Wyrusz na pielgrzymkowy szlak

ks. Marian Fatyga (fot. skalbmierz.kielce.opoka.org.pl)
Skalbmierz, 30-07-2011

     Symbol drogi jako wędrówki w sensie dosłownym, a także w wymiarze duchowym, religijnym towarzyszył od wieków ludziom biorącym udział w procesjach i pielgrzymkach. Miesiąc sierpień w Polsce to czas pielgrzymowania w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Za tydzień wyrusza kolejna już XXX piesza pielgrzymka z Wiślicy do stóp Czarnej Madonny na Jasnej Górze. Pielgrzymka, podróż do miejsca świętego, jest obrazem życia ziemskiego, a także symbolem trudu życia religijnego, poszukiwania właściwej drogi. Chrześcijanie odbywali pielgrzymki już w IV w, głównie do Ziemi Świętej. Obecnie jest wiele miejsc na całej kuli ziemskiej do których podążają

     W życiu Izraelitów, którzy byli narodem wędrownym, droga odgrywała ważną rolę. Symboliczny motyw "drogi" odnoszony do sfery duchowej pojawia się w Piśmie Świętym wielokrotnie.

     Droga oznacza w Starym Testamencie niezbadane wyroki Boże względem całego stworzenia, a w szczególności człowieka. Prawdziwe "święta" droga to ta, na której Bóg sam kieruje ludzkimi krokami. W Nowym Testamencie droga nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ Chrystus nazywa drogą samego siebie: " Ja jestem drogą, prawdą i życiem". Kościół pojmuje wszystkie wydarzenia w roku liturgicznym jako drogę ku osobistemu nawróceniu.

     Idea pielgrzymowania pieszego tak mocno związana jest z religijnością i kulturą naszego społeczeństwa. Z kolebki chrześcijaństwa, prastarej Wiślicy, wyrusza znów pielgrzymi na Jasną Górę w intencjach, które noszą w swoim sercu. Deszcz, spiekota, codzienny trud ofiarują za swoje rodziny, za naszą ojczyznę. Otwartym sercem, życzliwym gestem przyjmijmy ich po drodze.

ks. Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2010_2011/2011_07_08/20110730wyrusz/art.php