facebook
Złamanie kompresyjne, przyczyny, objawy, leczenie

    Dzisiaj jest czwartek, 16 lipca 2020 r.   (198 dzień roku) ; imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli +Matki Bożej Szkaplerznej    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   porady, informacje...   |   różne RAS   |   RAS-2   | 

serwis IKP / informacje / różne RAS... / Złamanie kompresyjne, przyczyny, objawy, leczenie
O G Ł O S Z E N I A


Złamanie kompresyjne, przyczyny, objawy, leczenie

(fot. nadesłane)

25-10-2019

     Złamanie kompresyjne kręgosłupa jest jednym z najgroźniejszych złamań patologicznych. Jest to złamanie zgnieceniowe, powstające w wyniku urazów dolnego odcinka kręgosłupa piersiowego i górnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego.

     Obejmuje swym zasięgiem trzony kręgowe powodując ich zapadanie i zmniejszenie wysokości. Może to prowadzić do zmniejszenia wzrostu, a w niektórych przypadkach do oparcia żeber na kościach biodrowych. Skutkiem może być niewydolność oddechowa, niewydolność krążenia i zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego. Częstotliwość występowania złamań kompresyjnych wyraźnie wzrasta wraz z wiekiem.

Przyczyny złamań kompresyjnych kręgosłupa

     Bezpośrednią przyczyną są urazy kręgów pod działaniem dużej siły ściskającej działającej wzdłuż osi kręgosłupa. Powyżej granicy wytrzymałości kości, trzony kręgów ulegają destrukcji, zapadają się i zmniejsza się ich wysokość.

     Najczęstszym miejscem złamań kompresyjnych jest odcinek lędźwiowy i dolna część odcinka piersiowego kręgosłupa. Do urazów dochodzi najczęściej w trakcie upadków do pozycji siedzącej lub na wyprostowane kończyny dolne.

     Ryzyko złamania rośnie u osób starszych z osteoporozą, szczególnie u kobiet w wieku po menopauzalnym. Do czynników ryzyka zaliczamy między innymi: starszy wiek, płeć żeńską, rasę białą, niskie BMI, niedobór wapnia i witaminy D 3, palenie tytoniu, predyspozycje genetyczne i niektóre choroby jak przerzuty nowotworowe.

Objawy złamań kompresyjnych kręgosłupa

     Podczas urazowego złamania kompresyjnego pojawia się nagły, silny ból nasilający się w pozycji stojącej i w trakcie chodzenia, a zmniejszający się po przyjęciu pozycji leżącej. Bogate unerwienie trzonu kręgowego powoduje wystąpienie bólu od chwili zaistnienia urazu. Ulegające defragmentacji kawałki zmiażdżonego kręgu mogą przemieszczać się do kanału kręgowego i uciskać na struktury nerwowe znajdujące się w jego świetle. W miejscu złamania mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne takie jak zaburzenia czucia czy niedowłady kończyn dolnych.

     W przypadku złamań kompresyjnych związanych z osteoporozą do uszkodzenia wystarczają mniejsze siły działające na kręgosłup. Złamanie może mieć przebieg powolny i stopniowy. Objawy bólowe mają mniejsze nasilenie, charakter przewlekły lub w ogóle nie występują. Symptomami charakterystycznymi są zmniejszenie wzrostu, deformacja sylwetki, pogłębienie kifozy.

Diagnostyka i leczenie złamań kompresyjnych kręgosłupa

     Diagnostyka poza wywiadem klinicznym polega na standardowym zdjęciu RTG kręgosłupa. Wybór metody leczenia zależy od przede wszystkim od wieku pacjenta, charakteru złamania, występowania zaburzeń neurologicznych i współwystępowania osteoporozy. Metody zachowawcze to odciążenie i stabilizacja kręgosłupa, leczenie przeciwbólowe, leczenie farmakologiczne osteoporozy i rehabilitacja. Metody chirurgiczne to klasyczna stabilizacja za pomocą specjalistycznych śrub oraz cały szereg metod małoinwazyjnych jak Wertebroplastyka czy Spine JackŽ System i inne zabiegi z powodzeniem wykonywane w centrach chirurgii i ortopedii jak Carolina Medical Center w Warszawie. Zobacz: https://kregoslup.carolina.pl/schorzenia/zlamanie-kompresyjne/.

red.   idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  16  czwartek
lipiec  17  piątek
lipiec  18  sobota
lipiec  19  niedziela
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ