Matematyka - skuteczne sposoby na samodzielną naukę
    Dzisiaj jest niedziela, 10 grudnia 2023 r.   (344 dzień roku) ; imieniny: Danieli, Bohdana, Julii MD Praw Człowieka    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   różne RAS   |   porady, inf.   |   RAS-2   |   RAS-3   | 

serwis IKP / informacje / porady, informacje / Matematyka - skuteczne sposoby na samodzielną naukę
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Matematyka - skuteczne sposoby na samodzielną naukę

(fot. Kamila Kurowska)

28-09-2017

     Panuje powszechnie pogląd, że matematyka jest nauką trudną do nauki. Wielu uczniów ma trudności z jej zrozumieniem. Jednak, gdy przebrnie się przez pierwsze trudności z jej nauką, to nauka matematyki, może okazać się zajęciem przyjemnym. Co więcej, są sposoby, na to, aby uczyć się jej samodzielnie, pozalekcyjną klasą.

     Co wpływa na to, że tak wielu uczniów ma problem z tym przedmiotem? To odzywają się niedociągnięcia na początkowym etapie nauki matematyki. Zrozumienie matematyki powinno zacząć się od poznania jej podstaw. Tego etapu nie da się ominąć. Jakiekolwiek braki na podstawowym poziomie edukacji, natychmiast skutkują problemami w późniejszych etapach nauki. A tam, gdzie pojawiają się problemy, to pojawia się również zniechęcenie. A stąd już, bardzo krótka droga do tego, aby uznać, że matematyka jest przedmiotem zaliczanym do tych nielubianych.

Matematyka, nie bez powodu nazywana jest królową nauk

     Elementy matematyki pojawiają się każdego dnia w życiu codziennym. Znajomość podstawowych reguł obowiązujących w matematyce przydaje się przez całe życie. Warto więc zaprzyjaźnić się z tym przedmiotem. Jeśli nie skuteczne, było to podczas szkolnej edukacji, to nic straconego. Samodzielna nauka matematyki jest możliwa w każdym wieku.

(fot. Kamila Kurowska)

Poniżej kilka sposobów na samodzielną i skuteczną naukę matematyki:
  1. Nauka za pomocą materiałów dostępnych w serwisie YouTube. Można tam znaleźć mnóstwo przydatnych materiałów do samodzielnej nauki matematyki. Jednym z polecanych kanałów jest Matemaks. Kanał prowadzi Michał Budzyński, jest to kanał matematyczny ze szczególnym wskazaniem na maturzystów. Na YouTube jest dużo więcej kanałów do nauki matematyki. Ich autorzy pokazują różne sposoby na to, aby uczyć się matematyki w sposób łatwy i przyjemny. Te pomoce w nauce matematyki cieszą się dużą popularnością. Najpopularniejszy kanał matematyczny ma ponad 35 tysięcy subskrybentów.
  2. Korepetycje online to jedna z najskuteczniejszych metod opanowania zasad obowiązujących w matematyce (jak najlepiej wybrać taką formę nauki? Zwyczajnie wpisz w Google np. matematyka korepetycje i sam zobacz jak duży wybór form nauki jest dostępna zarówno za darmo jak i odpłatnie). Dlaczego, ta metoda jest tak skuteczna? W głównej mierze dlatego, że opiera się na nauce indywidualnej. Według przeprowadzonych sondaży ten sposób nauki jest obecnie najbardziej efektywny. Nauczyciel wybiera metodę nauki najbardziej odpowiednią do możliwości danego ucznia. Poza tym, indywidualne podejście do nauczania to możliwość dokładnego sprawdzenia w jakim, zakresie należy uzupełnić wiedzę. Jednym z pomysłów na skuteczne korepetycje online jest skorzystanie z platformy preply.com. Co umożliwia korzystanie z tej platformy? Daje ona, nieograniczony dostęp do obszernej bazy korepetytorów z całego świata. Na stronie platformy znajduje się funkcjonalna wyszukiwarka. Zaznaczając wybrane opcje, można wybrać takiego nauczyciela matematyki, który najbardziej będzie spełniał oczekiwania. Korepetycje online, aż relatywnie tańsze od tych, które odbywają się drogą tradycyjną. Dzieje się tak dlatego, że nie ponosi się kosztów na dojazdy oraz jest dostęp do korepetytorów uczących matematyki z całego świata.
  3. Nauka poprzez zabawę jest szczególnie efektywna w przypadku dzieci. Zabawą jest naturalną rzeczą dla dzieci w tym wieku. Jeśli w zabawie pojawią się kwestie związane z matematyką, to zostaną natychmiast zapamiętane. Nauka poprzez zabawę jest efektywna w każdym wieku. Dlatego, warto wykorzystywać do nauki różnego rodzaju gry logiczne i quizy.
  4. Dostosowanie metod nauki do swoich indywidualnych talentów. Każdy z nas, uczy się w określony sposób. Błędem jest stosować metody nauki, które nie będą związane z indywidualnymi predyspozycjami. Nie ma jednego klucz, który pasowałby do wszystkich zamków w domu. Tak samo w przypadku człowieka, każdy zna swoje najlepsze sposoby na to, aby się uczyć. Dla jednego pomocna będzie całkowita cisza, natomiast inna osoba bez problemu będzie przyswajać sobie nową wiedzę w miejscu, gdzie są ludzie.
  5. Kolejne miejsce przydatne w nauce matematyki to portale społecznościowe. Skupiają się na nich grupy dyskusyjne, gdzie są osoby uczące się matematyki.
  6. Jeszcze jednym ze sposobów jest uczenie innych. Jeśli przygotowujesz się do matury, to ciekawym sposobem na utrwalanie i zapamiętywanie, jest pomoc w nauce matematyki udzielana młodszym kolegom. Sam fakt przekazywania swojej wiedzy, innym osobom wymaga bardziej szczegółowego zrozumienia i logicznego myślenia.
Matematyka może, być nauką przyjemną, jeśli odpowiednio podejdzie się do sposobu nauczania. Samodzielna nauka powinna być dawkowana regularnie oraz małymi porcjami. W nauce przedmiotów ścisłych niezmiernie ważne są powtórzenia wcześniej przerobionego materiału. Jest tak, dlatego, że jedne zasady wynikają z poprzednich. Powtórki w samodzielnej nauce powinny być regułą. Wracanie do już przerobionego materiału daje także większą pewność siebie i świadomość, że opanowało się dany zakres wiedzy. Metody i sposoby na naukę matematyki trzeba dopasować do swoich indywidualnych predyspozycji. Jeśli tak zrobisz, to upewnisz się w tym, że nauka samodzielna nauka matematyki jest ciekawa i dająca rezultaty. Na większość czynników, które powodują to, że nauka jest, skuteczna ma się bezpośredni wpływ. Warto, poznać swoje predyspozycje i brać pod uwagę różne metody nauki.

Andrzej Buchalik   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
grudzień  10  niedziela
grudzień  11  poniedziałek
grudzień  12  wtorek
grudzień  13  środa
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ