Adam Słupek życie i twórczość tom I
    Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024 r.   (110 dzień roku) ; imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   różne RAS   |   porady, inf.   |   RAS-2   |   RAS-3   | 
 |   zapraszamy   | 
 on-line 
 |   monografie...   |   biografie...   |   albumy...   |   okazjonalne...   |   beletrystyka...   |   nasi twórcy   |   inne...   |   filmoteka   | 

serwis IKP / informacje / prossoviana / on-line / Adam Słupek życie i twórczość tom I / Adam Słupek życie i twórczość tom I
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Adam Słupek życie i twórczość tom I
odc. 21

(fot. zbiory autora)

Proszowice, 11-10-2019

odcinek 21
Adam Słupek odszedł od nas

1. Nekrolog

     Zarząd Regionu Małopolskiej "Solidarności" NSZZ "Solidarność", na stronie Internetowej Solidarności [http://www.solidarnosc.krakow.pl], w dniu 12 sierpnia umieścił nekrolog, informując o śmierci, dacie i miejscu uroczystości pogrzebu Adama Słupka.


Tekst nekrologu: Odszedł Adam Słupek

Redakcja, sob., 12/08/2017 Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Adama Słupka wieloletniego działacza "Solidarności", założyciela NSZZ "Solidarność" w Transbud Nowa Huta a następnie w Budostalu-9, zaangażowanego w kolportaż materiałów podziemnych w Krakowie i w Nowej Hucie. Współorganizatora i uczestnika od 1984 r. Pielgrzymek Ludzi Pracy do Częstochowy, uczestnika wszystkich Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej od 1984 r., chorążego Sztandaru Kadrówki i jednego z jego fundatorów. Członka Związku Piłsudczyków, Związku Strzeleckiego, Komitetu Opieki nad Kopcem J. Piłsudskiego, kolekcjonera wielu pamiątek o tematyce niepodległościowej, piłsudczykowskiej oraz solidarnościowej, autora wielu wystaw poświęconych m.in. Józefowi Piłsudskiemu i NSZZ "Solidarność". Człowieka skromnego, wiernego ideałom i przyjaciela "Solidarności".

Spoczywaj w pokoju!
Małopolska "Solidarność"
Pogrzeb odbędzie się w Radziemicach koło Krakowa w poniedziałek 14 sierpnia br. o godz. 15:00.


2. Informacje o pogrzebie Adama Słupek na stronie Internetowej Tygodnika Solidarność, umieścił prof. Jerzy Bukowski [Dostęp: http.www.tysol.pl]

Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego, publicysta. W latach 1985-87 był redaktorem naczelnym biuletynu Krajowego Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy "Czuwajmy". W latach 90. Był stałym współpracownikiem "Czasu Krakowskiego" oraz "Gościa Niedzielnego". Odznaczony m.in. za zasługi w działalności patriotycznej, w dniu 11 listopada 1990 r. przez ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu "Polonia Restituta".

     W opublikowanym artykule w dniu 16 sierpnia prof. Jerzy Bukowski napisał: W poniedziałkowe popołudnie pożegnaliśmy na cmentarzu w podkrakowskich Radziemicach zmarłego w wieku 71 lat Adama Słupka - działacza "Solidarności", członka Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, wielokrotnego uczestnika oraz chorążego sztandaru Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

     Podczas pogrzebu przemawiał Wojciech Grzeszek, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", który powiedział że: ...Adam nigdy nie zawodził, zawsze był gotów do podejmowania trudnych obowiązków i stanowił wzór człowieka oddanego Polsce.

Nad jego grobem zabrzmiały słowa dumnego hymnu "Solidarności" i starej, żołnierskiej piosenki: Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie...

3. Dzierżył sztandar Kadrówki

     Na łamach Gościa Niedzielnego, w dniu 15 sierpnia, prof. Jerzy Bukowski napisał: 14 sierpnia na cmentarzu w podkrakowskich Radziemicach pochowano zmarłego 10 sierpnia w wieku 71 lat Adama Słupka - działacza "Solidarności", członka Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, wielokrotnego uczestnika i chorążego sztandaru Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

fotografia opatrzona tekstem: Charakterystyczna postać Adama Słupka niosącego sztandar "Kadrówki" zwracała co roku uwagę tych, którzy obserwowali wymarsz z Oleandrów
(fot. Grzegorz Kozakiewicz)

     Zmarły chorąży ponad 30. razy wychodził corocznie z Kadrówką z krakowskich Oleandrów do Kielc. Umieszczono również zdjęcie Adama Słupka niosące sztandar Kadrówki.
4. Pożegnanie Adama Słupka - chorążego Kadrówki

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski na swoim blogu pt. Pożegnanie Adama Słupka, chorążego "Kadrówki", napisał: Drogi Adamie, wierny druhu z "Solidarności" i "Kadrówki", bardzo Cię będzie brakowało w Krakowie. Także Twojej pokornej służby w piłsudczykowskim mundurze oraz radości, którą sprawiałeś innym, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, odgrywając rolę Pierwszego Marszałka. Niech teraz Niebiański Komendant przyjmie Cię do w swoich szeregów!

5. Wspomnienia w I rocznicę śmierci Adama Słupka

fotokopia: wspomnienie o Adamie Słupek, w pierwszą rocznicę śmierci
(źródło: kadrowka.org/pl/. Autor: Andrzej Rybak)

     W pierwszą rocznicę śmierci śp. Adama Słupka ukazał się artykuł [http://www.kadrowka.org/pl/] pt. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, Andrzeja Rybaka, Oficera Prasowego Marszu, Prezesa SZ MSIKK, napisał:

W dniu dzisiejszym obchodzimy pierwszą rocznicę śmierci naszego przyjaciela śp. Adama Słupka (28 marca 1946 10 sierpnia 2017) działacza "Solidarności", członek Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, wielokrotnego uczestnika oraz chorążego i fundatora sztandaru Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej...

6. Pożegnalny list Jana Józefa Kasprzaka

     Pożegnalny list Jana Józefa Kasprzyka, Ministra Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odczytał podczas pogrzebu Andrzej Fischer - przewodniczący Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, wieloletni uczestnik Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

W latach zniewolenia komunistycznego stał zawsze po stronie Niepodległości, współorganizując struktury w Nowej Hucie i Duszpasterstwo Ludzi Pracy przy ks. Kazimierzu Jancarzu. Za tę działalność był więziony, ale to nie ostudziło jego zapału w walce o suwerenną, prawą i solidarną Polskę. (…) W wolnej Polsce był pomysłodawcą, fundatorem i przez wiele lat chorążym sztandaru Kadrówki. Jego strzelecki mundur, sylwetka nieco przypominająca Komendanta Piłsudskiego i dzierżony przezeń sztandar były przez wiele lat nieodłącznym elementem nie tylko corocznej wędrówki z krakowskich Oleandrów do Kielc, ale wszystkich najważniejszych uroczystości patriotycznych w Polsce. Należał do pokolenia, które czerpało swą siłę i moc z wcześniejszych pokoleń walczących o Niepodległość. Zawsze podkreślał, że chce być następcą żołnierzy Legionów Polskich i Armii Krajowej.

7. Chorąży narodowej pamięci

     Na stronie internetowej Kraków Niezależny, prof. Jerzy Bukowski zamieścił informację pt. Chorąży narodowej pamięci, o pogrzebie Adama Słupka wraz ze zdjęciem. Podkreślił w nim działalność Adama w Solidarności oraz w Komitecie Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, którego był członkiem.

8. Zdjęcia nieżyjących Kadrowiczów

     Na stronie internetowej [http://kadrowka.org, dział: Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, Cześć ich Pamięci] http://kadrowka.org, dział: Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, Cześć ich Pamięci, umieszczono zdjęcia nieżyjących Kadrowiczów, również Adama Słupka.

9. Poczty Sztandarowe

     Podczas uroczystości pogrzebowych uczestniczyły następujące Poczty Sztandarowe:
  1. Sztandar Kadrówki z Krakowa, Dowódca pocztu: Dionizy Krawczyński (Komendant Marszu), Sztandarowy: Zygmunt Pęksyk, Asysta pocztu: Anna Urszula Woźniak.
  2. Sztandar Jednostki Strzeleckiej 1002, im. mjr. Rudolfa Majewskiego ps. Leśniak, z Tomaszowa Mazowieckiego. Dowódca pocztu: st. strz. ZS Mateusz Zieliński, Sztandarowy: strz. ZS Bartłomiej Gielec, Asysta pocztu: strz. ZS Julia Kuc.
  3. Solidarności, Regionu Małopolska.
  4. Sztandar Piłsudczyków z Łodzi.
Radziemice, 14 sierpnia 2017 r., poczty sztandarowe uczestniczące podczas pogrzebu Adama Słupka
(fot. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej | Michał Andrzej Rybak)

     O sztandarze Jednostki Strzeleckiej 1002, im. mjr. Rudolfa Majewskiego ps. Leśniak, z Tomaszowa Mazowieckiego Michał Andrzej Rybak, Prezes Stowarzyszenia Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej wspomina: Tak, przyjechałem z Tomaszowa Mazowieckiego, żeby złożyć hołd niezwykłemu człowiekowi, którym był śp. Adam Słupek. Na ostatnie pożegnanie zabrałem z mojej rodzimej Jednostki Strzeleckiej delegację z pocztem sztandarowym. Osobiście znałem, jak i szanowałem Adama.

10. Adam nieobecny na Marszu w 2017 r.

Michał Andrzej Rybak
(fot. kadrowka.org)
     Okoliczności nieobecności Adama na Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w 2017 r., wspomina Michał Andrzej Rybak: Pamiętam dobrze ten telefon z 9 sierpnia 2017 roku, byłem na marszu w Choinach nad Nidą, zadzwoniła do mnie Pani z MOPS w Krakowie, (...) Sąsiedzi pamiętali dobrze, iż od wielu lat w sierpniu Adam uczestniczył w Marszu, dlatego też ta Pani skontaktowała się ze mną (znalazła mój nr telefonu na stronie internetowej www.kadrowka.org), żeby dowiedzieć się czy Adam jest na Marszu. Ode mnie się dowiedziała, że go nie ma i że ostatnią osobą z Marszu, z którą Adam się kontaktował był chyba Andrzej Fischer, który to pobrał od niego około 3 tygodnie wcześniej sztandar "Kadrówki", jak dobrze pamiętam Andrzej coś wspominał, że Adam miał pojechać do brata, dlatego też nie będzie go na Marszu. Po tym telefonie skontaktowałem się natychmiast z Andrzejem i poinformowałem go o telefonie, Andrzej jak dobrze pamiętam skontaktował się następnie z Adama bratem. Następnego dnia dotarła do nas bardzo smutna wiadomość.

Michał Andrzej Rybak Redaktor, społecznik, współzałożyciel i Prezes Stowarzyszenia Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej w Tomaszowie Mazowieckim, oficer prasowy Marszu Szlakiem I kompanii Kadrowej. Autor opracowań na stronie kadrówka, org forum i galerii zdjęć Kadrówki. Po otrzymaniu wiadomości o śmierci Adama Słupka zorganizował w Tomaszowie Mazowieckim delegację z pocztem sztandarowym ...aby złożyć hołd niezwykłemu człowiekowi śp. Adamowi, którego dobrze znałem i szanowałem. Michał Andrzej Rybak przybył do Radziemic z pocztem sztandarowym Jednostki Strzeleckiej 1002 im. mjr. Rudolfa Majewskiego ps. Leśniak z Tomaszowa Mazowieckiego. Dowódca pocztu: st. strz. ZS Mateusz Zieliński. Sztandarowy: strz. ZS Bartłomiej Gielec, Asysta pocztu: strz. ZS Julia Kuc. Uczestnik Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej od 2008 roku, a od 2012 jest Oficerem Prasowym Marszu.

11. Przemówienia na pogrzebie Adama

     W kościele parafialnym w Radziemicach p.w. św. Stanisława bp. m. podczas Mszy św. przemawiali:
  • Andrzej Fischer, odczytał list Ministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka
  • Zdzisław Szewczuk (zmarł 26 października 2017) - Prezes Związku Piłsudczyków Oddział Wrocław, wieloletni uczestnik Marszu,
  • Wojciech Grzeszek - przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
  • Stefan Słupek, brat Adama.

* * *

Radziemice, 14 sierpnia 2017 r., pogrzeb Adama Słupka
(fot. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej | Michał Andrzej Rybak)

Radziemice, 14 sierpnia 2017 r., pogrzeb Adama Słupka
(fot. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej | Michał Andrzej Rybak)

Radziemice, 14 sierpnia 2017 r., pogrzeb Adama Słupka - formowanie się pocztów sztandarowych i konduktu pogrzebowego
(fot. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej | Michał Andrzej Rybak)

     List ministra Jana Józefa Kasprzaka do Andrzeja Fischera z notatką: Andrzejku, w załączeniu przesyłam list na pogrzeb Adama Słupka. Byłbym wdzięczny za odczytanie, nie dam rady dojechać.


* * *

     Napoleon do swoich żołnierzy powiedział: Nie powinniśmy odejść z tej ziemi nie zostawiając śladów, które polecać będą naszą pamięć potomności. Adam Słupek pozostawił olbrzymią kolekcję prasy pod-ziemnej, i jedne z największych zbiorów w Polsce znaczków, kart pocztowych i kopert, wydawnictw Poczty Podziemnej.

     Pozostawił duży wymiar patriotyzmu wynikający z korzeni rodzinnego wychowania, jako etos wielkich wydarzeń z lat 80. radosnych ale i smutnych. Jego troska o przyszłość Ojczyzny splotła się więzieniem i działaniami operacyjnymi Służb Bez-pieczeństwa. Jako Piłsudczyk uczestniczył 33 razy w Marszach Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej na trasie Kraków Michałowice, Słomniki, Jędrzejów, Kielce, będąc wielokrotnie Chorążym Sztandaru Kadrówki. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jego charytatywna praca w kilku Nowohuckich parafiach, renowacja i zabezpieczenie pomników idei Niepodległościowej w Krakowie, na Ukrainie i Litwie. Jako Autor i organizator wielu wystaw o motywach patriotycznych przybliżał społeczeństwu idee Niepodległościowe Polski wynikające z twórczości Józefa Piłsudskiego.

Adam Słupek na trwale zapisał się w historii Małopolskiej Solidarności jako działacz i opozycjonista.


koniec.

Zbigniew Pałetko   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  19  piątek
[9.00]   (Proszowice)
konkurs "Oczarowani bajką" - etap powiatu proszowickiego
kwiecień  20  sobota
[12.00]   (Proszowice)
GET READY Proszowice 2024
kwiecień  21  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
Giełda kwiatowa, Niedzielna giełda w Proszowicach i Wyprzedaż garażowa
[17.00]   (Nowe Brzesko)
przedstawienie dla dzieci, Królewna o złotym sercu
kwiecień  22  poniedziałek
[10.00]   (Proszowice)
Talenty Małopolski 2024 - eliminacje powiatu proszowickiego
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ