Proszowice: miasto z przeszłością
    Dzisiaj jest piątek, 01 grudnia 2023 r.   (335 dzień roku) ; imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza Dzień walki z AIDS    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   różne RAS   |   porady, inf.   |   RAS-2   |   RAS-3   | 

serwis IKP / informacje / RAS-2... / Proszowice: miasto z przeszłością
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Proszowice: miasto z przeszłością

(fot. M.Górski)

23-09-2019

     Proszowice to niewielkie małopolskie miasto liczące około 6 tysięcy mieszkańców, które rozwijało się prężnie już od XIII wieku. Mimo iż nie ma tu ciężkiego przemysłu, to miasto stanowi ważny, regionalny ośrodek handlu rolno-spożywczego dzięki żyznym okolicznym glebom sprzyjającym rozwojowi rolnictwa. Proszowice to także miasteczko o bogatej historii.

Proszowice - przykład miasta z tradycją

     Proszowice to miasteczko z tradycjami i wielowiekową historią. To ona w dużej mierze kształtowała jego rozwój, ale nie tylko. Wpływ na to, że to właśnie Proszowice zostały regionalnym ośrodkiem handlu rolnego i spożywczego, miały przede wszystkim okoliczne żyzne gleby Ziemi Proszowickiej. Dzięki nim rolnictwo w rejonie rozkwita, a w mieście działa giełda skupująca płody rolne, warzywa i zwierzęta hodowlane.

     Żadne miasto jednak nie mogłoby się rozwijać bez strategii - jak w firmie ważny jest koherentny plan na inwestycje, infrastrukturę etc. Dzięki właściwej strategii nawet młode, pozbawione tradycji miasta czasem wybijają się na ważne ośrodki w regionie czy w kraju - przykładowo Gdynia, która nie ma nawet 100 lat, a rozwija się prężnie w ramach aglomeracji trójmiejskiej. Wśród firm taki przykład świetnej kariery stanowi LVBET - bukmacher bez tradycji, ale z genialną strategią konkurencyjnych cen, która pozwala mu rozwijać się i zyskiwać nowych graczy. Sprawdź najlepsze kursy u bukmachera LvBet - może także dołączysz do rzeczy nowych użytkowników.

Początki historii Proszowic

     Po raz pierwszy wzmianka o Proszowicach pojawiła się już w roku 1222 roku. W owym czasie była to wioska rycerska o nazwie Prossoucze. Nie jest pewne skąd wzięła się nazwa miejscowości, ale prawdopodobnie od imienia Proszomir, w zdrobnieniu - Proszko. Wieś była prywatną własnością do połowy XIV wieku. W roku 1358 roku Proszowice weszły w skład dóbr królewskich, bo zostało tu lokowano miasto na prawie niemiecki przez Kazimierza Wielkiego. Dzięki temu osada zyskała przywileje cechowe i handlowe. Powstawały karczmy, młyny, browary, łaźnie oraz warsztaty rzemieślnicze. Pokaźny rynek stanowił centrum miasta. Nieopodal miasta zlokalizowany był dwór królewski.

Złote wieki miasta

     Złote czasy nadeszły dla Proszowic w wieku XV i trwały aż dwa wieki. W tamtym okresie Proszowice stanowiły jedno z najważniejszym miast Małopolski. Co się działo w tamtym okresie? Między innymi:
  • Król Zygmunt I Stary nadał miastu przywilej na budowę kanalizacji i wodociągów.
  • Prawo do składu soli dawało w latach 1532-1549 mieszkańcom Proszowic ogromne zyski.
  • W połowie XVI wieku wstrząsały miastem krwawe wystąpienia reformacyjne - niemal wszystkie kościoły w okolicy zostały zamienione na zbory kalwińskie albo ariańskie.
  • Odbywały się sejmiki szlachty, na które zjeżdżano z całego królestwa. Warto też wspomnieć, że słynnym Proszowianinem jest Stańczyk - królewski błazen, który urodził się w 1480 roku.

Czasy zaborów

Potop szwedzki położył kres rozkwitowi miasta. Jednakże najtrudniejsze czasy dopiero miały nadejść. W 1795 roku miasto trafiło pod zabór austriacki, później zaś włączono je do Księstwa Warszawskiego - po kampanii z 1809 roku. Kongres Wiedeński podjął decyzję o przyłączeniu ziem z Proszowicami do Królestwa Polskiego, które było podporządkowane Cesarstwu Rosyjskiemu. Mimo niespokojnych politycznie czasów, mieszkańcy żyli i pracowali niemal jak zawsze - rozwijał się cech rzeźników, także stolarze, tkacze i szewcy byli liczni w mieście. Odbywały się jarmarki 10 razy w roku oraz targi w środy i soboty co tydzień. Mieszkańcy Proszowic brali udział w powstaniu styczniowym. Po nim, w roku 1869 miejscowość straciła prawa miejskie.

Proszowice w XX wieku

Proszowice znowu zostały miastem w 1923 roku. W tym czasie w mieście funkcjonowały dwie cegielnie, elektrownia, tartak czy dwa zakłady mechaniczno-ślusarskie, nadeszła jednak II wojna światowa i wszystko obróciła wniwecz. W czasie wojny w mieście Armia "Kraków" Wojska Polskiego stoczyła walki z Wermachtem 7 września 1939 roku. W wyniku walk spłonęło 1/3 miasta, zginęła ponad 100 Polaków. Zaraz po II wojnie światowej Proszowice zostały częścią województwa krakowskiego, ale po reformie z 1999 roku - województwa małopolskiego.

Ana M   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
grudzień  1  piątek
grudzień  2  sobota
grudzień  3  niedziela
[15.00-19.00]   (Karwin)
Spotkanie z historią - nieznana historia I. wojny światowej - ważne wydarzenie w Karwinie
[15.00]   (Pałecznica)
Mikołajki 2023 w Pałecznicy
[16.00]   (Klimontów)
Święty Mikołaj w Klimontowie...
[17.00]   (Proszowice)
"Tribute to ZBIGNIEW WODECKI!" - koncert zespołu Zacznij od Bacha
grudzień  4  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ