facebook
Kluczowe cechy pomp hydroforowych

    Dzisiaj jest niedziela, 19 maja 2019 r.   (139 dzień roku) ; imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra Dzień Dobrych Uczynków    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   porady, informacje...   |   różne RAS   |   RAS-2   | 

serwis IKP / informacje / różne RAS... / Kluczowe cechy pomp hydroforowych
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Kluczowe cechy pomp hydroforowych

(fot. nadesłane)

14-06-2018

     Pompy hydroforowe, czyli typ pomp powierzchniowych przeznaczonych do zasysania wody z ujęć położonych przeważnie nie głębiej niż 8-10 metrów, aby spełniły swoje zadanie, muszą być nie tylko zbudowane z określonymi normami formalnymi - muszą także spełniać szereg wymagań funkcjonalnych.

Zasilanie

     Tutaj sprawa jest dość prosta. Do wyboru są pompy zasilane prądem jednofazowym 230 V oraz trójfazowe 380 V. W praktyce jednak zasilanie nie jest najlepszym kryterium wyboru. Obowiązuje oczywista zasada ogólna: jeśli na działce jest siła, to można wybierać zupełnie dowolnie, a jeśli nie - tylko pompy 230V. Uwzględnianie parametru jako czynnika funkcjonalnego może jednak być ślepą uliczką.

Moc

     To właśnie ona, zamiast napięcia zasilającego powinna zwracać uwagę. W każdym przypadku będzie bowiem lepiej, jeśli uda się zastąpić pompę o dużej mocy taką, która ma mniejszą moc, ale pozostałe parametry na zbliżonym poziomie. Co prawda od tej reguły można wskazać jeden wyjątek czy raczej warunek, pod którym takie postawienie sprawy ma sens. Zasadniczo bowiem pompy o większej mocy mają trwalsze silniki. To jednak w bardzo dużym stopniu zależy od rodzaju jednostki napędowej i kolejnych podzespołów.

Wysokość podnoszenia

     Na potrzeby zgrubnych przeliczeń przyjmuje się, że praca wykonywana przy podnoszeniu wody o metr, wymaga tyle samo energii, co przetłoczenie wody w poziomie o 10 metrów. W przypadku pomp hydroforowych czynnikiem limitującym będzie jednak prawie zawsze wysokość podnoszenia. Zbyt mała nie pozwoli na skuteczne zaopatrywanie w wodę, natomiast zbyt duża, jeśli nie będzie nawet okresowo wykorzystywana, będzie wiązała się jedynie z zakupem droższej pompy i nie przełoży się w żaden sposób na wydajność instalacji hydroforowej. Wydajność      Podobnie jak w przypadku każdej innej pompy, również w przypadku pomp hydroforowych ważna jest wydajność, czyli ilość wody transportowanej przez pompę na jednostkę czasu. Tutaj nie ma dobrych i złych wartości, ponieważ ocena wielkości tego parametru ściśle zależy od potrzeb danego gospodarstwa i konstrukcji całego zestawu hydroforowego. Teoretycznie wyższa wydajność zapewnia komfort, jednak powyżej pewnej granicy różnice między coraz wydajniejszymi pompami nie będą już wyczuwalne.

Sprawność

     W pewnych przypadkach warto zwrócić uwagę na sprawność, czyli parametr, który określa, jaka część zużytej mocy jest używana na faktyczne podnoszenie słupa wody. Choć silniki elektryczne ogólnie są dość wydajne, zawsze warto kupować te najbardziej ekonomiczne, ponieważ wtedy spada koszt pozyskania litra wody. Należy jednak pamiętać o tym, że im wydajniejsza pompa, tym zwykle droższa i zakup tej najbardziej wydajnej może nie zwrócić się nawet do końca jej okresu eksploatacyjnego.

     Na stronie saga.info.pl/pompy-hydroforowe można podejrzeć różne pompy i zobaczyć, jak bardzo różnią się one między sobą. Wtedy potrzeba porównywania szczegółowych parametrów, a nie tylko cen, stanie się zupełnie jasna. Jest to właśnie powód, dla którego nigdy nie uda się wybrać "pompy roku" ani wskazać najlepszej uniwersalnej pompy hydroforowej.

red.   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Każdy widzi to, co nosi w sercu.
(Goethe)

maj  19  niedziela
[7.30]   (Proszowice)
wyjazd na XXI Dni Dziedzictwa Kulturowego
[14.00]   (Czuszów)
Piknik rodzinny - kwesta pod hasłem: "Ratujmy serduszko Sebastiana"
maj  20  poniedziałek
[16.30]   (Proszowice)
Otwarte spotkanie z Beatą Szydło
maj  21  wtorek
[18.00]   (Kraków)
Dokąd zmierza Europa - spotkanie w KKW
maj  22  środa
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ