Pielgrzymowanie do św. Jakuba

Ks. Marian Fatyga (fot. skalbmierz.kielce.opoka.org.pl)
Skalbmierz, 8-01-2011

     Ubiegły rok w Kościele Katolickim przeżywaliśmy jako Rok św. Jakuba. Św. Jakub Większy jest czczony w Santiago de Compostela w Hiszpanii od niepamiętnych czasów. Apostoł z wielką mocą świadczył o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

     Benedykt XVI na początku listopada ubiegłego roku, kiedy uroczyście zamykał Rok św. Jakuba, pytał i odpowiadał: "Jakie są główne potrzeby Europy, obawy i nadzieje? Jaki jest wkład Kościoła do tej Europy. Jego wkład skupia się na tym, że Bóg istnieje i że to on dał nam życie. Tylko On jest absolutem, miłością wierną i niezmienną".

     W ubiegłym roku pielgrzymując szlakami św. Jakuba, zadawaliśmy sobie pytanie: jaki powinien być chrześcijanin XXI w. i jak Europa powinna otworzyć się na Boga i współpracować z Kościołem? Pielgrzymując Małopolską Drogą Św. Jakuba z Sandomierza do Krakowa, rozważając Boże Słowo, szukaliśmy odpowiedzi na powyższe pytania. Każda pielgrzymka to dobra okazja, by się wyciszyć, pomodlić i polecić Bogu swoje sprawy. Gdy nie przynagla nas troska o chleb powszedni, wyraźnie dostrzegamy potrzebę chleba z nieba. Drogę znamy, bo wydeptały ją tłumy pielgrzymów przed nami, nie musimy rozglądać się na wszystkie strony, możemy spokojnie szukać drogowskazów życiowych we własnej duszy.

     Św. Jakub wyraził gotowość udziału w cierpieniach Chrystusa i rzeczywiście zginął śmiercią męczeńską jako pierwszy z grona apostolskiego. Został ścięty mieczem w Jerozolimie ok. 44 r. Jego krótkie życie nie było przegrane. Pokazuje raczej, że miłość i pokorna służba są droga do prawdziwej wielkości i świętości. W hiszpańskim mieście Santiago de Compostela znajduje się grób św. Jakuba apostoła. To jedno z najbardziej popularnych miejsc pielgrzymkowych.

     Warto w tym nowym roku przejść jakiś odcinek Małopolskiej Drogi Św. Jakuba, która prowadzi z Sandomierza do Krakowa i podjąć trud pielgrzyma, by w ten sposób oddać cześć temu wielkiemu Apostołowi i zrozumieć idee średniowiecznych pieszych pielgrzymów do Santiago de Compostela.

ks. Marian Fatyga   
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2010_2011/2011_01_02/20110108jakuba_fatyga/art.php