Sanktuarium Matki Boskiej Hebdowskiej

(fot. ikp)
autor (autorzy) publikacji:
red. Beata Tomzińska

wydanie.: 1

wydawnictwo: własne

miejsce wydania: Hebdów

rok wydania.: 2018

     Z datą 4 XII 2018 roku zamieściłem w IKP recenzję dwóch tomów "Opowiadań o pewnym klasztorze" Eugeniusza Grzywacza. Pracy edytorsko znakomitej. Uczucie niedosytu wynikało z braku pełniejszych informacji o historii Zakonu Norbertanów w Hebdowie. Wówczas nie znałem wzmiankowanej w tytule bardzo ciekawej broszury ze wstępem ks. Józefa Ostręgi, zasłużonego dla renowacji klasztoru, proboszcza i kustosza tej zanikającej we mgle dziejów urokliwej świątyni nad brzegiem Wisły, przy trakcie sandomierskim.

Ksiądz Józef - pijar, poniósł olbrzymią zasługę dla odnowienia świątyni. Za jego sprawą "...Zespół kościelno-klasztorny w Hebdowie lśni, jak - być może - nigdy do tej pory, powrócił do dawnej świetności i zyskał nowe oblicze...".

     By w skromnym stopniu przyczynić się do wiedzy o tej świątyni przekazuję księdzu Józefowi litografię kościoła i klasztoru w Hebdowie z ok 1850 roku, zamieszczoną w pracy Józefa Wiślickiego, Opis Królestwa..t II, Wa-wa 1850 r i kserokopię dokumentów AGAD w Wa-wie, zawierających wykaz ostatnich zakonników wraz z pieczęcią klasztoru. Przykry to dokument, z 12 czerwca 1819 roku, wówczas uległ likwidacji klasztor liczący około 700 lat.

litografia kościoła i klasztoru w Hebdowie z ok 1850 roku, zamieszczona w pracy Józefa Wiślickiego, Opis Królestwa..t II(fot. ikp)
     Funkcjonowanie przez wieki tego zakonu na naszej Ziemi, to życie setek zakonników tworzących codziennym życiem kulturę regionu i narodu. Z jego historią związanych jest wiele ważnych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny, np. okresu walki W.Łokietka czy Insurekcji 1794 roku. W małym stopniu znane są nam nazwiska opatów, a w ogóle zakonników. Myślę, że słusznym byłoby z okazji 200 rocznicy zorganizować okolicznościową sesję naukową poświęconą historii tego szczególnego miejsca w dziejach naszej kultury.

opracowanie informacji: Henryk Pomykalski, 28-12-2018   

kserokopie dokumentów AGAD-u(fot. ikp)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/info/prossoviana/okazjonalne/sanktuarium_mb_hebdowskiej/art.php