facebook
Trudny czas...

    Dzisiaj jest piątek, 10 lipca 2020 r.   (192 dzień roku) ; imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   |  -->

serwis IKP / działy autorskie / zapiski myśliwego / Trudny czas...
O G Ł O S Z E N I A


Trudny czas...

(fot. Jan Gorczyca)

Proszowice, 8-02-2014

     Zima. Okres mrozu i zamieci. To czas niezwykle trudny dla dzikich zwierząt - mieszkańców naszych pól i lasów. Pokrywa śnieżna utrudnia zdobycie pokarmu, a mrozy dodatkowo osłabiają zwierzęta. Wiele zwierząt nie doczeka wiosny. Zginą z chłodu i głodu. Ten zapis prasowy sprzed kilku dziesięcioleci nadal jest aktualny, chociaż obecne zimy nie są już aż tak surowe, to jednak dzikie zwierzęta nadal potrzebują naszej pomocy.

     Sarny przystosowują się do zimy poprzez zmianę sukni z letniej na zimową o dłuższym i bardziej gęstym włosie. Na okres zimy łączą się w duże "rudle" składające się z kilkunastu nawet do kilkudziesięciu sztuk. W naszym bezleśnym terenie takie rudle bytują na otwartych polach z dala od dróg i zabudowań. Pozwala im to dojrzeć wroga z bezpiecznej odległości umożliwiającej ucieczkę.

     Zające przez cały rok prowadzą samotne życie. Zimą gdy nie żerują odpoczywają w wygrzebanym dołku pozwalając niejednokrotnie przysypać się śniegiem.

(fot. Jan Gorczyca)
     Kuropatwy korzystają z budek wystawionych przez myśliwych dopiero gdy nastaną ekstremalne warunki. Gdy mróz jest niewielki a śniegu mało wolą korzystać z naturalnego żeru w postaci ozimin lub nasion chwastów.

(fot. Jan Gorczyca)
     Bażanty choć są gatunkiem obcym w naszej faunie, łatwiej znoszą trudne warunki gdyż chętniej korzystają z posypów z wykładaną przez myśliwych karmą treściwą i soczystą.

(fot. Jan Gorczyca)
     Każdy myśliwy przed nastaniem zimy buduje kilka posypów (zadaszeń) pod które w okresie zimy wkłada ziarno kukurydzy i pszenicy, oraz marchew. Marchew, rzepa lub buraki są niezbedne gdyż zawierają wodę.

(fot. Jan Gorczyca)
     Szczególnie mroźne zimy utrudniają życie zimującym kaczkom. Pokryte lodem stawy i rowy uniemożliwiają pobieranie pokarmu. Kaczki, łabędzie a nawet kormorany gromadzą się wówczas na niezamarzniętych odcinkach rzek najczęściej w pobliżu tam lub młynów wodnych. Tak duże zagęszczenie ptaków naraża je na niebezpieczeństwo ataków ze strony drapieżników.

(fot. Jan Gorczyca)
     Łabędź niemy, choć jest gatunkiem wędrownym, zatracił swój naturalny instynkt migracyjny i często pozostaje u nas na zimę. Zdarza się że w czasie silnych mrozów nocujące na wodzie ptaki przymarzają do lodu.

(fot. Jan Gorczyca)
     W okolicach gdzie istnieją duże rozlewiska bobry budują żeremia, czyli domki z gałęzi w których przebywają całą zimę. Żeremia stanowią również znaczny zapas żeru na okres zimy. W naszych okolicach bobry muszą zadowolić się norami kopanymi w brzegach rzek lub strumieni. Bobry nie zasypiają na zimę lecz ich aktywność zimą jest znacznie krótsza, śpią nawet do 20 godzin na dobę. Zapas zgromadzonego pokarmu w norach jest mniejszy niż w żeremiach. w czasie łagodniejszej pogody zmuszone są opuszczać norę w celu uzupełnienia zapasów.

(fot. Jan Gorczyca)
     Zimujące u nas gawrony i kawki z nastaniem mrozów i śniegów gromadzą się w pobliżu zabudowań ludzkich gdzie łatwiej o pożywienie i bezpieczniej przed drapieżnikami.

(fot. Jan Gorczyca)
     Futro zimowe lisa jest gęste, miękkie, gładkie i puszyste. Dni mroźne lis spędza w norze. Jednak głód wypędzi tego drapieżnika na polowanie w każdą pogodę. Dieta lisa jest bardzo urozmaicona, preferuje jednak mięso które jest bardziej kalorycznym pokarmem. Lis potrzebuje ok. 500 g pożywienia dziennie. Od połowy stycznia do połowy lutego trwa okres rui lisów.

(fot. Jan Gorczyca)
     Intensywna gospodarka rolna i związana z tym zmiana środowiska powodują, że pokarmu dla dzikich zwierząt jest coraz mniej, a z upływem zimy coraz trudniej jest go zdobyć. Aby umożliwić zwierzętom przetrwanie tego trudnego czasu myśliwi gromadzą zapasy karmy, którą wykładają w paśnikach i posypkach. Wydzierżawiają również od rolników grunty, na których tworzą zimowe poletka żerowo osłonowe głównie z kukurydzy. Takie poletka gdy śnieg pokryje grubą warstwą ziemie stanowią swoiste wyspy z pokarmem w morzu bieli.

(fot. Jan Gorczyca)


Jan Gorczyca   idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  10  piątek
[10.00-13.00]   (Proszowice)
ZróbMY LaTO razem - zajęcia wakacyjne w proszowickim CKiW
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ