Koszyce 1374-2001

(fot. zbiory IKP)
autor (autorzy) publikacji:
Andrzej Bienias, Stanisław M.Przybyszewski

wydanie.: 1

wydawnictwo: Gens

miejsce wydania: Kielce

rok wydania.: 2002

     Dzieje Koszyc stanowią przykład jednego z wielu małych miast Ponidzia. Położone w bardzo dobrym miejscu, przy przeprawie przez Szreniawę ważnego szlaku handlowego z zachodu na wschód, tzw. "drogi ruskiej" i z tego faktu czerpały swe siły rozwojowe.

     Lokacja dokonana w 1374 r. stanowiła jedynie prawne usankcjonowanie długotrwałego procesu historycznego, pomagała w dalszym rozwoju dzięki uzyskaniu samorządu. Okres świetności miasta to czas od drugiej połowy XV w. Do początków XVII w. "złoty czas" wiślanego spławu i rozkwitu rzemiosła.

     Ponidzie to niezwykle urokliwa kraina nie tylko dla turysty, ale i dla badacza historii. Zamierzeniem autorów było przypomnienie historii tych miast i miejscowości, które niejednokrotnie odgrywały istotną rolę w życiu nie tylko regionu, ale i kraju.

     Drugie rozszerzone wydanie monografii Koszyc skierowane jest szczególnie dla młodzieży, aby poznawała walory przyrodnicze, historyczne uwarunkowania społeczno-gospodarcze, aby poprzez wspólne dokonania mogła identyfikować się ze swoją Małą Ojczyzną.

opracowanie informacji: Halina Kulesza, 2-09-2016   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/info/prossoviana/monografie/koszyce_1374/art.php