Genealogia rodzinna - hobby dla każdego

(fot. us.123rf.com)
Dalewice, 20-11-2017

     Genealogia jest jedną z nauk pomocniczych historii. Tłumaczona z języka greckiego zawiera trzy wyrazy: ród, słowo i wiedza. Głównym jej celem jest badanie więzi rodzinnych między ludźmi. Czyli istniejące między nimi pokrewieństwo i powinowactwo. W obecnym czasie tą profesją zajmuje się coraz większa liczba osób. Każdy chce poznać swoich odległych przodków i odpowiedzieć sobie na pytanie: Skąd pochodzę i kto był protoplastą mojej rodziny? Przeważnie są to genealodzy - amatorzy, ponieważ to zajęcie traktują jako swoje hobby. Taka zabawa w rodzinnego detektywa.

     Poszukiwania w zasadniczej części opierają się na wywiadzie i opowiadaniach członków rodziny. Kopalnią takiej wiedzy są przeważnie seniorowie rodu, dziadkowie. Na jej podstawie sporządza się tablice genealogiczną, która pokazuje relacje między członkami rodziny. Ale potrzebny jest tylko jednego punktu zaczepienia. Trzeba znać dokładną datę i miejsce pochówku najstarszej osoby w rodzinie. Na podstawie tego aktu zgonu, np. pradziadka zaczyna się archeologiczna przygoda. Potwierdzenie tego znajduje się na parafii, ale ich kopie też są w Archiwum Państwowym.

     W takim akcie są zawarte potrzebne fakty. Wiek, miejsce urodzenia, pochodzenie imiona rodziców. Na ich podstawie wystarczy tylko cofać się wstecz, kontynuując poszukiwania. A te przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości poprowadzą, daleko w ubiegłe wieki. Może dotrzemy do średniowiecza, czasów rycerstwa polskiego. Może to tam znajdziemy swojego bohatera, od którego zaczęła się historia naszej rodziny?

     Jak twierdzą niektórzy genealodzy, że prawie wszyscy mieszkańcy Polski mają wśród swoich przodków Mieszka I. Warto sprawdzić, bo przecież to nie tylko zajęcie dla genealogów zawodowych, ale też dla zwykłego człowieka. Efekty własnych badań można wydać w postaci: książki, albumie lub stronie internetowej danej rodziny.

Pomocą służą takie portale jak: Ogólnopolskie forum genealogów- amatorów, Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich, Genealodzy PL czy Poradnik genealogiczny Gen Pol.

Społeczny Opiekuna Zabytków - Marcin Szwaja   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/info/szukam/20171120genealogia/art.php