"Dominika" i "Suszarnia" Inspektoratu "Maria" i 106 DP AK

(fot. PMBP Proszowice)
autor (autorzy) publikacji:
Małgorzata Kałuża-Dąbrowska

wydanie.: 1

wydawnictwo: MaKaDa

miejsce wydania:

rok wydania.: 2018

     Z przyjemnością informujemy, że księgozbiór Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach wzbogacił się o kolejną publikację związaną tematycznie z historią naszego regionu.

     Autorka Małgorzata Kałuża-Dąbrowska, córka jednego z żołnierzy Generała Bolesława Nieczuja - Ostrowskiego zadedykowała swoją publikację pamięci Antoniego Iglewskiego - "Ponara" napisała we wstępie: Lata komunistycznego władztwa i zakłamania, zaplucia i zbeszczeszczenia, wypaczenia faktów [...] - można tak w nieskończoność wymieniać co i cóż odbyło się, by pamięć Narodu wykoślawić, zmusić do kajania, wyparcia faktów, a przyjęcia narzuconych interpretacji - kłamstwa i zaprzaństwa, pozostaję historię, by oddawała prawdę czasów, pisać na nowo. [...] By ocalić od zapomnienia ale i od kalumnii. Tych co jak poprzednicy - Na stos rzucili swój los. Jak pisali - Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały!

     "Dominika" /dywersja/ i "Suszarnia" /oddziały partyzanckie/ to kryptonimy nadane oddziałom dywersyjnym i partyzanckim walczącym na terenie ziemi miechowski-olkuskiej-pińczowskiej zorganizowanym w okresie okupacji niemieckiej w Inspektorat Rejonowy "Maria" i 106 Dywizję Piechoty Armii Krajowej, a w ramach niej Samodzielny Partyzancki Batalion Szturmowy "Suszarnia". Zarys ich akcji zbrojnych w czasie II wojny światowej oraz losach Żołnierzy-Partyzantów po tzw. "wyzwoleniu" czyli pod okupacja sowiecką przedstawia ta książka. Losów Tych jak i pozostałych Żołnierzy Polski Walczącej wiernych do końca idei Niepodległości. Ich pamięci jest poświęcona.

     W siedzibie Biblioteki przy ul. Rynek 16 można w/w publikację wypożyczyć lub zakupić na własność w cenie 29 zł za egzemplarz.

opracowanie informacji: PMBP Proszowice, 28-01-2019   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/info/prossoviana/monografie/dominika_i_suszarnia/art.php