O czym trzeba pamiętać, urządzając sypialnię dla seniora?

(fot. nadesłane)

3-11-2017

     Indywidualne preferencje sprawiają, że często każdego z nas cieszą zupełnie inne rzeczy. Można to odnieść również do aranżacji wnętrz, a w szczególności sypialni. Jednak warto także pamiętać o tym, że nie tylko osobiste gusta są istotne podczas urządzania danego pomieszczenia. Należy także zwrócić uwagę na inne aspekty jak chociażby wiek. W końcu inne potrzeby mają małe dzieci, nastolatki, dorośli lub seniorzy. Do każdej z tych grup trzeba podejść indywidualnie. Jednak warto przede wszystkim przeczytać porady dotyczące urządzania sypialni dla seniorów.

Przede wszystkim komfort

     Seniorzy to osoby, które często są już na emeryturze. Właśnie dlatego warto pamiętać o tym, by ich sypialnia była komfortowa. Praca, opieka nad dziećmi i wnukami, to wymagające i trudne zajęcie. Przychodzi jednak taki czas, kiedy w końcu trzeba odpocząć i zająć się sobą. Zacząć podróżować, ale też spełniać swoje marzenia. W związku z tym sypialnia może być pierwszym azylem, który pozwoli odbudować siły. Zatem należy pamiętać o paru aspektach, które sprawią, że wcześniej wspomniane pomieszczenie, stanie się wygodne, ale też pozwoli się zrelaksować.

Odpowiednie łóżko

     W każdej sypialni najważniejszym meblem jest łóżko. Sytuacja nie zmienia się, jeżeli chodzi o pokój dla seniorów. Jednak przy tej grupie wiekowej trzeba wziąć pod uwagę parę dość istotnych aspektów. Najważniejsze jest to, by łóżko miało odpowiednią wielkość w stosunku do wymiarów całego pokoju. Bardzo ważne jest to, by domownik mógł bez problemu poruszać się po pomieszczeniu. Szczególnie należy na to zwrócić uwagę w przypadku osób z problemami zdrowotnymi, na przykład poruszają się za pomocą wózka inwalidzkiego lub po prostu często w nocy nie śpią i wychodzą z sypialni.

     Poza tym należy pamiętać o tym, że komfort często wiąże się z wysoką jakością. Dlatego warto decydować się tylko na zaufane i sprawdzone sklepy jak na przykład zeusmeble.pl/.

Właściwy materac

     Choć jest to aspekt, który bezpośrednio wiąże się z łóżkiem, to należy szczególną uwagę zwrócić na to, by wybrać odpowiedni materac dla seniora. Warto zwrócić uwagę na to, by zdecydować się na materac, który będzie najodpowiedniejszy ze względu na stan zdrowia domownika. Niektóre są lepsze dla osób, które mają problem z kręgosłupem, inne dla alergików, a kolejne dobrze przepuszczają powietrze.

Materace rehabilitacyjne

     Warto także zwrócić uwagę na to, że osoby, które mają problemy zdrowotne i nie wstają z łóżka, powinny wybrać materace rehabilitacyjne. W ten sposób można jeszcze bardziej indywidualnie dopasować materac do danej choroby lub jakiegoś schorzenia.

Szafki, komoda i półki

     Urządzając sypialnię dla seniorów, nie można zapomnieć o zaaranżowaniu przestrzeni do przechowywania wszystkich ubrań oraz innych koniecznych rzeczy. Jednak warto pamiętać o tym, by dopasować wysokość poszczególnych mebli, do wzrostu domowników. Dzięki temu na pewno żaden senior nie narazi swojego zdrowia, stając na krześle i sięgając coś z najwyższej półki.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/info/porady/20171103ea_sypialnia/art.php