Rzeczpospolita Partyzancka: Inspektorat "Maria" w walce

(fot. zbiory IKP)
autor (autorzy) publikacji:
Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski

wydanie.: 1

wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX

miejsce wydania: Warszawa

rok wydania.: 1991

     Generał Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski, ps. "Bolko", Grzmot", "Tysiąc", był od 1931 r. oficerem zawodowym Wojska Polskiego. W lipcu 1944 r. został mianowany dowódcą 106. Dywizji Piechoty AK ("Dom").

     Z opowieści autora wyłania się wierny obraz dni lipca i sierpnia 1944 r. - dni niezapomnianych dla żołnierzy 106. DP AK. Był to czas wielkich nadziei. Wydawało się nam, że wkrótce ruszymy do ostatecznego boju, bo front zbliżał się coraz bardziej do nas i nieraz słyszeliśmy kanonadę artyleryjską. Marzył się nam w owe upalne dni marsz na Kraków i wejście do miasta traktem królewskim, poczynając od ul. Floriańskiej, wśród tłumów rozradowanych krakowian....

     Książka jest tylko wycinkiem z dziejów "Marii oraz "Domu", ale dotyczy najważniejszego i najbardziej dramatycznego okresu tych dziejów. Główny walor książki polega na jej bogatej i szczegółowej dokumentacji, która pozwoliła odtworzyć wiele ważnych faktów.

     Książka generała Nieczui-Ostrwskiego jest opracowaniem monograficznym, które jest cennym przyczynkiem do dziejów Armii Krajowej.

opracowanie informacji: Halina Kulesza, 2-09-2016   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/info/prossoviana/monografie/rzeczpospolita_partyzancka/art.php