Smutna sytuacja brazylijskich Indian

młodzi Indianie z wioski Acajatuba (fot. globtroter.pl)
Kurytyba, 3-07-2011

     W siedzibie Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) w stolicy kraju, 30 czerwca br., odbyła się prezentacja raportu "Przemoc wobec ludów tubylczych w Brazylii" odnośnie 2010 roku. Rada misyjna Indian (Cimi) będąca organem Konferencji Episkopatu każdego roku przygotowuje i przedstawia opinii publicznej raport na temat sytuacji tubylców w tym kraju. Prezentowany raport o rzeczywistości, w jakiej znajdują się szczepy Indian jest alarmujący.

     Podczas prezentacji raportu, przewodniczący Rady misyjnej Indian biskup Erwin Krautler mówił o smutnej sytuacji, w jakiej znajdują się brazylijscy tubylcy. Według biskupa Krautlera, tylko w stanie Mato Grosso na 100 urodzonych noworodków indiańskich 60 umiera nie ukończywszy pierwszego roku życia. Przyczyną zgonów, w większości, są choroby wyleczalne, nawet banalne, jak biegunka, niedożywienie, czy też choroby układu oddechowego. "...Tym co najbardziej nas szokuje, to brak zobowiązania i zainteresowania ze strony władz, które nie podejmują żadnej inicjatywy, aby zmniejszyć cierpienie Indian..." - podkreślił z żalem biskup Krautler.

     Antropolog i koordynatorka raportu Lúcia Helena Rangel przedstawiła dane liczbowe za ubiegły rok. Według niej są one zastraszające. 60 tubylców zostało zamordowanych (liczba ta powtarza się przez ostatnie trzy lata) i 152 osoby cierpiały z powodu pogróżek śmierci. Odnotowano 33 przypadki inwazji gruntów należących do tubylców, gdzie odbywała się nielegalna eksploatacja zasobów naturalnych. Ponad 42 tysiące tubylców cierpiało z powodu braku opieki służby zdrowia, czy też dostępu do edukacji.

     Zgodnie z przedstawionym raportem przypadki śmiertelności dzieci indiańskich w porównaniu z poprzednim rokiem badawczym (2009) wzrosły o 513%.

     W południowych stanach Brazylii (Paraná, Santa Catarina i Rio Grande do Sul) podczas prowadzonych badań stwierdzono, że społeczności tubylcze żyją na poboczu dróg i autostrad blisko 10 lat i w tym okresie nie uczyniono nic, aby poprawić sytuację życiową, w jakiej znajdują się szczepy tubylcze.

     Biskup Leonardo Urlich Steiner, sekretarz generalny episkopatu wyraził podziękowanie Radzie misyjnej Indian za wybór siedziby Konferencji Biskupów na miejsce prezentacji raportu, gdyż, jak zauważył, instytucja ta jest domem demokratycznym, który troszczy się o ideał dobra wspólnego dla wszystkich, włącznie z braćmi Indianami.

Zdzisław Malczewski TChr   
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2010_2011/2011_07_08/20110703smutna/art.php