Bukmacher, loteria, gra liczbowa - Polacy lubią hazard
    Dzisiaj jest piątek, 01 grudnia 2023 r.   (335 dzień roku) ; imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza Dzień walki z AIDS    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   różne RAS   |   porady, inf.   |   RAS-2   |   RAS-3   | 

serwis IKP / informacje / RAS-2... / Bukmacher, loteria, gra liczbowa - Polacy lubią hazard
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Bukmacher, loteria, gra liczbowa - Polacy lubią hazard

(fot. nadesłane)

17-10-2019

     Już w 2018 roku za udział we wszelakich grach hazardowych Polacy zapłacili niemal 15 miliardów złotych. Z tej formy rozrywki korzysta 2/3 z nas.

     Na pierwszym miejscu znajdują się zakłady wzajemne, które wzrostem przychodów wygrywają z kasynami oraz grami liczbowymi (Totalizator Sportowy). Obroty licencjonowanych bukmacherów w 2019 roku niemal dobiły do granicy 7 miliardów złotych. Ale nie zapominamy o popularnych zdrapkach i kuponach. Nie są one drogie, nie angażują, a jednocześnie dają szansę dużych wygranych.

     Podobnie jest w przypadku gier konkursowych. Polakom wciąż zdarza się zadzwonić, bądź też wysłać SMS-a konkursowego, gdzie do wygrania jest samochód, zestaw RTV AGD, pieniądze lub też droga wycieczka. Po ten segment gier w Polsce sięga minimum raz w roku co trzeci obywatel.

Największe wygrane także w Polsce

     Jak widać, gry hazardowe mają się w naszym kraju bardzo dobrze i nic nie wskazuje, żeby ten trend zwyżkowy miał się odwrócić. Zwłaszcza, że na każdym kroku kuszeni jesteśmy wysokimi pulami nagród. Wystarczy powiedzieć o Eurojackpot. W ramach tej loterii główne wygrane padały także w naszym kraju, a do jednego szczęśliwca z Piotrkowa Trybunalskiego trafiło ponad 193 miliony złotych. To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że warto spróbować, bo choć szansa triumfu jest absolutnie minimalna, to jednak jesteśmy skłonni podjąć to ryzyko.

     Te liczby oczywiście mają się nijak do sum, jakie można wygrać w loteriach organizowanych w Stanach Zjednoczonych (rekordowa wygrana na świecie to 480,5 miliona dolarów), niemniej chyba każdemu cieplej robi się na sercu z perspektywą wygrania choćby skromnego miliona złotych.

Jak dużo wydajemy na gry hazardowe?

     Przeciętny Polak za udział w grach liczbowych jest w stanie jednorazowo wydać około 10-20 złotych miesięcznie. Krajanie korzystają też z gier za pieniądze w sieci i są skłonni wydać na nie od 10, do 30 złotych. Z kolei przy zakładach bukmacherskich kwota wydatkowana każdego miesiąca najczęściej mieści się w widełkach 20-100 złotych.

     Warto wiedzieć, że dobra kondycja gier hazardowych w naszym kraju w ostatnich latach nie wzięła się znikąd. Stało się tak za sprawą nowelizacji ustawy hazardowej. Kiedyś bardzo restrykcyjna, teraz pozwala na reklamę tych podmiotów, które posiadają licencję ministerstwa finansów.

Bukmacherzy coraz popularniejsi w Polsce

     Zyskały na tym zwłaszcza zakłady bukmacherskie, w tym najwięksi gracze na rynku, czyli STS i Fortuna mające kolejno 45 i 31 procent udziałów w segmencie rozrywki polegającej na obstawianiu wydarzeń sportowych. Kolejni legalni bukmacherzy (a tych na polskim rynku jest kilkunastu) pozostają daleko w tyle. Ale jak widać, warto starać się nawet o te mniejsze kawałki tortu, jakie pozostały do podziału, zwłaszcza, że Polacy po zakłady bukmacherskie sięgają coraz częściej.

     Tej tendencji sprzyjają coraz to nowocześniejsze rozwiązania technologiczne ułatwiające korzystanie z usług bukmacherów. Chodzi między innymi o spersonalizowane aplikacje oferujące szereg możliwości obstawiania online, bardzo szeroką ofertę, jak również nieustannie rozszerzane metod płatności u bukmachera. Wśród nich oczywiście nie może zabraknąć tradycyjnego przelewu, który ustępuje pola na przykład dużo szybszymi i łatwiejszymi w realizacji płatnościom kartą, portfele elektroniczne, Blik, Przelewy24, Paysafecard. Co ciekawe, w Polsce funkcjonuje tylko jeden bukmacher Paypal. To o tyle zaskakujące, bo tego typu forma płatności jest u nas bardzo powszechna.

- I jest to firma STS, która na chwilę obecną jedyna zdecydowała się na podpisanie umowy z tą globalną marką, jaką jest Paypal. Jednocześnie ciężko oszacować, czy w niedalekiej przyszłości impas zostanie przerwany i z tej metody płatności zaczną korzystać także inne firmy bukmacherskie - tłumaczy Irenka Zając, specjalistka w zakresie gier wzajemnych.

Ryzyko uzależnienia

     Jednak w branży hazardowej nie mówimy jedynie o wzrostach, ale również o spadkach. Te dotknęły na przykład tak zwaną grę na pieniądze i związane z nimi automaty, co wynika poniekąd ze wspomnianej wcześniej nowelizacji ograniczającej możliwości prowadzenia tego rodzaju działalności. Teraz granie na automatach z niskimi wygranymi cieszy się mniejszym zainteresowanie.

Należy jednak pamiętać o ryzyku uzależnienia, które może dotknąć każdego. Szczególnie narażeni są:
  • Mężczyźni (częściej niż kobiety)
  • Nieletni, lub bardzo młodzi pełnoletni
  • Osoby z wykształceniem podstawowym
  • Oceniający swoją sytuację finansową jako złą
     Co ciekawe, w porównaniu do poprzednich lat, obecnie Polacy grają mniej ryzykownie, lecz wciąż 4,5 procent mieszkańców kraju gra w sposób, który może szybko doprowadzić do uzależnienia.

     Wreszcie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego decydujemy się spróbować swoich sił w grach hazardowych. Najczęściej wymienia się chęć poprawienia sytuacji materialnej, odczuwanie przyjemności wynikające z nawet najmniejszych wygranych, czy po prostu dobra zabawa. Ale to nie wszystko, bo Polacy często sięgają po hazard, bo oczekują dużych wygranych, pragną pozytywnych emocji, mają potrzebę zwycięstwa, bądź poszukują dodatkowych funduszy na wakacje, czy spłatę długu.

     Wśród ankiet często wymieniana jest też chęć odegrania się, co może być szczególnie niebezpieczne. W Polsce tak zwany "patologiczny hazard" uprawia około 27 tysięcy osób. To zaburzenie mające destrukcyjny wpływ na samych graczy, jak i na otoczenie. Na pocieszenie pozostaje fakt, że rokrocznie liczba silnie uzależnionych od hazardu spada. Jednak trzeba brać pod uwagę, że to jedynie szacunki trudne do zweryfikowania.

red.   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
grudzień  1  piątek
grudzień  2  sobota
grudzień  3  niedziela
[15.00-19.00]   (Karwin)
Spotkanie z historią - nieznana historia I. wojny światowej - ważne wydarzenie w Karwinie
[15.00]   (Pałecznica)
Mikołajki 2023 w Pałecznicy
[16.00]   (Klimontów)
Święty Mikołaj w Klimontowie...
[17.00]   (Proszowice)
"Tribute to ZBIGNIEW WODECKI!" - koncert zespołu Zacznij od Bacha
grudzień  4  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ