Inwestycja w wieczność

Ks. Marian Fatyga (fot. skalbmierz.kielce.opoka.org.pl)
Skalbmierz, 5-03-2010

     Każdy z nas podejmuje codziennie ryzyko związane z prowadzeniem biznesu. W ostatnim dziesięcioleciu minionego wieku wielu śmiałych rodaków podjęło takie ryzyko. Wszyscy niewątpliwie żyli nadzieją na sukces. Niektórym się udało, niektórym nie. Stawiam pytanie, dlaczego jednym się udało a innym nie?

     Pobieżna lektura Ewangelii pozwala dostrzec, że jej bohaterami są zarówno ludzie sukcesów, jak i klęsk. Ludzie tak wielkiego sukcesu, że rozpowiadają o swoim szczęściu i ludzie przegrani, którzy nawet są w stanie targnąć się na swoje życie. Ludźmi sukcesu w Ewangeliach są przede wszystkim kobiety: Maryja Matka Jezusa, Maria Magdalena, Syrofenicjanka, Samarytanka, Jawnogrzesznica. Przykładem ludzi klęski są głównie mężczyźni.

     Prym wiodą apostołowie Jezusa. Na czoło wybija się Piotr i Judasz. Prymusem jednak wśród przegranych okazuje się ambitny ponad zdrowy rozsądek Judasz. Porównując ze sobą historie życia ludzi z tych dwóch grup, można powiedzieć ze sekret sukcesu tkwi w słuchaniu. Maryja Matka Jezusa jest najlepszym przykładem "ewangelicznej bizneswoman". Niewiele mówi, lecz pilnie słucha. Nad wszystkim się zastanawia, nikogo nie lekceważy. Piotr jest przeciwieństwem Maryi. Wiele mówi, lecz nie wiele słucha. Daleki od szacunku wobec innych. W końcu ponosi porażkę. Zdradza Jezusa.

     Kończy się czas karnawału, w środę 9 marca otrzymamy popiół na głowę na znak rozpoczęcia czasu pokuty i nawrócenia. W czasie Wielkiego Postu, który przed nami, Kościół uczy nas weryfikacji i myślenia przez rekolekcje, uczynki miłosierdzia, ofiarowany czas bliźniemu, swoiste inwestowanie w życie duchowe. Nawrócenie dokonuje się poprzez słuchanie Słowa Bożego, osobisty wysiłek duchowej pracy. Poddajmy się więc w tym okresie sakramentalnej lustracji. Jezus pragnie, by wszyscy jego wyznawcy odchodzili do wieczności opromienieni glorią sukcesu, powstałego dzięki umiejętności słuchania, myślenia i działania wedle Słowa Bożego. Spróbujmy ten czas Wielkiego Postu przeżyć jako błogosławiony czas osobistej relacji z Bogiem.

Dobrego Wielkiego Postu!

ks. Marian Fatyga   
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2010_2011/2011_03_04/20110305wiecznosc_fatyga/art.php