Hodowcy gołębi podsumowali sezon

 (fot. af)
Nowe Brzesko, 24-01-2011

     Blisko sto osób wzięło udział w sobotę 22 stycznia w MGCKiP w podsumowaniu ubiegłorocznego sezonu lotowego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Nowe Brzesko.

     Zdecydowaną większość konkurencji wygrał Andrzej Gorzałczany prezes Nowobrzeskiego Oddziału PZHGP, którego gołąb został zakwalifikowany do udziału w olimpiadzie w Poznaniu. W sumie wręczono blisko 150 pucharów i statuetek. Nowobrzeski Oddział PZHGP zrzesza blisko 100 osób z Gminy Nowe Brzesko, Woli Zabierzowskiej i Gminy Koszyce.

     Oddział Nowe Brzesko z Okręgu Kraków zrzesza blisko 100 osób. W skład tego oddziału wchodzą również dwie sekcje: Wola Zabierzowska i Koszyce. Oddział powstał 10 lat temu i ma w chwili obecnej jedną z najlepiej wyposażonych siedzib w Okręgu. Zrzesza hodowców z Gmin: Nowe Brzesko, Drwinia, Szczurowa, Proszowice, Niepołomice, Koszyce.

- Oddziałowi od początku prezesuje Andrzej Gorzałczany, czołowy hodowca, którego gołąb, jako jedyny, jest wyznaczony na Ogólnoświatową Olimpiadę Gołębi Pocztowych, która odbędzie się w Poznaniu od 28 do 30 stycznia 2011r. Nasz Oddział ma bardzo dobrą bazę transportową, pomoc weterynaryjną, bardzo dobrze nam się współpracuje z władzami Urzędu Gminy i Miasta Nowe Brzesko - mówi Zygmunt Dziadoń z nowobrzeskiego Oddziału PZHGP.

     Zebrani hodowcy, którzy spotkali się na podsumowaniu sezonu w Nowym Brzesku tworzą zespół lotowy, który scala Oddziały Bochnia, Wawrzeńczyce, Niepołomice i Oddział Nowe Brzesko wraz z sekcjami.

 (fot. af)
- Do wyróżniających się od wielu lat hodowców należą Andrzej Gorzałczany, Jerzy Gorzałczany, Piotr Paweł Miska, Zbigniew Cieśla, Janusz Wesołowski, Mieczysław Pokorniak, Zygmunt Dziadoń, Tadeusz Fularski, bracia Andrzej i Wiesław Hudyba, Mirosław Kozak, Zdzisław Latała, Aleksander Hyrc, Łukasz Jasonek, Adam Łękas, Tadeusz Gładysz, Leszek Sroga, Krzysztof Maj i wielu innych. Nasz Oddział dobrze się czuje na tym terenie, kultywuje tradycje starszych hodowców spośród których wyróżniali się: Adam Fularski, Jan Madej, Dariusz Krzyk - dodaje Zygmunt Dziadoń.

     Stu hodowców zrzeszonych w Nowobrzeskim Oddziale posiada blisko siedem tysięcy gołębi, które odbywają loty z najdalszych odległości, takich, jak: Barcelona, Bruksela, Holandia, czy Niemcy. Corocznie odbywają się też loty krajowe z miejscowości nadmorskich.

     Hodowcy borykają się z wysokimi kosztami hodowli. Problemem są choroby ptaków, drogie lekarstwa i drapieżniki, w tym jastrzębie i kuny, które atakują przed gołębnikami wracające z dalekich lotów zmęczone ptaki. Miesięczny koszt utrzymania małego stada to wydatek od kilkuset złotych w zwyż. Ile wynoszą koszty utrzymania stada liczącego po kilkaset ptaków można się tylko domyślać, bo hodowcy nie chcą ujawniając tych kwot bojąc się swoich żon, jak sami mówią.

 (fot. af)
- Wartość gołębia, który osiąga najlepsze wyniki dochodzi nawet do 10 tysięcy Euro. Większość naszych hodowców posiada system elektronicznego konstantowania lotów. Średnio gołąb w czasie sezonu lotowego bierze w 14 konkursach, co oznacza, że rocznie pokonuje odległość przekraczającą 6,5 tysiąca kilometrów. Niedawno straciłem gołębia o wartości 6 tys. Euro, który miał brać udział w Olimpiadzie w Poznaniu. Lot odbywał się w bardzo złych warunkach atmosferycznych, było deszczowo i zimno. Na kolejny taki okaz będę musiał znowu czekać kilka lat - podsumowuje Zygmunt Dziadoń.

     Podsumowanie sezonu lotowego stało się okazją do wręczenia odznaczeń dla najbardziej zasłużonych działaczy. Złotą odznaką PZHGP uhonorowano prezesa Andrzeja Gorzałczanego, a odznaki srebrne wręczono Jerzemu Gorzałczanemu, Aleksandrowi Hyrc, Stanisławowi Kaim, Piotrowi Pawłowi Miska, Mirosławowi Kozakowi i Zdzisławowi Latała. Odznaczenia wręczyli przedstawiciele Zarządu Regionu IV. Kraków PZHGP Wiesław Wojnarski (wiceprezes) i Marian Drzazga (członek zarządu).

     Gośćmi hodowców byli m.in. Jan Musiał poseł RP, Grzegorz Czajka burmistrz Gminy i Miasta Nowe Brzesko i Marian Zalewski wójt Gminy Szczurowa. O dobry klimat podczas spotkania zadbał zespół muzyczny w składzie Zygmunt Dziadoń, Andrzej Percik i Janusz Chadzak.

Arkadiusz Fularski   
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2010_2011/2011_01_02/20110124golebie/art.php