facebook
Nienażarte partie cz. II - NEKROPOLITYKA!

    Dzisiaj jest środa, 26 czerwca 2019 r.   (177 dzień roku) ; imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny Dzień Zapobiegania Narkomanii    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   Wł.Kowalski   |   p.zrzęda   |   H.Pomykalski   |   J.Bereza   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / z czego, tu się cieszyć? (proszowski zrzęda) / Nienażarte partie cz. II - NEKROPOLITYKA!
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Nienażarte partie cz. II - NEKROPOLITYKA!

fragment obrazu Jean-Paula Laurensa, Papież Formozus i Stefan VI, z 1870 roku (fot. pl.wikipedia.org)

Proszowice, 8-03-2018

     Częścią drugą "Nienażartych partii" miała byś całkiem inna treść, ale ostatnie wydarzenia, a chodzi mi o procedowanie tzw. ustawy degradacyjnej, która umożliwia, i tu "niespodzianka" pozbawianie stopni wojskowych osób nieżyjących. Tak mnie zniesmaczyła, że nie mogłem odmówić sobie prawa napisania kilku słów na ten temat.

     W zasadzie degradacja w wojsku to jest rzecz jak najbardziej normalna, tylko... dziwnym trafem do tej pory dotyczyło to żołnierzy czynnych, nie słyszałem, żeby był degradowany emeryt/rencista, ale być może jest to stosowane. Natomiast degradacja nieboszczyków mogła się tylko urodzić w głowach naszych polityków.

     Do oceny historii są HISTORYCY, najlepiej nie związani z jakąkolwiek opcją polityczna. Ostatnimi osobami, którzy powinni oceniać historię i ludzi w niej występujących są PATYJNI POLITYCY, chociażby z tego powodu, że sami zapisali w niej (historii) wiele niechlubnych kart.

     Martwi mnie to, że w brutalnej polityce bieżącej, w której teraz obowiązuje tylko jedna zasada tj. BRAK JAKICHKOLWIEK ZASAD, bardzo często, jako broni, używa się nieżyjących osób (zmarłych wcale nie tak dawno), a co gorsza nawet grobów... i straszno, i smieszno.

     Nie polemizuję tutaj z merytoryką, tylko z moralnością... Nie bronię Jaruzelskiego, Kiszczaka i innych niesławnych postaci z naszej historii, bronię tylko ZDROWEGO ROZSĄDKU!

     Mam tylko nadzieję, że nie osiągniemy poziomu NEKROPOLITYKI z roku 897, kiedy papież Stefan VII (VI?) wytoczył proces swojemu nieżyjącemu poprzednikowi Formozusowi.

Opisała to Marta Tychmanowicz w 2014 roku, dla Wirtualnej Polski w artykule "Papież Stefan VI kazał odkopać ciało swojego poprzednika - Formozusa, aby postawić je przed sądem":

[...] W styczniu 897 roku papież Stefan VI nie tylko kazał wydobyć z grobu i ubrać w papieskie szaty ciało nieżyjącego od dziewięciu miesięcy Formozusa, ale też przyciągnąć je na salę rozprawę i posadzić na tronie papieskim. Wszystko po to by w kierowanym przez siebie procesie - Stefan VI był jednocześnie oskarżycielem i sędzią - jeszcze bardziej poniżyć i sponiewierać swego niegdysiejszego przeciwnika Formozusa. Oskarżał go o krzywoprzysięstwo, pożądanie papiestwa oraz naruszenie praw kanonicznych. Aż przez trzy dni trup papieża Formozusa był sądzony i "przesłuchiwany". Co prawda miał swojego adwokata, ale ten, przerażony, doskonale wiedział, że proces więcej ma wspólnego z makabryczną inscenizacją teatralną niż z wymiarem sprawiedliwości.

[...] Proces "nad wystrojoną mumią" Formozusa odbył się w jednym z rzymskich kościołów, a wedle niektórych, nawet w samej Bazylice św. Piotra. Po trzech dniach Formozusa uznano za winnego. Odwołano wszystkie jego decyzje oraz święcenia. Rozpoczęło się "uroczyste" profanowanie ciała nieboszczyka - kat odciął mu trzy palce, zrzucił trupa z tronu, by po pozbawieniu szat papieskich, ciągnąć go ulicami Rzymu i na końcu wrzucić do zbiorowego grobu dla biedoty. Nie był to jednak koniec zemsty Stefana VI, który kazał ponownie wydobyć szczątki Formozusa i utopić je w Tybrze. Tego było jednak już za wiele dla mieszkańców Rzymu. Doszło do protestów i zamieszek.

[...] Szybko odsunięto Stefana VI, uwięziono i w tajemniczych okolicznościach uduszono. Jego następca papież Roman w tym samym roku 897 rozkazał wyłowić ciało Formozusa z Tybru i pochować na brzegu. [...]

Ciągle muszę się dziwić, a myślałem, że na "starość" nie będę musiał tego robić ;)...

cdn.

proszowski zrzęda   


PS
Może ktoś wejdzie w polemikę ze mną, może mnie przekona do wspaniałości naszego systemu partyjnego ZAPRASZAM! Bardzo bym chciał być przekonany.

Strasznie frustrujące jest patrzeć na naszą rzeczywistość, gdzie w miarę upływu czasu pierze się nam umysły, coraz bezczelniej, nawet nie próbując wprowadzić troszeczkę finezji - wszystko na rympał!idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Najlepszym sposobem, by zrealizować własne sny, jest się obudzić.
(Paul Valery)
czerwiec  26  środa
czerwiec  27  czwartek
czerwiec  28  piątek
czerwiec  29  sobota
[10.00-21.00]   (Ostrów)
"Podaruj kropelkę siebie" - Ogród pełen lawendy
[16.00]   (Skalbmierz)
Rodzinny piknik strażacki
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ