawiennicza będzie również udostępniana nieodpłatnie innym podmiotom i instytucjom w celu organizacji ekspozycji malarstwa, rzeźby, grafiki, ceramiki itp. Tym sposobem pełnić będzie rolę lokalnego muzeum, co uznać zapewne można za swoisty ewenement.

     Dla - do niedawna jeszcze - bardzo zniszczonego klasztoru nadchodzi nowy czas, wręcz nowa epoka. Wszyscy mamy nadzieję, iż po kompleksowej rewitalizacji klasztor w Hebdowie stanie się - jak dawniej - nowym centrum duchowym i kulturalnym regionu, przyciągnie nie tylko zwiedzających, ale i pielgrzymów z zewnątrz, stanie się atrakcją dla mieszkańców regionu i przybyszów z daleka, miejscem spotkań, odpoczynku i spędzania wolnego czasu, które posiada walor religijny, edukacyjny i kulturalny. Miejscem prawdziwie przyjaznym dla wszystkich.

     Już dziś serdecznie zapraszamy w dniu 11 września 2011 r. mieszkańców Hebdowa, Nowego Brzeska i okolic na oficjalne otwarcie obiektu, by mogli się Państwo przekonać, iż jest to miejsce niezwykłe, które na stałe warto wpisać do swojego kalendarza.

Izabela Pacławska   
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2010_2011/2011_07_08/20110825centrum/art.php