Otwarcie Makiety i Galerii Obrazów Bitwy pod Racławicami

makieta Panoramy Bitwy pod Racławicami (fot. Zbigniew Pałetko)
Racławice, 2-05-2011

     W dniu 30 kwietnia 2011 roku otwarta została Makieta i Galeria Obrazów Bitwy pod Racławicami, w Domu Parafialnym przy kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Racławicach. Makieta wraz z Galerią Obrazów prezentowana będzie od 30 kwietnia do 15 maja 2011 roku, w godzinach od 10 do 17.

     Upamiętnia ona zwycięską bitwę kosynierów pod dowództwem naczelnika Tadeusz Kościuszki z Moskalami, która odbyła się 04.kwietnia 1794 roku na polach koło Racławic. Bitwa ta stała się jedną z najważniejszych kart polskiej historii, inspiracją dla wielu artystów, a także dla Janusza Króla z Niezwojowic, gm. Pałecznica - potomka jednego z kosynierów. Na makiecie znajduje się około 300 figur wyrzeźbionych ręcznie z drzewa lipowego w skali 1:10. Cała Makieta Bitwy pod Racławicami umieszczona została na okrągłym, obrotowym stole. Stół ten ma powierzchnię 40 m2.

Danuta i Janusz Królowie z Niezwojowic, autorzy makiety i galerii obrazów Bitwy pod Racławicami (fot. Zbigniew Pałetko)
     Galeria obrazów jest ściśle tematycznie związana z Bitwą pod Racławicami. Obrazy olejne, średniego i dużego formatu malowane były w racławickim plenerze i są własnością rodziny Królów z Niezwojowic. Prezentacja Makiety obrazująca Bitwę pod Racławicami z 1794 roku trwa 25 minut, a narratorem jest Andrzej Seweryn. Dokładny opis przebiegu bitwy, jej aspekt wojskowy ma duże znacznie historyczne.

     Kustoszem Makiety i Galerii Obrazów Bitwy pod Racławicami jest Agnieszka Król. Makieta przygotowana jest również do zwiedzania przez wycieczki zagraniczne, bowiem kustosz wykonał narrację w wersji: angielskiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej, hiszpańskiej, rosyjskiej oraz czeskiej.

     W Międzynarodową Noc Muzealną, która przypada z 14 na 15 maja organizatorzy udostępniają w Racławicach nieodpłatnie Makietę oraz Galerię Obrazów Bitwy pod Racławicami wraz z specjalnymi atrakcjami.

jeden z wielu olejnych obrazów wielkiego formatu obrazujący Bitwę pod Racławicami (fot. Zbigniew Pałetko)
     Wspomnieć należy, że po raz pierwszy Makieta Panoramy Bitwy pod Racławicami prezentowana była przez Autora Janusza Króla i organizatorów w dniu 11 kwietnia 2010 roku w Niezwojowicach. Po niej były kolejne prezentacje, a było ich kilkanaście, między innymi: Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni; w Centrum Biblioteki Rolniczej w Warszawie; na Polach Chwały w Niepołomicach; w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach; Towarzystwo Kulturalne Radziemic, w Radziemicach.

     Dla młodzieży szkolnej, szkół podstawowych i gimnazjalnych prezentacja Makiety i Galerii Obrazów Bitwy pod Racławicami jest wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

     W najbliższym czasie na stronie IKP ukaże się artykuł dotyczący wydania w najbliższym czasie publikacji książkowej pt.: Racławice, powieść chłopska, ksiąg sześć, wydana przez rodzinę Królów. Poezja Włodzimierza Tetmajera wraz z kolorową ilustracją wydana zostanie sumptem rodziny Królów.

Szczegółowe informacje na temat prezentacji Makiety i Galerii Obrazów Bitwy pod Racławicami znajdują się na stronie internetowej: www.bitwaraclawicka.pl.

Zbigniew Pałetko   
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2010_2011/2011_05_06/20110502wystawa/art.php