Dzisiaj jest piątek, 02 grudnia 2022 r.   (336 dzień roku) ; imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   porady, informacje...   |   różne RAS   |   RAS-2   | 

serwis IKP / informacje / konkursy / Dwa konkursy Muzeum Armii Krajowej
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-12-01
USD 4,4911 -0,34%
EUR 4,6892 +0,45%
CHF 4,7580 +0,34%
GBP 5,4564 +0,76%
Wspierane przez Money.pl


Dwa konkursy Muzeum Armii Krajowej

(fot. źródło)

Proszowice, 15-02-2022

     14 lutego to ważna data zarówno pod względem formowania się struktur konspiracyjnych, jak i profilu działalności Muzeum Armii Krajowej. W tym dniu obchodziliśmy 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową z rozkazu premiera i Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Taki krok miał podkreślić doniosłość przeprowadzanej operacji scaleniowej, której celem było połączenie sił konspiracyjnych organizacji wojskowych, prowadzących działalność na terenie okupowanej Polski.

     Z tej okazji Muzeum proponuje udział w dwóch konkursach patriotycznych: "Na straży pamięci" i "Śladami Armii Krajowej i zbrojnego podziemia niepodległościowego w Małopolsce".

Na straży pamięci

(fot. źródło)

     Konkurs "Na straży pamięci" nawiązuje swoją nazwą do kampanii promocyjnej Muzeum. Wydarzenie ma charakter indywidualny i jest przeznaczone dla młodzieży małopolskich szkół podstawowych (klasy VI-VIII) oraz ponadpodstawowych. Zasady są proste: uczestnicy mają za zadanie przedstawić w formie 60-sekundowego nagrania filmowego pomysły na to, jak można upamiętnić działalność ZWZ-AK. Praca konkursowa powinna dotyczyć jednego z trzech głównych obszarów tematycznych:
  • jak walczyli żołnierze Armii Krajowej?
  • jakie miejsca są związane z walką o niepodległość w Twojej okolicy?
  • jak wyglądałaby konspiracja podczas II WŚ, gdyby korzystano z dzisiejszych technologii?
     Regulamin zabawy dopuszcza szeroki wachlarz możliwości twórczych, a więc nagranie pracy przy pomocy trybu wideo w telefonie, kamery czy też aplikacji internetowej jak Instagram czy TikTok. Celem konkursu jest popularyzacja i upowszechnienie wiedzy na temat polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej, w szczególności ZWZ-AK, a także zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie w pamięci wydarzeń z lat 1939-1945. Ponadto stworzenie pracy konkursowej pozwoli uczestnikom rozwinąć umiejętność kreatywnego myślenia i artystycznego tworzenia przy pomocy łatwo dostępnych narzędzi.

     Termin przesyłania nagrań filmowych na adres mailowy konkurs@muzeum-ak.pl upływa 14 marca br. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) przez Komisję Konkursową, powołaną przez Dyrekcję Muzeum AK. O wygranej zadecyduje m.in. wartość merytoryczna pracy, samodzielność jej wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny. Ogłoszenie wyników za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych instytucji będzie miało miejsce 21 marca. Nagrody główne oraz wyróżnienia zostaną przyznane w obu kategoriach konkursowych. Na laureatów będą czekać m.in. bezpłatne wejściówki do Parku Wodnego w Krakowie oraz gry planszowe, komiksy i wydawnictwa o tematyce historycznej.

Regulamin konkursu "Na straży pamięci" - TUTAJ!

Śladami Armii Krajowej i zbrojnego podziemia niepodległościowego w Małopolsce

(fot. źródło)

     Konkurs "Śladami Armii Krajowej i zbrojnego podziemia niepodległościowego w Małopolsce" związany jest z wydanym przez Muzeum AK przewodnikiem historyczno-krajoznawczym. Współorganizatorem wydarzenia jest 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Konkurs ma charakter dwuetapowy i jest skierowany do zespołów uczniowskich średnich szkół mundurowych województwa małopolskiego. Główne zadanie polega na przygotowaniu przez każdy z zespołów ankiety badawczej wraz z załącznikami. Do 1 marca br. szkoły mają możliwość zgłoszenia uczestników, natomiast prace konkursowe można przesyłać na adres mailowy konkurs_AK80@muzeum-ak.pl do 30 kwietnia. Lista laureatów zostanie ogłoszona 16 maja w wyniku decyzji Komisji Konkursowej, złożonej z przedstawicieli Muzeum AK, 11 MBOT i patronów honorowych. Celem konkursu jest zarówno rozwijanie zainteresowań uczniów na polu historycznym, jak i dokumentowanie losów polskich żołnierzy poprzez inwentaryzowanie obiektów upamiętniających działania zbrojne Wojska Polskiego i organizacji partyzanckich.

Regulamin konkursu "Śladami Armii Krajowej i zbrojnego podziemia niepodległościowego w Małopolsce" - TUTAJ!

Serdecznie ZAPRASZAMY!

red.   

Źródło: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowieidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
grudzień  2  piątek
[...]   (Proszowice)
TAK. POMAGAM! - Ogólnopolska Zbiórka Żywności
grudzień  3  sobota
[...]   (Proszowice)
TAK. POMAGAM! - Ogólnopolska Zbiórka Żywności
[16.00]   (Karwin)
otwarcie Izby Pamięci Historii Regionu Proszowickiego
grudzień  4  niedziela
grudzień  5  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ