Msza za duszę Witolda Srzednickiego

24 listopada 2016 roku w Monachium, wieku 97 lat zmarł Witold Srzednicki, syn Witolda Srzednickiego i Zofii z Rożnowskich, właścicieli majątku Tomaszów (Stręgoborzyce).

Po zdaniu matury w III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego został powołany do służby wojskowej w 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Wraz z tym pułkiem odbył kampanię wrześniową. Wycofując się wraz z towarzyszami walki przekroczył granicę rumuńską. Przez Jugosławię i Włochy udał się do Francji i tam wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych. W maju 1940 roku, w trakcie kampanii francusko-niemieckiej został wzięty do niewoli i przebywał w obozie jenieckim. Po interwencji Francuskiego Czerwonego Krzyża został zwolniony w 1942 roku do Francji nieokupowanej. Po jej zajęciu przez wojska niemieckie przekroczył granicę hiszpańską i został internowany w obozie koncentracyjnym Miranda de Ebro.

W 1943 roku wraz z innymi rodakami został zwolniony i przewieziony na Gibraltar, a następnie przetransportowany do Anglii, gdzie włączył się do działań Polskich Sił Zbrojnych. Studia na Oksfordzie ukończył w 1952 roku i rozpoczął pracę w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pracował w niej do czasu przejścia na emeryturę w 1985 roku. Został pochowany w Monachium.

Msza za jego duszę odbędzie się w Bazylice Świętej Trójcy (Ojców Dominikanów) w Krakowie 18 grudnia 2016 roku, o godzinie 12.00.

Cześć Jego pamięci!

Żyłem bo chciałeś, umarłem bo kazałeś, zbaw mnie bo możesz.

   opracowanie: Bożena Kłos
   Proszowice, 12-12-2016

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/info/zaduszki/20161212srzednicki_witold/art.php