facebook
Proszowice versus czystość

    Dzisiaj jest wtorek, 25 czerwca 2019 r.   (176 dzień roku) ; imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   Wł.Kowalski   |   p.zrzęda   |   H.Pomykalski   |   J.Bereza   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / z czego, tu się cieszyć? (proszowski zrzęda) / Proszowice versus czystość
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Proszowice versus czystość

"centrum mieściny" (fot. ikp)
ulica Parkowa, jak już nam się uda bez szwanku zejść po schodach, to nagrodą będzie widok śmieci - "mecyje" (fot. ikp)

Proszowice, 14-07-2016

     Niestety w dalszym ciągu mam bardzo mało czasu na pisanie, więc tylko króciutko, o tym co "rzuciło mi się na oczy" ;] ostatnio. Jak chyba wszyscy wiedzą za kilkanaście dni będziemy gościli przybyszów znad Morza Śródziemnego. Okazją są Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016.

     Jak mówi jeden z Proszowian, z własnej woli, aczkolwiek z przymusem ;] władze naszej mieściny (później "usprawiedliwię się" z użycia tego określenia) wykonały "tytaniczną" pracę organizacyjno - przygotowawczą, o której nie będę pisał, bo pewnie sami nie omieszkają się pochwalić ;]. Np. noclegi.

     Jak widać społeczeństwo naszej gminy (Proszowice) nie jest mentalnie gotowe na kilkudniowe przyjmowanie gości, których osobiście nie zna. Jak słychać wokół, jest to po prostu NIEMOŻLIWE! Nie będę analizował również tego tematu, bo jest to złożony problem, który tak naprawdę powinny "przerobić" inne instytucje, na co dzień nie zajmujące się ciałem, lecz duchem (a jest nad czym myśleć) ;[

Oczywiście potrafimy zorganizować imprezę, najczęściej suto zakrapianą..., ale to całkowicie inne klimaty.

     Nie będę poruszał zbyt wielu wątków proszowskich przygotowań do ŚDM-u, goni mnie czas, więc przystąpmy do meritum.

     Jako mieszkaniec Proszowic muszę stwierdzić, że w funkcjonowaniu naszych władz wiele zmieniło się na lepsze (oczywiście nie nawiązuję do tej nieszczęsnej "dobrej zmiany" - bo to nie ta formacja). Jednak niestety tak jak dawniej tak i teraz czystość i estetyka naszej miejscowości jest na dramatycznie niskim poziomie, pod tym względem klasyfikujemy się do poziomu "mieściny", żeby nie być gołosłownym, przytoczę kilka przykładów z naszego "pożal się Boże" centrum gdzie będziemy przyjmowali młodych Włochów.

     "Pominę milczeniem" fakt, że już kilka imprez, które ostatnio miały miejsce w Proszowicach (niektóre nawet całkiem spore) miały taką niechlujną oprawę estetyczną.

Oto kilka "wizytówek" naszej mieściny, którymi "imponujemy" na co dzień, mieszkańcom i od święta przybyłym (na ich nieszczęście) gościom:

 1. Ogrodzenie działki przy Rynku pomiędzy domem kultury a biblioteka, jest to najprawdopodobniej własność prywatna, ale może jakoś da się to załatwić?
 2. Na proszowskim rynku oprócz rzadko koszonych zachwaszczonych trawników, na płycie rynku i wzdłuż okalających Rynek murków możemy bez większego wysiłku dostrzec wiele śmieci (niedopałki papierosów, zamknięcia różnych butelek ;], spory wybór opakowań i różnych innych śmieci). Zasadzone tam rachityczne kwiaty, swój nie najlepszy stan zawdzięczają niezbyt częstemu podlewaniu (niestety natura rzadko w tym roku pomaga opiekunom zieleni), złemu doborowi gatunków roślin do miejsca zasadzenia i najprawdopodobniej żadnemu nawożeniu.

  przy tym murku na Rynku musiała odbyć się dłuższa "konferencja" palaczy (fot. ikp)

 3. Ulica Parkowa, trudno znaleźć jakieś "cenzuralne określenie" jej czystości. Niedawno wyremontowana część schodów (nie wiedzieć czemu tylko część) znowu nadaje się do naprawy. Jak już uda nam zejść po nich nie łamiąc sobie nóg, przemkniemy pomiędzy leżącymi wszędzie śmieciami [nawet spakowanymi w workach - ikp], przed "mostkiem" będziemy mogli po prawej stronie podziwiać dwie plantacje pokrzyw i innych dorodnych chwastów. Zresztą takie same plantacje rosną także przy wejściu do parku.

  "plantacja chwastów" przy ulicy Parkowej, poniżej przy wejściu do parku (fot. ikp)

 4. Nasza "perełka" park miejski to także niechlubna wizytówka Proszowic. Trzeba przyznać, że próbuje się o czystość tego miejsca dbać, wprawdzie wybiórczo - przy głównej alei ale zawsze. Im dalej od niej tym gorzej, kosze przepełnione, jak się wykonuje jakieś cięcia drzew to gałęzie tygodniami leżą w nie najstaranniej wykoszonej trawie. Nie wiem czy prędzej doczekają się one spróchnienia czy posprzątania. Jak już wspomniałem o koszeniu to nie odmówię sobie kilku słów o sposobie wykonywania tej czynności, chodzi mi zwłaszcza o dziwny zwyczaj nie grabienia skoszonej trawy, nieraz tłumi ona odrastanie trawy aż do następnego koszenia. Mało tego, że trawa nie grabiona jest z trawnika (może nie zawsze, nieraz z nudów ktoś to uprzątnie), to jeszcze zaśmieca alejki (po deszczu dla biegaczy czy rowerzystów ta niechlujność może się źle skończyć).

  te gałęzie zgniją, czy się ktoś nad nimi zlituje i posprząta?, warto zauważyć też "piękno" rosnącej w parku roślinności (fot. ikp)

 5. Jakiś czas temu, za parkiem (w stronę obwodnicy) zostało wyciętych kilka drzew "i takie ścięte" leża sobie czekając nie wiadomo na co. Z tego co mi jest wiadomo obszar ten, na którym leżą ścięte drzewa nie należy do rezerwatu przyrody i spokojnie można byłoby je w końcu wywieźć, ale jak widać nie ma chętnych...
 6. "Trawnik" wzdłuż bloku przy ulicy Kościuszki dopiero od niedawna zaczyna nie przypominać klepiska tylko niezbyt przystrzyżony teren zielony z "gołymi" placami.
 7. O ulicy Jagiełły pamiętano w opracowywaniu zmiany organizacji ruch na czas ŚDM-u, jak wiemy nie będzie się tu można zatrzymywać ;[. Dopiero teraz zrozumiałem dlaczego już od ponad miesiąca nie naprawia się rozjechany przez jakiegoś "TIR-a" narożnik chodnika przy skrzyżowaniu ulicy Jagiełły i Źródlanej. Te zapory połamanych płytek utrudniające na co dzień pieszym poruszanie się, ma widocznie także utrudnić parkowanie samochodów na chodniku, co za przebiegłość naszych władz... ;].
 8. I tak dalej... I tym podobne...
"rozjechany róg" Jagiełły i Źródlanej (fot. ikp)

     Skłamałbym jakbym powiedział, że władze nic nie robią w temacie czystość w Proszowicach, ale wielkich efektów tych działań nie widać. Spotkać kogoś ze służb porządkowych (mówię o sprzątających) to prawdziwy rarytas. Jedno co naszą "mieścinę" wyróżnia na mapie małopolskich małych miasteczek, to na pewno panujący tutaj brud i brak piękna (przepraszam, za tak abstrakcyjne określenie, które można poczytać za sarkazm). Nasze ronda, trawnik przy ulicy Kolejowej (wzdłuż budynku PZU), to najbardziej drastyczne przykłady zaniechań w dbaniu o wygląd miasta. A są to miejsca gdzie wielu ludzi spoza Proszowic ma okazję zobaczyć i wyrobić sobie opinię o naszej "mieścinie".

     Myślę, że przed Światowymi Dniami Młodzieży władze się jakoś sprężą i troszkę podretuszują "wygląd", ale co później? Dalej będziemy potykali się na śmieciach na chodnikach, dalej będą "strefy zakazane" gdzie będzie wstyd wchodzić, dalej trawniki będą przypominały klepiska? Czy dalej będziemy "mieściną"?

[Nie mogąc uwierzyć w to co przysłał do publikacji "proszowski zrzęda" odwiedziłem niektóre miejsca, opisane przez autora felietonu. Niestety miał rację, tak jest! Namacalnym tego dowodem są zdjęcia wykonane przeze mnie i zamieszczone w artykule. Namawiam do przysyłania takich "kwiatków do kożucha", czyli zdjęć obrazujących "czarne plamy" czystości i "piękna" naszej miejscowości, na adres Redakcji IKP. (as)]

proszowski zrzęda   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Najlepszym sposobem, by zrealizować własne sny, jest się obudzić.
(Paul Valery)
czerwiec  25  wtorek
[18.00]   (Kraków)
Gościem Klubu będzie dr Jerzy Gizella - spotkanie w KKW
czerwiec  26  środa
czerwiec  27  czwartek
czerwiec  28  piątek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ