Jak wygląda recykling butelki PET?

(fot. nadesłane)

12-05-2023

     Według statystyk przeciętny Polak wyrzuca około 100 butelek PET w ciągu roku. Biorąc pod uwagę wszystkich mieszkańców naszego kraju, ilość opakowań tego typu osiąga aż kilkadziesiąt tysięcy ton. Dlatego tak ważne jest, aby butelki PET wrzucać do odpowiednich pojemników na odpady. Jedynie prawidłowa segregacja umożliwić może odzysk tworzywa. Jak przebiega zatem recykling butelek PET?

Jak dać zużytej butelce PET drugie życie?

     Każdy proces recyklingu tworzywa PET rozpoczyna się od selektywnej zbiórki. Segregacja odpadów obywać powinna się w każdym miejscu - gospodarstwach domowych, firmach bądź instytucjach użyteczności publicznej. Zużyte butelki PET umieszczać należy w specjalnych oznakowanych kontenerach. Zanim wrzucimy butelkę do pojemnika, powinniśmy odkręcić zakrętkę i zgnieść opakowanie. Zaoszczędzimy tym samym dużą ilość miejsca w kontenerze. Wówczas zmieści się w nim zdecydowanie więcej zużytych opakowań. Zakrętki umieścić możemy także w kontenerze bądź przekazać organizacjom, które zajmują się ich zbiórką. Zakrętki są wówczas sprzedawane, a uzyskana kwota przekazywana jest na szczytny cel.

     Zgromadzone w ten sposób zużyte opakowania poddawane są w dalszej kolejności selekcji wtórnej. W sortowni odbywa się podział butelek z uwzględnieniem ich barwy. Po zgnieceniu tworzyw i uformowaniu w postaci bel zebrane tworzywo przewozi się do zakładów przetwórczych. To tam rozpoczyna się faktyczny proces recyklingu. Z otrzymanych odpadów usuwa się etykiety, klej bądź innego typu zanieczyszczenia.

(fot. nadesłane)

Co może powstać ze zużytych butelek PET?

     Oczyszczone i zmielone na płatki słoiki PET oraz butelki ponownie poddawane są czyszczeniu, tym razem jednak mechanicznemu. Po krystalizacji i wysuszeniu tworzywo przyjmuje postać granulatu, który posłużyć może w dalszej kolejności do wykonania butelek PET. Warto mieć na uwadze, iż powstały w ten sposób granulat może być wykorzystany jedynie do produkcji butelek, w których umieszcza się chemię gospodarczą. Producent butelek PET na żywność nie może zdecydować się na wytwarzanie opakowań, bowiem granulat nie spełnia wymogów sanitarnych.

     Powstały granulat wykorzystywany może być także do produkcji polarów, bowiem cechuje się bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi. Aby móc wykonać jedną sztukę odzieży tego typu, wymagane jest około 35 butelek. Dodatkowo z włókien poliestrowych można wytworzyć odzież narciarską, namioty bądź plecaki. Proces recyklingu butelek PET pozwala zaoszczędzić zasoby naturalne Ziemi, bowiem odzyskane surowce otrzymują drugie życie.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/info/ras/20230512sil_recykling/art.php