facebook
Niech się święci ... CO?

    Dzisiaj jest wtorek, 25 czerwca 2019 r.   (176 dzień roku) ; imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   Wł.Kowalski   |   p.zrzęda   |   H.Pomykalski   |   J.Bereza   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / z czego, tu się cieszyć? (proszowski zrzęda) / Niech się święci ... CO?
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


Niech się święci ... CO?

(fot. IKP)

Proszowice, 4-05-2015

     Na facebooku IKP (TUTAJ) zamieszczona jest galeria zdjęć z wczorajszych uroczystości obchodów 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Proszowicach. ZAPRASZAM! Tak przy okazji, ciekawi mnie czy nasze władze wykażą jakąś inicjatywę, abyśmy patrząc na galerię fotografii z imprezy mogli rozpoznać, czy obchodzimy rocznicę: 3 Maja, 1 września, 11 listopada czy jakąś inną.

     Od lat scenariusz jest ten sam, strażacy maszerują (to akurat jest najbardziej interesujące) przez miasto, "uniwersalny i cierpliwy" Kościuszko (pewnie w duchu sam zdziwiony i lekko zdezorientowany, o co tu chodzi?) z "pomnikowym" spokojem przyjmuje dziesiątki wiązanek kwiatów od instytucji i organizacji, które uznały, że załatwi to sprawę ich działań patriotyczno - historycznych.

     Nie należy zapomnieć o okolicznościowym przemówieniu najwyższych władz, które akurat zaszczyciły swoją obecnością daną uroczystość. Na koniec całe to towarzystwo w cieniu sztandarowych pocztów, w rytm marszowej melodii z epoki (albo i nie z epoki) grzecznie udaje się na najważniejszy punkt "gali", mszę świętą.

     Później oczywiście w różnych miejscach, już nie tak "na widoku" odbywają się "zażarte dyskusje" (nie wiem tylko czy to za... jest potrzebne) na tematy mniej lub bardziej związane z "świętowanym świętem". Jeżeli czytający ten krótki felieton wie o jakich dyskusjach piszę to mnie to martwi, jeżeli nie wie to super.

     Ponieważ z inwencją władz jest różnie poddam może pomysł, aby obok nieszczęsnego Tadeusza stawiać jakiś baner z nazwą świętowanej aktualnie uroczystości, przynajmniej będziemy wiedzieli nomen omen "co jest grane".

     Zastanawiam się nad tą masą wiązanek leżących u stup pomnika naczelnika Insurekcji. Czy aby ktoś nie znający realiów Proszowic zorientuje się w sprycie naszych władz (dążących do tego aby każdą uroczystość organizować na naszym Rynku - i frekwencja, i niedaleko), będzie poszukiwał w swojej pamięci co człowiek stojący na cokole ma wspólnego z uroczystością jak miała ostatnio miejsce.

     Może przypomnijmy więc kilka dat związanych z naszym Tadeuszem. Urodził się w 1746 roku zmarł w 1817. W maju 1791 roku, kiedy to Sejm Wielki uchwalał Konstytucję (co wczoraj świętowaliśmy) Kościuszko w obradach udziału nie brał. Później jednak ze względu na swoje stanowisko w wojsku polskim (dowódca jednej z dywizji, tworzących armię koronną) uczestniczył w wojnie polsko-rosyjskiej 1792. I to chyba jest jedyne święto obchodzone w naszym mieście na Rynku, z którym można powiązać sensownie postać z pomnika.

     Składanie wiązanek z okazji Święta Niepodległości (1918), Powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej (1944), wybuch II wojny światowej (1939),... jest dziwne, szczególnie, że istnieją miejsca bardziej związane z wymienionymi wyżej wydarzeniami. Są także inne miejsca na Ziemi Proszowskiej związane z różnymi ważnymi wydarzeniami z historii Polski, które można hołubić. Nie musi to być WIELKA uroczystość, ale może warto przypominać o epizodach jakie rozgrywały się w naszym regionie, splecione z dziejami Narodu.

     A jak już chcemy koniecznie składać kwiaty u stup Tadeusza Kościuszki, to róbmy to np. w rocznicę Insurekcji, którą aktualnie ignorujemy, a przecież wielu naszych przodków na czele z Bartoszem Głowackim brało w niej udział.

Spróbujmy może jakoś inaczej świętować naszą HISTORIĘ...
ciekawiej!

proszowski zrzęda   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Najlepszym sposobem, by zrealizować własne sny, jest się obudzić.
(Paul Valery)
czerwiec  25  wtorek
[18.00]   (Kraków)
Gościem Klubu będzie dr Jerzy Gizella - spotkanie w KKW
czerwiec  26  środa
czerwiec  27  czwartek
czerwiec  28  piątek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ