Od czego zacząć sprzątanie - czyli 8 skutecznych sposobów na wiosenne porządki
    Dzisiaj jest niedziela, 10 grudnia 2023 r.   (344 dzień roku) ; imieniny: Danieli, Bohdana, Julii MD Praw Człowieka    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   różne RAS   |   porady, inf.   |   RAS-2   |   RAS-3   | 

serwis IKP / informacje / porady, informacje / Od czego zacząć sprzątanie - czyli 8 skutecznych sposobów na wiosenne porządki
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Od czego zacząć sprzątanie - czyli 8 skutecznych sposobów na wiosenne porządki

(fot. nadesłane)

Proszowice, 22-03-2021

     Nadejście wiosny jest świetną okazją do zrobienia generalnych porządków w domu lub mieszkaniu. Coraz dłuższe i cieplejsze dni, nastrajają nas do działania i sprawiają, że zimowe swetry już nie długo będą musiały powrócić na dno szafy. Pomimo tego, że dla części osób sprzątnie jest przyjemną formą relaksu, dla wielu stanowi przykry obowiązek. Często skutkuje to kilkudniową walką z bałaganem i sporą frustracją. Od czego zacząć sprzątanie i sprawić, aby wiosenne porządki przebiegły w sprawny i przyjemny sposób? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym znajdziesz 8 wskazówek na szybkie uporanie się z wiosennym sprzątaniem.

Od czego zacząć sprzątanie - przygotuj listę i stwórz plan działania

     Nic nie spowalnia pracy tak jak niespodziewane i wymuszone przerwy. Aby tego uniknąć, przygotuj wcześniej listę preparatów i sprzętów, które będą Ci potrzebne w trakcie sprzątania. Ustal także prosty plan działania i sprawdź, czy na pewno nie musisz niczego dokupić. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu na szukanie ściereczki do kurzu lub płynu do mycia okiem. Unikniesz także niespodzianek w postaci uszkodzonej ściągaczki do szyb. Dobra organizacja sprawi, że sprzątanie będzie postępowało zdecydowanie sprawniej i nie przeciągnie się zanadto w czasie.

#1 Pozbądź się rozpraszaczy

     Ciągłe powiadomienia przychodzące na telefon lub ciekawy film w telewizji skutecznie odciągają nas od tego, co zaplanowaliśmy do zrobienia. Równie zgubne jest "szybkie" odpisywanie na wiadomości od znajomych. Początkowo pięciominutowa przerwa nagle zamienia się w kilkugodzinną rozmowę, w efekcie czego sprzątanie przeciąga się na kolejny dzień. Jeśli chcemy efektywnie wykorzystać czas przeznaczony na uporanie się z brudem i bałaganem w naszym domu, warto dać sobie kilka godzin wolnych od rozpraszaczy. Od czego zacząć sprzątanie? Wycisz telefon i wyłącz telewizję, jeśli nie lubisz sprzątać w ciszy, dobrym rozwiązaniem będzie energetyczna muzyka.

#2 Zacznij sprzątanie od pomieszczeń, które najbardziej tego potrzebują

     W takcie sprzątania warto zacząć od miejsca, w którym zgromadziło się najwięcej zanieczyszczeń. Kiedy już się z nim uporamy, nie tylko bardzo podniesie to poziom naszej motywacji, ale także zapobiegnie przenoszeniu brudu do innych pokojów.

#3 Sprzątaj od góry do dołu

(fot. nadesłane)
     Kolejną zasadą, wartą zastosowania jest rozpoczęcie sprzątania pokoju od samej góry. Jeśli w trakcie zimy do naszego domu wprowadziło się kilku nowych lokatorów w postaci pająków, powinniśmy zacząć od usunięcia pajęczyn z rogów sufitu. Następnie należy oczyścić z kurzu karnisze i rolety. Kolejnym etapem jest wypranie firanek i zasłon. Do tego celu możemy wykorzystać, np. wielofunkcyjne oczyszczacze parowe, dzięki czemu zajmie nam to tylko kilka chwil. Później przechodzimy do półek, zaczynając ich czyszczenie od najwyższej i stopniowo schodząc do najniższej. Dopiero na samym końcu zajmujemy się odkurzaniem i myciem podłóg. To rozwiązanie zapobiegnie ponownemu osiadaniu kurzu na już zmywanych powierzchniach.

#4 Myj okna w pochmurne dni

     Pomimo tego, że słoneczna pogoda może wydawać się idealnym czasem na mycie okien, nie zawsze tak jest. Duża ilość światła sprawia, że zdecydowanie trudniej zobaczyć nam smugi na szybach. Dodatkowo promienie słoneczne padając na szybę, nagrzewają ją i powodują szybsze wysychanie płynu, przez co jej polerowanie jest trudniejsze i wymaga użycia większej ilości preparatu.

     Dla fanów gadżetów do sprzątania, świetnym rozwiązaniem może być także oczyszczać parowy. Doskonale rozpuszcza tłuszcz i szybko ulatnia się z czyszczonych powierzchni, zostawiając przy tym mniej wilgoci niż tradycyjne czyszczenie mokrą szmatką. Dzięki temu doskonale sprawdza się podczas mycia podłóg, okien czy tapicerowanych mebli - dodaje przedstawiciel marki Ariete.

#5 Znajdź nowe zastosowanie dla filtrów do kawy

     Standardowe ściereczki do szyb mogą pozostawiać na nich smugi lub drobne paproszki. Aby tego uniknąć przetrzyj je nowym suchym filtrem do kawy. Dzięki temu pozbędziesz się niechcianych smug i drobnych zanieczyszczeń z materiału.

#6 Wykorzystaj ściągaczkę do szyb i gumową rękawicę do walki z sierścią

     Sprzątanie sierści może być uciążliwe szczególnie jeśli mamy do czynienia z puchatymi dywanami lub obiciami mebli. Od czego zacząć sprzątanie sierści? W takim przypadku wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem może okazać się użycie ściągaczki do szyb i wilgotnej gumowej rękawicy. Z pomocą ściągaczki z łatwością wyczyścimy każdy dywan. Jedyne co musimy zrobić to przeciągnąć nią kilka razy po powierzchni, z której chcemy usunąć kłaczki. Z kolei wilgotna rękawica idealnie sprawdzi się przy czyszczeniu kanap lub foteli. Doskonale przyciąga nawet małe paproszki, co sprawia, że jest skuteczniejsza od klasycznej rolki do ubrań.

#7 Stwórz domową miksturę z octem

     Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które obiecują perfekcyjnie czyste szyby beż żadnych smug. Mało osób jednak wie, że równie skuteczne działanie wykazuje ocet. Stworzenie domowej mikstury z jego użyciem zajmuje dosłownie kilka minut i jest bardzo tanie. Do jej przygotowania potrzebujemy jedynie szklanki wody, szklanki octu i dwie łyżki soku z cytryny. Całość należy dobrze wymieszać i przelać do butelki z atomizerem. Dodatkowo, jeśli chcemy zapobiec osadzaniu się kurzu na naszych lustrach i szybach, możemy dodać kroplę gliceryny, która stworzy na nich niewidzialną ochronną powłokę.

#8 Wykorzystaj moc pary

     Używanie chemicznych detergentów w dalszym ciągu jest bardzo popularne. Jednakże często są to także substancje niebezpieczne i podczas ich stosowania powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Co więcej w wielu przypadkach świeżo wysprzątane pomieszczenia trzeba dodatkowo wywietrzyć, ponieważ unosi się w nich nieprzyjemny chemiczny zapach. Z tego powodu wiele osób stara się znaleźć dla nich równie skuteczną alternatywę, która jednocześnie będzie bezpieczniejsza. Dobrą opcją wydają się w tym przypadku różnego rodzaju urządzenia wykorzystujące parę.

     Wysoka temperatura pary w połączeniu z dużym ciśnieniem doskonale radzi sobie nawet z trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami, takimi jak tłuszcz. Mopy parowe marki Ariete dodatkowo zabijają nawet 99,9% mikroorganizmów i bakterii, pozostawiając powierzchnię nie tylko czystą, ale także zdezynfekowaną. Co więcej, do czyszczenia nie potrzebujemy żadnych preparatów, jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla alergików i rodziców małych dzieci.

     Urządzenia wykorzystujące parę są także bardzo wszechstronne. Dzięki zastosowaniu mopa parowego z łatwością wyczyścimy każdy rodzaj podłogi, a także odświeżymy dywany, kanapy i fotele. Z kolei z pomocą różnego rodzaju oczyszczaczy parowych będziemy mogli dotrzeć zarówno w trudnodostępne fugi i kanty, jak również z łatwością wyczyścimy zasłony, tapicerki, a nawet powierzchnie w kuchni i łazience.

     Wiosenne porządki w 2021 z wykorzystaniem tych kilku sprawdzonych wskazówek, nie będą już tylko obowiązkiem, ale mogą być też dobrą zabawą. Pamiętaj zawsze o kilku prostych zasadach, czyli od czego zacząć sprzątanie i jakich sprzętów użyć, aby porządki były bardziej efektywne. Na koniec warto dodać, że "eco rozwiązania" oraz para wodna, są jest najlepszą bronią na walkę z kurzem.

red.   

Źródło: Commplace Sp. z o.o. Sp. k.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
grudzień  10  niedziela
grudzień  11  poniedziałek
grudzień  12  wtorek
grudzień  13  środa
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ