Informacje IKP - Gmina Pałecznica

INFORMACJE 
informacje na temat działania Gminy można także, uzyskać na stronie:
www.palecznica.pl

Urząd Gminy Pałecznica
32-109 Pałecznica
tel. 41 384 80 37, fax 384 81 07
e-mail:urzad@palecznica.pl
 Internetowy Kurier Proszowicki 

charakterystyki: | przyrodniczo-geograficzna | historyczna | galeria zdjęć | wieści gminne |

charakterystyka przyrodniczo-geograficzna

 (fot. ikp)
  • powierzcnia gminy - 48,0 km2
  • liczba ludności - ok.3700
  • podział terytorialny - 13 sołectw
Czuszów, Gruszów, Ibramowice, Lelowice Kolonia, Łoszów, Nadzów, Niezwojowice, Pałecznica, Pamięcice, Pieczonogi, Solcza, Sudołek, Winiary.

     Gmina Pałecznica leżąca w północnej części powiatu proszowickiego sąsiaduje bezpośrednio z gminą Proszowice i Radziemice. Nie przebiega też przez nią żadna z głównych dróg powiatu czy województwa. Mimo, że Pałecznica leży na uboczu jednak ma dobre połączenie drogami lokalnymi z większymi miejscowościami regionu (Proszowice, Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Działoszyce, Słomniki).

Pieczonogi fot. W.Marzec
    Żyzne gleby (czrnoziemy) gminy już od wieków ukierunkowały gospodarczy rozwój gminy na rolnictwo. W czasie dużego popytu na tytoń uprawiano go w tym regionie masowo określano nawet Pałecznice zagłębiem tytoniowym. Po załamaniu się tego rynku w latach dziewięćdziesiątych rolnicy skoncentrowali się na uprawianiu warzyw - cebuli, pietruszki, ziemniaków, buraków czerwonych.

    Ze względu na bardzo złą sytuację rolnictwa rolników nie stać na zakup dużych ilości nawozów przez co uprawy powyższych warzyw są klasyfikowane jako "uprawy ekologiczne".

    Może właśnie ekologia jest głównym atutem tej rolniczej gminy, na której terenie nie ma zakładów przemysłowych, więc uprawa roli i małe zakłady przetwórcze znajdujące się tutaj są jedyną szansą rozwoju gospodarczego Pałecznicy.


idź do góry powrót



charakterystyki: | przyrodniczo-geograficzna | historyczna | galeria zdjęć | wieści gminne |

charakterystyka historyczna

    W pierwszych przekazach historycznych pojawia się jako Pałesnica, Pałęsznica, u Długosza Pelcznycza. Wieś w powiecie miechowskim w dokumentach z 1337 wspomniana zostaje jako własność Mszczuja - wojewody sandomierskiego.

    Kościół parafialny istniał tu już w roku 1325. Pałecznica należała wówczas do obszaru dóbr królewskich. Od końca XVI wieku weszła w skład podrzędztwa proszowickiego. Na dwór krakowski odprowadzano stąd artykuły spożywcze - chleb, mąkę, mięso, warzywa, owoce i piwo.

    Od XV w. rozwijało się tu rzemiosło, zwłaszcza kowalstwo, wytwarzające na potrzeby wojska. Rolnictwo, stanowiące podstawę egzystencji tutejszej ludności od czasów najdawniejszych, było wówczas podstawą rozwoju gospodarczego tego rejonu.
    Parafia Pałecznica składała się wówczas z wiosek: Bołów, Winiary, Pamianczyce, Czussów, Niezwojowice, Solcza.

    Pałecznica zyskała znaczenie w okresie rozwoju reformacji na ziemiach polskich. W 1551 roku podkomorzy łęczycki Stanisław Lasocki przekształcił tutejszy kościół w zbór kalwiński. Potem nawrócił się na arianizm, a za nim przyjęli również ministrowie zboru. Protestantyzm znalazł w Pałecznicy wielu zwolenników wśród chłopów. Pod koniec 1584 roku w okresie kontrreformacji, kościół został zwrócony katolikom.

    W Liber Beneficjum Długosza gmina i parafia Pałecznica leżąca w pobliżu drogi bitej ze Skalbmierza do Proszowic posiadała kościół murowany i gminną szkołę. W 1827 roku było 60 domostw z 405 mieszkańcami.

    W końcu XIX w. Pałecznica stała się siedzibą gminy i utrzymywała ten status w okresie międzywojennym. Z tego okresu pochodzi żartobliwe określenie Pałecznicy jako "Pół Warszawki" (ze względu na to, że znajdowały się tu: siedziba gminy, kościół, parę sklepów i młyn, a przez to miała ona szersze kontakty ze "światem").

    Od 1956 roku w gminie nastąpił intensywny rozwój budownictwa indywidualnego, poznikały stare kryte strzechami, domy. Powojenne parcelacje folwarków i nadziały ziemi rozrzuciły do tej pory zwarta zabudowę miejscowości.

    W wyniku reformy administracyjnej z 1976 roku Pałecznica została włączona do gminy Racławice. W 1991 roku nastąpiło odłączenie Pałecznicy od Racławic i wraz z najbliższymi obszarami przydzielona została do woj. kieleckiego.

    Od 1999 roku Pałecznica znajduje się w granicach powiatu proszowickiego w woj. małopolskim.
autor: Krystyna Błaut


idź do góry powrót



charakterystyki: | przyrodniczo-geograficzna | historyczna | galeria zdjęć | wieści gminne |

fotogaleria

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/info/powiat/palecznica/info.php