Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w Proszowicach w latach 1928-2004 - odcinek 12
    Dzisiaj jest czwartek, 26 kwietnia 2024 r.   (116 dzień roku) ; imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   różne RAS   |   porady, inf.   |   RAS-2   |   RAS-3   | 
 |   zapraszamy   | 
 on-line 
 |   monografie...   |   biografie...   |   albumy...   |   okazjonalne...   |   beletrystyka...   |   nasi twórcy   |   inne...   |   filmoteka   | 

serwis IKP / informacje / prossoviana / on-line / Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek... / Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w Proszowicach w latach 1928-2004 - odcinek 12
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w Proszowicach w latach 1928-2004 - odcinek 12

widok na dom sióstr w Proszowicach od ul. Ojca Rafał, październik 2009
(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 28-03-2020

odcinek 12

Praca katechetyczna Sióstr

     Na początku XIX wieku działalność apostolska Zgromadzenia koncentrowała się na kształceniu i wychowaniu dziewcząt. Szczegółowym celem Zgromadzenia według zatwierdzonych w 1939 roku Konstytucji było między innymi uświęcanie dziewcząt, zwłaszcza biednych, przez wychowywanie ich, kształcenie w nauce religii i w umiejętnościach świeckich.

     W Proszowicach apostolat ten realizowały Siostry w okresie powojennym otwierając bursę dla 24 uczennic z gimnazjum państwowego. Kontynuując to dzieło, w latach następnych objęły katechizacją dzieci i młodzież rozwijając i kształtując w nich wiarę "żywą wyraźną i czynną". Pracę katechetyczną w szkole podstawowej rozpoczęła jedna siostra na początku lat pięćdziesiątych. Taki wniosek można wysunąć na podstawie Sprawozdania o stanie Instytutu sporządzonego w 1954 r. na Kapitułę Generalną. Ustalenie dokładniejszej daty jest niemożliwe ze względu na brak zapisów w kronice domowej.

     Jedną z pierwszych katechetek, która pracowała w Proszowicach w roku 1957/1958 była siostra Joanna Słonina, a w następnym naukę religii prowadziła siostra Romualda Bandur. Od 1 września 1964 r. katechizowały już dwie Siostry, były to: siostra Konsolata Wesołowska i siostra Romualda Bańdur. W roku szkolnym 1965/1966 Siostry objęły katechizacją dzieci z Proszowic w wymiarze 44 godzin tygodniowo: siostra Konsolata Wesołowska - 10 godzin i siostra Wianeja Kozioł - 34 godziny tygodniowo 48.

     Umowa o pracę z 31 sierpnia 1968 r. zawarta pomiędzy Parafią Rzymsko-katolicką w Proszowicach a Zgromadzeniem Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego określała tygodniowy wymiar pracy Sióstr katechetek, wynagrodzenie i ubezpieczenie społeczne. W ramach lekcji religii Siostry katechetki przygotowywały młodzież do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania a dzieci do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej. W 1966 r. do I Komunii Świętej przystąpiło 110 dzieci, a w 1991 r. - 196 dzieci. Było również kilkoro dzieci przygotowywanych indywidualnie na prośbę rodziców, którzy sami należąc do partii swoje dzieci chcieli wychować po katolicku.

     Szczególną troską otoczone były dzieci chore. Siostry katechetki pomagały im zrozumieć i przyjąć tajemnicę cierpienia, przygotowywały je na spotkanie z Panem Jezusem w Sakramencie Pokuty i Eucharystii. W 1985 r. dwie nieuleczalnie chore dziewczynki ze Stogniowic Pierwszą Komunię świętą przeżywały w rodzinnym domu. Do uroczystości tej przygotowywała je siostra Honorata Juchniewicz.

     Pracy katechetycznej było coraz więcej dlatego nowy ksiądz proboszcz Jan Kurczab poprosił w 1971 r. Przełożoną Generalną Zgromadzenia o trzecią katechetkę. Od tej pory w latach siedemdziesiątych pracowały w Proszowicach trzy Siostry katechetki przygotowując co roku około 200 młodzieży do Sakramentu Bierzmowania i tyle samo dzieci do I Komunii Świętej. Katechizacją zostali objęci uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Proszowicach, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczytnikach i Stogniowicach oraz wszystkie grupy przedszkolne w parafii. W 1974 r. Siostry rozdały łącznie 1400 świadectw.

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego w szkole
(źródło: Kroniki domów zakonnych Zgromadzenia / praca s. Żaczek)

     Nauczanie religii odbywało się w salkach: w budynku wikariatu przy ul. 3-go maja w Proszowicach, w kaplicy św. Teresy przy kościele oraz w punktach katechetycznych w Łaganowie, Szczytnikach i Gniazdowicach. Za przygotowanie pomieszczeń do prowadzenia w nich lekcji religii odpowiedzialni byli rodzice. Siostry natomiast starały się o wyposażenie salek w odpowiednie dekoracje i elementy religijne. Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego ksiądz proboszcz razem z katechetkami odwiedzał poszczególne punkty katechetyczne sprawdzając stan i przygotowanie salek do rozpoczęcia nauki. Księża i Siostry katechizujący w parafii troszczyli się duchowe dobro wszystkich dzieci. Dzięki ich wzajemnej pomocy i współpracy lekcje religii odbywały się nawet wtedy, gdy niektórych katechetów choroba wyłączyła z czynnego życia apostolskiego.

     Formacja religijna dzieci nie kończyła się na przekazaniu prawd wiary w salce katechetycznej. Dzieci włączane były w religijne życie parafii. W ramach zajęć uczestniczyły w Triduum ku czci św. Stanisława Kostki i adoracji Najświętszego Sakramentu z racji czterdziestogodzinnego nabożeństwa parafialnego, w wigilię Uroczystości Niepokalanego Poczęcia razem z Chrystusem Eucharystycznym dziękowały Bogu za dar Maryi, przez modlitwę i akademię przygotowaną pod kierunkiem Sióstr włączyły się w parafialną uroczystość milenijnego aktu oddania Matce Bożej, śpiewem kolęd i adoracją przy żłóbku dziękowały za tajemnicę Bożego Narodzenia. Poprzez różnorodną twórczość artystyczną na lekcjach religii, dzieci rozwijały swoje zdolności i w ten sposób wyrażały wiarę.

     Na zakończenie roku katechetycznego 1986, Siostry katechetki przygotowały wystawę prac dzieci. Wśród 248 zgromadzonych eksponatów były różańce, kapliczki, szopki, plakaty, witraże, zeszyty, wiersze i krzyże. Na lekcjach religii przygotowywały także lampiony, z którymi przychodziły na Roraty przez cały okres Adwentu. Katecheza była miejscem przygotowania i wprowadzenia w atmosferę świąt kościelnych. Tam też dzieci poznawały religijny wymiar zwyczajów świątecznych.

     Oprócz nauczania religii Siostry katechetki miały także dodatkowe obowiązki, takie jak: dyżury podczas Mszy świętych i nabożeństw dla dzieci, kontakty z rodzicami i dopilnowanie dzieci aby regularnie uczęszczały na katechizację. Najczęstsze spotkania z rodzicami organizowane były w związku z przygotowaniem dzieci klas drugich do pełnego uczestnictwa we Mszy świętej. Z rodzicami pozostałych uczniów Siostry spotykały się przynajmniej trzy razy w roku. Przed zakończeniem roku szkolnego Siostry katechetki wypisywały świadectwa i przygotowywały nagrody.

     Wraz z powrotem katechizacji do szkół w 1990 r. Siostry katechetki włączyły się w nurt pracy placówek szkolno-oświatowych, uzgadniały plany zajęć, uczestniczyły w konferencjach i radach pedagogicznych. Swoją obecnością i zaangażowaniem ukazywały znaki i wartości religijne. 3 września 1990 r. podczas Mszy świętej z udziałem dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny poświęcone zostały krzyże dla wszystkich szkół leżących na terenie parafii.

     W roku rozpoczynającym nowy etap historii katolickiej Polski w Proszowicach katechizowały: siostra Agnes Słonina - 24 godziny tygodniowo w Szkole Podstawowej Nr 1, siostra Danuta Kaczmarczyk - 8 godzin w Szkole Podstawowej Nr 1 oraz 10 godzin w Szkole Podstawowej Nr 2, siostra Andrea Wilczyńska - 18 godzin w Szkole Podstawowej Nr 2, katechizowała również w Przedszkolach i prowadziła nauczanie indywidualne, siostra Fazjana Tomaszek - 22 godziny religii w klasach szóstych, siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej Nr 2. Z braku miejsca w Szkole siostra Fazjana katechizowała jeszcze przez pewien czas w salce na wikariacie.

     Pracę Sióstr pozytywnie oceniali wizytatorzy z Wydziału katechetycznego w Kielcach. W listopadzie 2001 r. wizytatorem w Szkole Podstawowej Nr 1 był ks. bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej. Z tej okazji Siostry katechetki przygotowały montaż słowno - muzyczny poświęcony niedawno beatyfikowanemu ks. Józefowi Pawłowskiemu, męczennikowi z Dachau, pochodzącemu z Proszowic.

     W swojej pracy Siostry spotykały się z ogromną życzliwością ze strony dzieci, rodziców i władz kościelnych. Wymownym przykładem tej życzliwości i zainteresowania była modlitwa i Msza święta zamówiona przez dzieci o zdrowie dla chorej siostry katechetki Anicety Belniak. Wiele wdzięczności za religijne wychowanie dzieci okazywali Siostrom rodzice i podkreślali to przy różnych okazjach, szczególnie z końcem roku składając kwiaty, drobne upominki i ofiary pieniężne przeznaczane przez Siostry na zakup pomocy katechetycznych. Siostry spotykały się też z publicznym uznaniem ze strony miejscowych kapłanów i pasterzy Kościoła Kieleckiego, którzy będąc w parafii zawsze znaleźli czas by odwiedzić tutejszą wspólnotę zakonną.

     Siłą i mocą w trudnej pracy katechetycznej był dla Sióstr sam Boski Nauczyciel, Jezus z Nazaretu. Z Nim Siostry zaczynały i kończyły każdy rok szkolny razem z uczniami uczestnicząc we Mszy świętej i prosząc Boga o błogosławieństwo dla katechizujących i katechizowanych.

     Siostry katechetki były odpowiedzialne za osobistą formację duchową i intelektualną oraz zobowiązane do uczestnictwa w kursach szkoleniowych i dniach skupienia organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Daleka odległość utrudniała kontakty z diecezją kielecką, do której Proszowice należą a wyjazd na skupienie wiązał się z noclegiem w jednym z domów Zgromadzenia: w Busku Zdroju lub Chmielniku. Czasem z pomocą przychodził ksiądz proboszcz organizując wyjazd "Nyską". Wtedy do Proszowic można było wrócić w tym samym dniu. Mimo takich utrudnień i niedogodności Siostry systematycznie uczestniczyły w zjazdach katechetycznych, które były równocześnie spotkaniem z pasterzami Kościoła Kieleckiego.

     Oprócz jednodniowych spotkań Siostry katechetki uzupełniały wykształcenie na miesięcznych kursach wakacyjnych organizowanych przez tamtejszą Kurię diecezjalną. Wyjeżdżały również do Częstochowy na trzydniowe skupienia organizowane przez ks. bpa Edwarda Materskiego, których celem było umocnienie wiary i przygotowanie do pracy katechetycznej w nowym roku.

     Ewangelizacyjny trud katechetów dostrzegali Biskupi Kieleccy. Na jednym ze spotkań w 1979 r. ks. bp Edward Materski obdarował każdego katechetę kompletem podręczników do nauki religii dla klas I-IV wydanych w Paryżu, natomiast ks. bp Jan Jaroszewicz, ordynariusz, ufundował katechetom swojej diecezji pielgrzymkę do Rzymu przeznaczając na ten cel pieniądze uzyskane ze sprzedaży wydanej przez siebie książki. Uczestnicy pielgrzymki zapłacili tylko za podróż a wydatki związane z ich dwutygodniowym pobytem w Wiecznym Mieście pokryte były z pieniędzy Księdza Biskupa. Z naszego domu pojechały trzy Siostry katechetki. Wielkim przeżyciem dla nich było oglądanie pamiątek "poduchackich" oraz dwukrotne spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

rok 1961, wizytacja kanonicza ks. bp. Jana Jaroszewicza w parafii Proszowice, dzieci z siostrami: s. Paschalisą Moczek, s. Salezją Cielepalanka, s. Cyprianą Bączek, s. Apolonią Jaros, s. Genowefą Sowa, s. Gwidoną Majcheret, s. Szymoną Miś
(źródło: zbiory Sióstr "Duchaczek" z proszowickiego Domu)

     Inną formą dokształcania były sympozja: w Lublinie na KUL-u i w Krakowie na WIK-u, w których również uczestniczyły nasze Siostry. Tematy sympozjów katechetycznych dostosowane były do istniejących potrzeb i dotyczyły między innymi "Metod i realizacji nowego programu nauki religii", "Oceny w katechezie" i "Modlitwy w katechezie". Zebrania w parafii organizowane przez proboszczów dotyczyły planów pracy i bieżących spraw związanych z katechezą i duszpasterstwem parafialnym.

     Pracę katechetyczną Sióstr w tutejszej parafii obrazuje tabela, która uwzględnia miejsce katechizacji i szkołę. Przez cały okres swojej pracy katechetycznej Siostry uczyły religii dzieci ze Szkoły Podstawowej, jeden rok katechizowały w Gimnazjum i w Zespole Szkól w Piotrkowicach (Zespół Szkół należy do parafii Koniusza).

Praca katechetyczna Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Proszowicach
w latach 1954-2004
(źródło: Kroniki domów zakonnych Zgromadzenia / praca s. Żaczek)

Uwaga:
* W latach 1963-1990 nauka religii odbywała się w salkach katechetycznych zorganizowanych przez parafię.
** W roku 1990 nauka religii odbywa się w szkole.

cdn.

Barbara Żaczek   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
kwiecień  29  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ