Gmina Michałowo na Podlasiu

Ratusz Miejski Michałowo (fot. af)
Michałowo, 11-08-2011

     Jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Polsce, jest gmina Michałowo, która leży w województwie podlaskim, w powiecie białostockim.

     Obszar gminy Michałowo leży w środkowo-wschodniej części województwa podlaskiego. Zajmuje południowo wschodni kraniec Wysoczyzny Białostockiej. Z uwagi na warunki przyrodnicze: faunę, florę, ukształtowanie terenu oraz zabytki, gmina jest atrakcyjna turystycznie. Najbardziej znanym obiektem przyrodniczym na terenie gminy jest rezerwat przyrody "Gorbacz", który chroni jedno z ostatnich na Niżu Wschodnim jezioro z okresu zlodowacenia. W granicach gminy znajduje się fragment Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej oraz fragment Obszaru Chronionego Doliny Górnej Narwi.

     Na uwagę zasługuje rozwój agroturystyki. Przez teren gminy przechodzą trzy szlaki turystyczne (Szlak Wzgórz Świętojańskich, Napoleoński, rowerowy - Królowy Most-Jałówka).

na zalewie Siemianówka (fot. af)
     Gmina Michałowo jest bardzo atrakcyjna turystycznie pod względem warunków przyrodniczych oraz zabytków historycznych. Najważniejsze zabytki na terenie gminy to m.in.: ruiny pałacu i park krajobrazowy w Hieronimowie, pozostałość zespołu dworsko ogrodowego w Stanku, uroczysko Świniobród, kapliczka w Nowej Woli z 1867 roku oraz kościół w Jałówce z 1862 roku.

     Przez gminę przebiegają różne szlaki turystyczne: zielony szlak rowerowy, pieszy szlak Narewka - Waliły Stacja oraz fragment szlaku pieszego "Szlakiem Prawosławnych Świątyń". Ten ostatni przebiega przez: Tylwicę - Majątek - Topolany - Hieronimowo - Kazimierowo - Michałowo. Podróżując tym szlakiem można poznać kulturę prawosławia na Północnym Podlasiu, gdyż na jego drodze znajduje się wiele drewnianych cerkwi oraz innych obiektów kultu. W odcinku znajdującym się poza gminą przechodzi przez Zwierki - rodzinną miejscowość św. Gabriela, przez Bielsk Podlaski gdzie znajdują się różnorodne pod względem wieku i stylu świątynie, a także przez Hajnówkę gdzie znajduję się znany sobór Świętej Trójcy.

     W rejonie Zalewu Siemianówka zaobserwowano 164 gatunki ptaków, z których 112 gnieździ się tutaj. Zalew jest znakomitym miejscem do wypoczynku i rekreacji nad wodą.

meczet w Kruszynianach (fot. af)
     Gmina Michałowo jest miejscem o bardzo rozbudowanej ofercie kulturalnej. W ciągu roku odbywa się tu ponad 40 różnego rodzaju przedsięwzięć kulturalnych i imprez. Największe imprezy, które jednoznacznie kojarzą się z Michałowem to: "Regaty Puchar Żubra", "Dni Michałowa", "Święto Grzyba", Białoruski Festyn Ludowy "Bandarouskaja Haściounia", czy "Podlaska Oktawa Kultur" . Gmina Michałowo posiada bogatą bazę gastromiczno-hotelarską. Należy do niej Zajazd "Michałowo" w Michałowie, który możemy z czystym sumieniem polecić wybierającym się na Podlasie.

     Odbywając wycieczkę wzdłuż północno-wschodniej granicy Polski trzeba koniecznie odwiedzić Kruszyniany. Wieś jest położona w wyjątkowo pięknej okolicy, wśród harmonijnie pofałdowanych, częściowo zalesionych wzgórz. Z ich dość stromo opadających zboczy otwierają się rozległe widoki na dolinę Świsłoczy. Największą atrakcją Kruszynian jest zabytkowy, założony w XVIII wieku meczet. Jest to niewielki drewniany budynek zbudowany na planie prostokąta, od strony północnej ozdobiony dwiema wieżyczkami zwieńczonymi hełmami i półksiężycami. Historia powstania meczetu sięga króla Jana III Sobieskiego. Wieś Kruszyniany została założona w XVI wieku, a XVII wieku z nadania króla Jana otrzymali ją Tatarzy, którzy walczyli z Turkami po stronie Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej w okolicy zamieszkali wyznający Islam repatrianci z obszaru Białorusi

burmistrz Michałowa Marek Nazarko i radny powiatu Proszowice Arkadiusz Fularski (fot. af)
     Od kiedy wójtem, a następnie po nadaniu dla Michałowa 1 stycznia 2009r. praw miejskich burmistrzem Michałowa jest pan Marek Nazarko gmina rozwija się bardzo dynamicznie, pozyskując corocznie znaczne kwoty ze środków Unijnych. Oddany przed rokiem nowoczesny ratusz miejski (kosztował 6 mln zł) jest wizytówką dla miasta i Gminy. Warto zobaczyć ratusz na miarę XXI.

     Obecnie szansą rozwoju gminy jest turystyka i agroturystyka. Piękne warunki przyrodnicze, liczne zabytki architektoniczne i historyczne, dobrze rozwinięta infrastruktura. Będąc w Michałowie należy zwrócić na układ urbanistyczny miasta z XIX w. Kościół Opatrzności Bożej, cerkiew prawosławną św. Mikołaja, karczmę i zabytkowe budownictwo z XIX i XX wieku.

     O tym co się dzieje w Gminie systematycznie już od 17. lat informuje lokalny miesięcznik "Gazeta Michałowa", którego redaktorem naczelnym jest pan Mikołaj Greś. Tych z Państwa, którzy wybierają się na Podlasie zachęcamy do odwiedzania gminy Michałowo, gdzie można odpocząć i nasycić się pięknem podlaskich krajobrazów.

Arkadiusz Fularski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2010_2011/2011_07_08/20110811michalowo/art.php