Zwiastuny przedwiośnia 2014
    Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024 r.   (110 dzień roku) ; imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   |  -->

serwis IKP / działy autorskie / zapiski myśliwego / Zwiastuny przedwiośnia 2014
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Zwiastuny przedwiośnia 2014

przedwiośniu w przydomowych ogródkach pierwsze zakwitają przebiśniegi...
(fot. Jan Gorczyca)

Proszowice, 7-03-2014

     Czyżby tegoroczna zima w okolicy Proszowic miała trwać tylko 10 dni? Z moich zapisków wynika, że:

22 I 2014, wreszcie zima się pokazała! Jeszcze wczoraj było szaro, padający deszcz przy temperaturze -1 do 0 stopni powodował oblodzenia dróg i chodników. Dziś obudziliśmy się już w innej scenerii. Wprawdzie śnieg zaledwie tylko przyprószył ziemię, ale spadająca z godziny na godzinę temperatura powietrza utwierdza że to jednak ZIMA.

ale już

1.II 2014, zima trzymała jeszcze tylko w nocy, rano o 8,00 było jeszcze -7 st., ale już o 11.00 aż +7!!!, a w ciągu dnia nawet +9, w nocy również temperatura dodatnia +4 stopnie. 2 lutego, niedziela. Od wczoraj gwałtowne ocieplenie, noc ciepła, dziś rano +7 stopni, od dziewiątej pada drobny deszcz. Śniegi topnieją.

4 lutego, wczoraj i dziś piękna słoneczna pogoda z dodatnia temperaturą w dzień, lecz noce do - 8 stopni. Dziś w Majkowicach rano słyszałem pierwszy werbel dzięcioła, na zaśnieżonych łąkach za mostem dwa koguty bażancie prężyły piersi w promieniach lutowego słońca. Czyżby pierwsze oznaki walk godowych o rewir? Wyraźne ożywienie wykazywało również ptactwo wronie koło bloków spółdzielczych.

długie męskie kwiatostany leszczyny, intensywnie żółto pylące w czasie suchej i ciepłej pogody są pierwszym zwiastunem przedwiośnia
(fot. Jan Gorczyca)
7 lutego, Czyżby oznaki wczesnej wiosny? Od początku lutego noce mroźne, lecz dni z temperaturą dodatnią do +8-9 st. Dziś nadal ładna słoneczna pogoda. Noc mroźna (-5st.), ale już o 9,00 ostre promienie lutowego słońca rozpuszczają zmrożoną ziemię, już tylko 0 st. Najwyższa w dzień +8 st.

I znów dziś rano w Majkowicach kolejny raz słyszę godowy "werbel" dzięcioła. Na otwartej przestrzeni pól nie ma już śniegu, tylko pod miedzami i w bruzdach bieleją jeszcze resztki. W Majkowicach obok drogi prowadzącej za "byka" obserwuję pierwsze w tym roku toki bażantów; kogut i dwie kury! Dalej na polu para siwych wron spotyka się w" wiadomym celu". A jednak! Tydzień wiosennej pogody na początku lutego i zaczyna się! Dalej na łączce widzę drozda! Migracja powrotna drozdów trwa zazwyczaj od połowy lutego do maja. Ten postanowił wrócić wcześniej! Czy coś na tym zyska?

11 lutego, kolejne ciepłe lutowe dni i noce w niczym nie przypominają środka zimy. Wieczorami słychać głos piejących bażantów. Na polach prawie już nie widać śniegu. Na Wiśle i Szreniawie a także w rowach i ciekach utrzymuje się niski stan wody.

śpiewający drozd śpiewak
(fot. pl.wikipedia.org)
23 lutego, kolejny bardzo ciepły dzień, powyżej +10 stopni, słaby suchy wschodni wiatr. Nocą był niewielki przymrozek. Na dnie pustego stawu Zarzecze obserwuję stado żerujących czajek, jest tam około 60 sztuk. Drugie stado obserwuję na łąkach pod Proszowicami, tam jest ponad 80 czajek, a więc są już pierwsze powroty! W Śmiłowicach na skarpie obok drogi do gruszowskich Równi widoczne są żółte kwiaty podbiału, kwitną także leszczyna i olsza. Prognozy na kilkanaście najbliższych dni nie przewidują powrotu zimy, ładna pogoda ma się utrzymać do końca lutego!

24 lutego, noc bez przymrozku, w dzień do +10 stopni. Ziemia wprawdzie rozmarznięta lecz wierzchnia warstwa jest jeszcze mokra, lepi się do budów. Mimo to rolnik z Czajęczyc od rana pracuje ciągnikiem z rozsiewaczem nawozów na polu z truskawkami!

25 lutego, nadal przedwiośnie! Rolnik z Czajęczyc wysadził wczoraj wczesne ziemniaki, dzisiaj zostały przykryte agrowłókniną!

charakterystyczne złote, strzępiaste małe kwiatki podbiału często oznaczają, że już definitywnie jest po zimie, czy tak będzie i w tym roku?
(fot. Jan Gorczyca)
     Kiedy zanika okrywa śnieżna i nabrzmiewają pąki wierzb, oznacza to, że znowu zbliża się przedwiośnie. Przedwiośniem nazywamy okres kiedy temperatura jeszcze się waha, ale powoli wzrasta. Jeszcze występują przymrozki, jeszcze sypnie śniegiem, ale słońce powoli pnie się w górę i dzień wyraźnie jest już dłuższy.

     Coraz więcej światła poprawia nasze samopoczucie i wyzwala energię. Coraz wyraźniej zaczynamy dostrzegać zmiany w otaczającej nas przyrodzie. W zależności od warunków pogodowych w różnych latach, przedwiośnie w naszej okolicy zaczyna się i kończy w różnych datach, a również czas jego trwania różni się z roku za rok. Zaczyna się różnie, czasem już w lutym lub w marcu. W tym roku już od 1 lutego brak jest okrywy śnieżnej, a temperatura dzienna jest powyżej zera, przez wiele dni dochodziła do + 9 - 10 stopni!

na szarych jeszcze polach można dostrzec gawrony i kawki, wokół słychać ich charakterystyczne, ostre krzyki, gdy poszukują żeru na odkrytych oziminach i na skibach zaoranych na zimę pól Śmiłowic
(fot. Jan Gorczyca)
     Intensywna zmienność pogodowa tego okresu znajduje odbicie w porzekadłach ludowych "w marcu jak w garncu" i "kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata". Oznaką przedwiośnia jest zakwitająca leszczyna pospolita, łatwo są zauważalne jej długie męskie kwiatostany, intensywnie żółto pylące w czasie suchej i ciepłej pogody. Prawie równocześnie pyli także olsza czarna. W tym samym czasie w przydomowych ogródkach zakwitają przebiśniegi i krokusy, a na wierzbach pojawią się kotki. Na poboczach niektórych dróg i brzegach gliniastych skarp zakwita podbiał pospolity. Jego charakterystyczne złote strzępiaste małe kwiatki często oznaczają, że już definitywnie jest po zimie. Czy tak będzie i w tym roku?

     Następnie w laskach i zadrzewieniach zakwitnie na biało zawilec gajowy, oraz bardzo już rzadka przylaszczka pospolita. Na nielicznych dziś podmokłych łąkach i bagniskach, oraz w rowach spotkać jeszcze będzie można ostatni kwiat przedwiośnia - knieć błotną czyli kaczeniec.

     Ciepłe promienie słońca ogrzewają ściółkę, korę drzew, spróchniałe pnie i budzą z zimowego snu biedronki, chrząszcze, pluskwiaki. Z rozmaitych zakamarków zaczynają wylatywać muchy i komary. Budzące się owady znajdą swój pierwszy pokarm w pierwszych kwiatach roślin przedwiośnia.

Jan Gorczyca   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  19  piątek
[9.00]   (Proszowice)
konkurs "Oczarowani bajką" - etap powiatu proszowickiego
kwiecień  20  sobota
[12.00]   (Proszowice)
GET READY Proszowice 2024
kwiecień  21  niedziela
[17.00]   (Nowe Brzesko)
przedstawienie dla dzieci, Królewna o złotym sercu
kwiecień  22  poniedziałek
[10.00]   (Proszowice)
Talenty Małopolski 2024 - eliminacje powiatu proszowickiego
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ