Śp. Dorota Franaszek z d. Girtler

(fot. ocalicpamiec.mhk.pl)

Nekrologi, codziennie informują nas o śmierci kolejnych osób . Poruszają nas w różnym stopniu. Ten z dnia 19 lutego, podający informację o śmierci mgr Doroty Franaszek z d. Girtler, poruszył mnie głęboko. Girtlerowie z naszym miastem związani zostali poprzez małżeństwo ,w proszowskiej rodzinie Sikorskich.

Nazwisko Girtler, pisane nawet współcześnie w różnej formie, wskazuje na jego genezę w języku niemieckim. Podobnie jak Grethowie z rodziną Garbusińskich. Prawdopodobnie, jak rodzina Kazimierza Girtlera, autora "Opowiadań", pochodzi ze Styrii - Tyrolu, osiadłej w Krakowie w połowie XVIII wieku. Z brzmienia nazwiska wnosić można, że w dawnej ojczyźnie byli wytwórcami pasów. Rodzina, za sprawą Barbary z Mączyńskich Girtlerowej, stała się w ciągu jednego pokolenia polską. Girtlerowie mocno wrastali w kulturę Krakowa.

W grobowcu rodzinnym w Proszowicach spoczywa Michał Girtler (1892 - 1965), żołnierz Legionów i Armii Krajowej ps. Kowal, wraz z córką Wandą, kapitanem AK ps. Ewa, odznaczoną Krzyżem Virtuti Militari i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Zginęła w wieku 24 lat, zastrzelana przez Rosjan w Kościelcu 16 I 1945 roku. Nie był to przypadek. W mojej ocenie żołnierze radzieccy (NKWD?) dobrze wiedzieli kogo rozstrzeliwują...

Dorota, podobnie jak siostra i ojciec, również była żołnierzem podziemia. Należała do Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego AK Skała, posługiwała się pseudonimem Stasia. Za swoja działalność niepodległościową została odznaczona: Krzyżem Walecznych, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK oraz wielu innymi. Należała do Sodalis Marianus. Jako polonistka, była znakomitą nauczycielką szkół średnich w Krakowie.

Zaproszona w maju 2005 roku na uroczystość poświęconą Ofiarom Totalitaryzmu - Synom Ziemi Proszowskiej w Zespole Szkół im. E. Godlewskiego w Piotrkowicach Małych powiedziała do młodzieży: [...] Jestem szczęśliwa, że mogłam się tu znaleźć. Tak długo byliśmy poniżani za to, co robiliśmy w czasie wojny, teraz możemy czuć się docenieni. Nasze pokolenie walczyło o Polskę z bronią w ręku. Dzisiaj wy, młodzi, musicie walczyć o tę Polskę w inny sposób: ucząc się i pracując. Która droga jest trudniejsza, nie wiem. Mam jednak poczucie, że jeżeli wy pamiętacie, to my możemy odejść w spokoju [...]

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 26 lutego 2021 r. Msza o godz. 10.30 w kościele św. Marka w Krakowie, odprowadzenie zmarłej do rodzinnego grobowca na cmentarzu parafialnym w Proszowicach.

Żyła bo chciałeś, umarła bo kazałeś, zbaw ją bo możesz.

Biogram Doroty Franaszek znajduje się TUTAJ.

   
Henryk Pomykalski   

   Proszowice, 25-02-2021
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/info/zaduszki/20210225franaszek_dorota/art.php