facebook
Szkoła policealna, a może studia? Zobacz, co wybrać

    Dzisiaj jest wtorek, 19 października 2021 r.   (292 dzień roku) ; imieniny: Michaliny, Michała, Piotra Dzień Ratownika    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   porady, informacje...   |   różne RAS   |   RAS-2   | 

serwis IKP / informacje / różne RAS... / Szkoła policealna, a może studia? Zobacz, co wybrać
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-10-19
USD 3,9212 -0,66%
EUR 4,5717 +0,00%
CHF 4,2644 +0,08%
GBP 5,4084 -0,14%
Wspierane przez Money.pl


Szkoła policealna, a może studia? Zobacz, co wybrać

(fot. nadesłane)

12-10-2021

     Skończyłeś liceum i zastanawiasz się, co lepsze: szkoła policealna czy studia? Pomożemy Ci podjąć decyzję. Dzięki lekturze poniższego tekstu dowiesz się, czy szkoła policealna to dobry wybór i dla kogo. Kto jest bardziej ceniony na rynku pracy: absolwent studiów czy placówki dla dorosłych?

Różnice między szkołą policealną i studiami

     Obecnie pracodawcy skupiają się na znalezieniu wśród kandydatów do pracy osób o odpowiednich kwalifikacjach. Te można zdobyć, kończąc studia lub szkołę policealną w Krakowie, np. https://policealna.gowork.pl/krakow. Jakie są między nimi różnice?

     Porównując szkołę policealną i studia, należy zwrócić uwagę na fakt, że zapewniają one inne wykształcenie - absolwenci placówek dla dorosłych zyskują zawód (i niekiedy tytuł technika, np. masażysty), zaś osoby kończące studia - stopień licencjata lub magistra.

     Kolejną zasadniczą różnicą jest czas trwania kształcenia - w przypadku szkoły policealnej jest on dużo krótszy, bowiem nauka trwa zwykle od roku do dwóch lat. Co więcej, w przeciwieństwie do uczelni, w placówce dla dorosłych nie wymaga się zdanej matury - wystarczy dyplom ukończenia liceum. Podczas kształcenia w szkole policealnej realizuje się nie tylko praktyki zawodowe, ale także uczestniczy w zajęciach praktycznych.

Zastanawiając się nad swoją edukacją, możesz niekiedy natknąć się na określenie "studium". Jednak studium i szkoła policealna to dwa określenia na ten sam rodzaj placówki, który od 2017 r. należy do szkół ponadpodstawowych.

Szkoła policealna czy studia: co wybrać?

     Jeśli stoisz przed wyborem dalszego kierunku kształcenia, powinieneś przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakie są Twoje plany dotyczące dalszej kariery. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to, co jest lepsze - szkoła policealna czy studia. Wszystko zależy od tego, jaki zawód zamierzasz pełnić.

     Ukończenie odpowiednich studiów zapewni absolwentowi wyższe wykształcenie, jednak wybór jednego z popularnych kierunków wyłącznie po to, by zdobyć dyplom z uczelni, nie będzie najlepszym pomysłem. Obecnie pracodawcy stawiają na wykwalifikowanych specjalistów, a szkoła policealna zapewnia kandydatowi odpowiednie przygotowanie do zawodu.

     Przy podejmowaniu decyzji o wyborze dalszego kształcenia warto pamiętać również, że liczba absolwentów studiów wciąż rośnie. Ich ukończenie już od lat nie stanowi gwarancji znalezienia ciekawej, dobrze płatnej pracy. Szkoły policealne dopasowują zaś kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy, co sprawia, że ich absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w jednym z poszukiwanych zawodów w swoim mieście.

Dla kogo szkoła policealna?

     Szkoła dla dorosłych to dobry wybór nie tylko dla osób, które nie posiadają zdanej matury. Niegdyś w powszechnej świadomości pokutowało przekonanie, że jest ona przeznaczona dla osób, które nie zdały matury lub nie dostały się na studia. Dziś ten krzywdzący mit można usłyszeć coraz rzadziej.

     Szkoła policealna jest przeznaczona dla osób, którym zależy na zdobywaniu dodatkowych kwalifikacji, a także dla tych, którzy chcą dostosować się do aktualnego rynku pracy i jego potrzeb. Jej ukończenie to równoczesne poszerzenie swoich możliwości na rynku oraz forma rozwoju osobistego, który docenia większość pracodawców.

     Czy szkoła policealna to dobry wybór? Naszym zdaniem - tak. Dzięki różnym trybom nauczania możesz łączyć ją ze studiami lub pracą, a zdobycie zawodu da Ci duże szanse na zatrudnienie w Polsce oraz innych państwach.

     Zanim podejmiesz naukę w którejś z placówek, musisz jednak przeanalizować rynek pracy i podjąć decyzję, co będzie dla Ciebie lepsze - szkoła policealna czy studia. W niektórych branżach wymaga się wykształcenia wyższego, zaś w innych bardziej ceniony jest tytuł technika lub odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

red.   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
(autor nieznany)
październik  19  wtorek
[18.00]   (Proszowice)
spotkanie autorskie z Leszkiem Mazanem
październik  20  środa
październik  21  czwartek
październik  22  piątek
[9.00-14.00]   (Koszyce)
sadźmy drzewa i oddychajmy czystym powietrzem!
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ