facebook
Adam Słupek życie i twórczość tom I

    Dzisiaj jest sobota, 25 stycznia 2020 r.   (25 dzień roku) ; imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   porady, informacje...   |   różne RAS   |   RAS-2   | 
 |   zapraszamy   | 
 on-line 
 |   monografie...   |   biografie...   |   albumy...   |   okazjonalne...   |   beletrystyka...   |   nasi twórcy   |   inne...   |   filmoteka   | 

serwis IKP / informacje / prossoviana / on-line / Adam Słupek życie i twórczość tom I / Adam Słupek życie i twórczość tom I
O G Ł O S Z E N I A


Adam Słupek życie i twórczość tom I
odc. 2

(fot. zbiory autora)
Jan Słupek (1908-1984)
(fot. zbiory autora)

Proszowice, 13-03-2019

odcinek 2
Rodzina Słupków

Jan Słupek, ojciec Adama. Urodził się w 28 10.1908 zm. 28. 12. 1984r. Pochowany w Radziemicach, w rodzinnym grobowcu Słupków.

     Jan był najmłodszy z siedmiorga rodzeństwa. Pozostał na gospodarce, ojcowiźnie. Żonaty 1937 r. z Walerią Ziętek z Przemęczań. Ojcowizna Jana znajdowała się w Radziemicach, opodal kościoła. W 1936 r. sprzedał pole w Radziemicach i zakupił grunty rolne w Ibramowicach, gdzie wybudował dom mieszkalny i budynki gospodarcze.

     Ojciec Adama był prawym i pracowitym gospodarzem. Żył skromnie i umiarkowanie. Ubóstwo nie zaglądało pod jego strzechę.

Z wojska powrócił do rodzinnego domu w Radziemicach w 1932 r.

W zbiorach Stefana Słupka zachowało się jedno z najstarszych zdjęć na którym jest ojciec Jan, będąc w wojsku w 1930 r. w Korpusie ochrony pogranicza w Sienkiewiczach. Odbył kurs radiotelegrafisty, po którym przebywał na granicznej placówce.
(fot. zbiory autora)
Słupek Jan, trzeci od lewej, z kolegami w wojsku Sienkiewiczach.
(fot. zbiory autora)

     Adam w dniu pogrzebu Lecha Kaczyńskiego był pośród oczekujących na rozpoczęcie uroczystości na Rynku. Dominowali ci, którzy prezydenta Kaczyńskiego bardzo cenili już za życia. Wielu podkreślało: To był nasz prezydent. Głosowaliśmy na niego. Adam Słupek ubrany był w mundur legionisty i w czapce maciejówce.

     Podczas pogrzebu Lecha Kaczyńskiego na Wawelu w dniu 18 kwietnia 2010 r. Adam Słupek udzielił wywiadu [Dobroch Bartek; Tygodnik Powszechny, Sceny z Historii, 19 kwietnia 2010.] do Tygodnika Powszechnego wspominając Wincentego Ziętka.

[...] O bliskich sobie zmarłych chętnie mówił też Adam Słupek, współczesny legionista, w mundurze i z wąsem przypominający samego marszałka Piłsudskiego [...]

Pojechał tam w imieniu nas, czuł się zobowiązany wobec narodu. Brat mojej mamy też zginął w Katyniu. Pojechał więc jakby w moim imieniu - tłumaczył Adam Słupek [...]


Adam Słupek zawsze pamiętał o swoim bliskim krewnym Wincentym Ziętku, zamordowanym przez sowietów w Katyniu w 1940 r.

     Wincenty Ziętek, podporucznik rezerwy, syn Jana, pochodził z miejscowości Przemęczany. Był rewidentem finansowym. Po otrzymaniu karty mobilizacyjnej w 1939 r. poszedł do wojska. Dostał się do niewoli sowieckiej. Zginał zamordowany przez NKWD w Katyniu. Jego nazwisko figuruje w liście katyńskiej.

     Płyta pamiątkowa pamięci Wincentego Ziętka, podporucznika rezerwy, zamordowanego w Katyniu przez NKWD, w 1940 r. umieszczona została na grobowcu rodzinnym Ziętków na cmentarzu w Zielenicach.

(fot. zbiory autora)
Waleria Słupek (1912-2011)
(fot. zbiory autora)
Waleria Słupek z d. Ziętek - matka Adama. Urodzona 15.11.1912r, zmarła 11.11. 2011. Pochowana na cmentarzu w Radziemicach.

     Waleria pochodziła z Przemęczan, z licznej rodziny. W rękach matki spoczywała opieka i wychowanie Adama i jego rodzeństwa. Waleria była szanowaną osoba przez rodzinę i otoczenie. Rodzice umieli przekazać dzieciom wiarę do Boga i kościoła oraz miłość i patriotyzm do Ojczyzny. Ten dodatni wpływ rodziców na patriotyzm Adam często wspominał.

     Ojciec Walerii - Ziętek Jan był wójtem, prezesem mleczarni Przyszłość, w Radziemicach. Wiceprezes Kółka Rolniczego założonego 1911 r.

     Do roku 1940 pracą Kasy Stefczyka w Radziemicach kierowali: Edward Kleszczyński - prezes Rady Nadzorczej; Jan Ziętek - prezes Zarządu; Szczepan Duniec - sekretarz Zarządu; Andrzej Król - skarbnik. Ofiarowali pierwszy odbiornik radiowy dla Szkoły Powszechnej w Radziemicach [Zbigniew Pałetko; Radziemice, zarys dziejów; I SBN 978-83-916634-1-8, Wydanie II, Radziemice 2007 r. monografia; stron 310; format: 21 x 14,5 okładka miękka.]. Miało to miejsce w dniu 18 września 1939 r.

     Dziecinne lata upływały mu spokojnie pod troskliwym okiem matki Walerii,. Zawsze najdroższą dla niego była pochylona twarz matki, pełna dobroci i uśmiechu.

Dom rodzinny Adama

     Rodzinny dom Adama Słupka znajduje się w Ibramowicach. Adam Słupek od 1968 r. mieszkał i pracował w Krakowie. Zawsze utrzymywał kontakt z rodzinną miejscowością. Wielokrotnie był inspiratorem rocznicowych uroczystości w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława bp. m. w Radziemicach, organizując również wystawę o tematyce patriotycznej.

     Miejscowość Ibramowice położona jest w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Pałecznica, jako jedna z 13 sołectw. Do gminy Pałecznica należą miejscowości: Czuszów, Gruszów, Ibramowice, Lelowice Kolonia, Łaszów, Nadzów, Niezwojowice, Pałecznica, Pamięcice, Pieczonogi, Solcza, Sudołek, Winiary. W latach 1975- 1998 gmina administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

     Ibramowice sąsiadują od północy z Gruszowem a od wschodu Pieczonogami. Powierzchnia wynosi 194 ha i zamieszkuje 188 mieszkańców. Miejscowość typowo rolnicza. Występują drogi powiatowe i gminne. Miejscowość znana jest z przemarszów wojsk Tadeusza Kościuszki w 1794 r. na bitwę pod Racławicami. Mieszkańcy tej miejscowości jako kosynierzy brali czynny udział w Bitwie Racławickiej.

(fot. zbiory autora)

     Większą powierzchnię zajmują użytki rolne. Budownictwo jest jednorodzinne wraz zabudowaniami gospodarczymi. Podobnie jak w całym kraju wieś Ibramowice przeżywa regres w rolnictwie. Duże rozdrobnienie gospodarstw, niska produkcyjność skutkuje małą opłacalnością produkcji rolniczej. Wymienione czynniki powodują że tradycyjne gospodarstwa, jakie dominują w gminie Pałecznica, nie zapewniają źródła utrzymania dla gospodarstw rodzinnych.

Odwiedzał Radziemice

     Wielokrotnie odwiedzał Radziemice, rodzinną parafię p.w. św. Stanisława bp. m., w replice mundurze i czapce Józefa Piłsudskiego. Uczestniczył w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę 11 listopada w 2008 r. wraz z pocztem standardowym I Kompanii Kadrowej. W tym samym roku zorganizował w kościele parafialnym w Radziemicach patriotyczna wystawę na planszach dużego formatu.

     Błękitnawym, legionowym mundurze uczestniczył przy odsłonięciu tablicy upamiętniającą 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Marmurowa tablica umieszczona została w krypcie w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława bp. m. w Radziemicach. Napis:

PAMIĘCI 96 POLAKÓW, NA CZELE Z PREZYDENTEM RP LECHEM KACZYŃSKIM, KTÓRZY 10 KWIETNIA 2010 ROKU ZGINĘLI W KATASTROFIE LOTNICZEJ POD SMOLEŃSKIEM, W DRODZE NA UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIENIA 70 ROCZNICY ZBRODNI LUDOBÓJSTWA DOKONANEJ NA POLSKICH JEŃCACH WOJENNYCH W LESIE KATYŃSKIM W 1940 ROKU.

(fot. zbiory autora)

     Inicjatorem i fundatorem tablicy była Małgorzata, córka Zbigniewa Wassermana poległego pod Smoleńskiem. Adam Słupek swoja obecnością podczas odsłonięcia tablicy, pragnął uczcić pamięć poległych pod Smoleńskiem oraz swojego przyjaciela Janusza Zakrzeńskiego, aktora, członka Związku Piłsudczyków.

cdn.

Zbigniew Pałetko   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Pokój to codzienny obowiązek.
(papież Franciszek)
styczeń  25  sobota
styczeń  26  niedziela
[16.30]   (Skalbmierz)
"Bóg się rodzi" - koncert zespołu PROBOSZCZOWIE
styczeń  27  poniedziałek
[...]   (Proszowice)
"Zimowy przystanek pomysłów" - ferie w Proszowicach
styczeń  28  wtorek
[11.00]   (Koniusza, Łyszkowice)
76. rocznica egzekucji w Łyszkowicach
[17.00-19.00]   (Proszowice)
Bezpłatne zajęcia feryjne Ju-Jitsu
[18.00]   (Kraków)
Mięsożerca. Wróg numer jeden - spotkanie w KKW
[...]   (Proszowice)
"Zimowy przystanek pomysłów" - ferie w Proszowicach
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa]   "Czescy i czechosłowaccy twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej"
[do 31 stycznia 2020]    (PiMBP Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ