Długoletnia przyjaźń to troska o dobre relacje


13-11-2020

     Nie jest żadną tajemnicą, że o dobre relacje pomiędzy znajomymi trzeba dbać. Niestety czasami o tym, zapominamy. Dużo będzie zależało od naszego wychowania oraz od tego, na jak dużą refleksję sami sobie pozwalamy. Do pewnego stopnia przecież mówimy tutaj o naszej świadomości. Z pewnością bardzo ważną kwestią będą nawyki, ale warto także zastanowić się nad tym, czym jest moralność i w jaki sposób postępować, abyśmy byli odbierani jako osoby dobre, którym można zaufać.

     Czynników, na których bazie można budować praktyczne i trwałe relacje, jest cała masa. Mogą to być wspólne zainteresowania takie jak czytanie książek lub odwiedzanie wirtualnych miejsc typu darmowe automaty, czy też może wyjazdy na koncerty rockowe. Okazuje się też, że psychologia będzie nam wskazywać pewne podstawowe nawyki, których warto się nauczyć, aby je prawidłowo wdrażać w życie i w ten sposób budować rzeczywiście bardzo dobre relacje z naszymi znajomymi i przyjaciółmi. M.in. tylko wtedy ktoś będzie nas miało za dobrego przyjaciela, jeżeli będzie wiedział, że można nam zaufać.

Czy długoletnia przyjaźń to rzadkość?

     Z pewnością każdy z nas miał jakiegoś dobrego kolegę w przedszkolu, a potem w szkole podstawowej i średniej. Przychodzi czas studiów i wówczas również nawiązujemy bardziej lub mniej trwałe znajomości. Z biegiem życia przecież będziemy zmieniali miejsce zamieszkania i zatrudnienie, a może nawet będziemy się przeprowadzali do innego miasta lub państwa. Wszystko to będzie związane z tym, że przyjaciele przychodzą i odchodzą. Są jednak takie przyjaźnie, które potrafią przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Jakie są, więc te sekrety, które gwarantują utrzymanie bliskiego kontaktu pomimo upływu czasu?

Zawsze można na Ciebie liczyć

     Może to wyświechtane maksymy, ale kluczowe jest to, aby przyjaciel okazał się kimś, na kogo zawsze można liczyć i odwrotnie. W końcu w trakcie naszej egzystencji stajemy przed różnymi wyzwaniami życiowymi i problemami. Wtedy może się okazać, kto jest gotów przyjść nam z bezinteresowną pomocą i zawsze jest gotów, aby nas wesprzeć. Poza tym warto zauważyć, że trudne chwile, które przeżywamy, będą zacieśniały przyjaźń. Dopiero w ekstremalnych sytuacjach możemy się dowiedzieć, na kogo rzeczywiście możemy liczyć, a kto na przykład ukazał się tchórzem.

Pielęgnowanie relacji

     Dodatkowo niezwykle ważna może się okazać w takich przyjacielskich relacjach rutyna. Może to się wydawać zachowaniem czysto mechanicznym, ale to rzeczywiście się sprawdza. Szczególnie jest to istotne, gdy będziemy się przeprowadzali do innego miasta albo czeka nas emigracja, czy może narodziny dziecka. W takich okolicznościach trwała relacja przyjacielska może się bardzo szybko rozpaść.

     Któryś z przyjaciół może na przykład przestać się odzywać, bo uważa, że to całkowicie normalne, gdy rozpoczyna się nowy etap w życiu. Jeżeli jednak obydwie strony mają świadomość wartości przyjaźni, to powinny sobie tak zaplanować czas, aby niezależnie od okoliczności zawsze wybrać się na jakiś wspólny wyjazd lub po prostu porozmawiać przez telefon, lub komunikator internetowy.

Zaufanie w przyjaźni to szczere rozmowy

     Pamiętajmy też, że przyjaciele, którzy dobrze się znają, nie mają praktycznie przed sobą żadnych tajemnic i bez żadnych ogródek będą ze sobą otwarcie rozmawiać. Bardzo istotne jest, aby w przypadku pretensji szczerze powiedzieć, co nas boli i czego oczekujemy od naszego przyjaciela. Nawet najgorsza prawda wypowiedziana szczerze jest znacznie lepsza aniżeli przemilczenie problemu. Ten drugi wariant może prowadzić do frustracji oraz podejrzliwości. Ostatecznie pomiędzy przyjaciółmi będzie tworzony dystans i może się przyczynić bezpośrednio do rozpadu przyjaźni. Z kolei otwarta rozmowa działa jak cement.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/info/ras2/20201113les_przyjazn/art.php