Zapiski myśliwego - październik, las liściasty najbardziej kolorowy cz.II
    Dzisiaj jest sobota, 20 kwietnia 2024 r.   (111 dzień roku) ; imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha M.Dzień Wolnej Prasy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 M.Fatyga   |   zrzęda p.   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   W.Nowiński - wrześniowe...   |   Magda K.-G. - prawo dla...   |  -->

serwis IKP / działy autorskie / zapiski myśliwego / Zapiski myśliwego - październik, las liściasty najbardziej kolorowy cz.II
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Zapiski myśliwego - październik, las liściasty najbardziej kolorowy cz.II

kwitnące poplony na Majkowickich polach dają zwierzynie niezbędne schronienie, oraz są wabikiem dla owadów, które stanowią doskonały pokarm dla licznych ptaków (fot. Jan Gorczyca)

Proszowice, 10-11-2011

14 października. Nadal ciągną gęsi, dziś obserwowałem kolejne trzy klucze! Od tygodnia utrzymuje się typowo jesienna pogoda, jest zimno, szaro i wietrznie. Od kilku dni padają przelotne deszcze, chwilami na przemian słonecznie lub przelotne drobne opady deszczu, a nawet lokalnie gradu! Te opady choć niezbyt obfite, nasączyły wodą wierzchnią warstwę gleby i spowodowały, że zazieleniły się wysiane oziminy i poplony. Tych ostatnich widać w tym roku nieco więcej, wymogi do dopłat bezpośrednich do ha ziemi wymuszają na rolnikach coraz powszechniejsze ich stosowanie. W tym roku nadal widoczne są pustynie ekologiczne z opryskanymi ścierniskami np. w Śmiłowicach, Kucharach, Wolwanowicach.

     Uprawa roli była w przeszłości elementem agrotechniki o podstawowym znaczeniu dla wielkości i stabilności uzyskiwanych plonów roślin, gdyż zwiększała ilość składników pokarmowych dostępnych dla roślin, głównie azotu, w wyniku lepszego napowietrzenia gleby i szybszej mineralizacji resztek pożniwnych, a także redukowała zachwaszczenie.

     Obecnie w wyniku stosowania przemysłowych środków produkcji (nawozy, pestycydy) znaczenie uprawy roli wśród czynników agrotechnicznych kształtujących plon jest mniejsze. Fachowcy zalecają, aby zabiegów uprawowych wykonywać tak dużo jak to jest konieczne, aby stworzyć uprawianej roślinie korzystne warunki wzrostu i rozwoju, a zarazem tak mało jak to jest możliwe!

"pustynia ekologiczna", na opryskanych ścierniskach do późnej jesieni nie widać żadnego życia biologicznego! (fot. Jan Gorczyca)
     Ostatnio zaleca się stosowanie długotrwałego utrzymywania powierzchni gleby pod okrywami roślinnymi tworzonymi przez rośliny poplonowe lub resztki pożniwne wymieszane z powierzchniową warstwą gleby. Przy takim sposobie uprawy ogranicza się ilość zabiegów uprawowych, a pług jest zastępowany narzędziami spulchniającymi bez odwracania wierzchniej warstwy gleby. Taka uprawa zmniejsza koszty, poprawia żyzność gleby i sprzyja ochronie środowiska. Niestety od dwóch lat obserwuje się w stosowanie przez część rolników nowej zmodyfikowanej technologii uprawy ziemi. Po żniwach nie wykonuje się podorywki w celu wymieszania resztek pożniwnych z glebą, lecz ściernisko jest opryskane środkiem chwastobójczym totalnie niszczącym wszelką roślinność i pozostawiane do późnej jesieni kiedy to wykonuje się orkę na "razówkę", lub uprawia się ziemię specjalnym agregatem z jednoczesnym wysiewem zbóż ozimych. Oszczędza się w ten sposób paliwo i czas potrzebny do uprawy i siewu. Niestety ta technologia jest szczególnie nieprzyjazna dla środowiska przyrodniczego, a zwłaszcza zwierzyny, gdyż pozbawia ją na okres kilku miesięcy zarówno schronienia jak i żeru. Na opryskanych ścierniskach do późnej jesieni nie widać żadnego życia biologicznego!

     Nadal likwidowane są również trwałe użytki zielone czyli łąki. Wydawało się, że "Łąki Wielkie" koło młyna w Czajęczycach uchowają się ze względu na podmokłość podłoża, niestety wczoraj kilkudziesięciohektarowa płaszczyzna nieskażona dotychczas chemią, pokryta całoroczną zielenią traw, przecięta została zaoranym pasem! Za tym przykładem pewnie pójdą pod pług również kolejne przyległe łąki.

każdego roku przed nadejściem najtrudniejszego okresu dla zwierzyny myśliwi remontują i budują nowe urządzenia do dokarmiania, na zdjęciu wzorowo przygotowany punkt dokarmiania w Śmiłowicach przez kolegę Henryka Nawrota Gospodarza Obwodu nr 51 Bobin (fot. Jan Gorczyca)
16 października (niedziela). Pierwsza tej jesieni noc z przymrozkiem do - 4 stopni! Dzień słoneczny lecz zimny +6 stopni. Z drzew osypują się zielone liście sparzone nocnym mrozem. Dziś dotarła do mnie informacja od T. Puchały z Koczanowa, że był dziś rano na grzybobraniu w lesie Bobińskim i widział dwa wilki. Większy prawdopodobnie basior (samiec), a za nim mniejsza wadera (samica) biegły przez las, który od rana przeczesywali grzybiarze. Początkowo myślał, że to dwa psy grzybiarzy, ale gdy zbliżyły się do niego na jakieś dwadzieścia kroków przekonał się, że to jednak nie psy, lecz prawdziwe wilki, na jego widok natychmiast zawróciły i znikły w gęstwinie. Informację tę potwierdził również Adam Rokita z Bobina, który osobiście ich nie widział lecz wczoraj usłyszał o ich obecności od innego grzybiarza.

18 października. Wczorajsza i dzisiejsza noc z przymrozkami do -4, w dzień do +11 słonecznie. Nadal fruwa "babie lato". Rano mgła, później słonecznie, temp. +9 st. Coraz większa część krajobrazu pokrywa się szarością zaoranych pól.

19 października. Noc już bez przymrozku, ciepło +13 st., dzień pochmurny lecz nie pada. Rola poplonów dla poprawy środowiska bytowania zwierzyny jest nie do przecenienia zwłaszcza tych wysianych najwcześniej po zbiorze plonu głównego. W okresie gdy z pól znikają kolejne rośliny, okrywa z poplonów daje niezbędne schronienie, a kwitnące rośliny są wabikiem dla owadów. W kwitnących łanach poplonów obserwuję częste przebywanie bażantów i kuropatw w poszukiwaniu wysokobiałkowego pokarmu w postaci owadów, koniecznego do przygotowania organizmu tych ptaków do trudnego okresu jaki je czeka przez kilka najbliższych zimowych miesięcy. Zapas zgromadzonego tłuszczu w ich organizmie może zadecydować o przetrwaniu zimy i możliwości przystąpienia w dobrej kondycji wiosną do godów i lęgów. Jesień to również pora intensywnych prac na pławowickich stawach. Trwa okres odłowu i przesiedleń hodowanych tutaj ryb. Ze stawu piekarskiego spuszczana jest woda, wieczorem na obniżonej tafli stawu odpoczywają dzikie kaczki a wśród nich stado liczące 16 sztuk dzikich gęsi biało czelnych.

na łąkach kucharskich myśliwy Mariusz Łękas zdjął świeżo zainstalowane wnyki na przesmyku obok łanu kukurydzy. Na jeden z tych wnyków złapał się jego pies myśliwski (fot. Jan Gorczyca)
20 października. Od rana drobny, lecz gęsty i ciągły deszczyk, chłodno, tylko +7 stopni.

23 października. Niedziela. Dzień mglisty i zimny, pochmurny lecz bez opadów. Kolejne polowanie na bażanty w obwodzie Bobin. W czasie polowania myśliwi Jerzy Nowicki, Paweł Bukowiec i stażysta Waldemar Mróz otrzymali informację od Zbigniewa Łaneckiego mieszkańca wsi Pławowice, że na łąkach za wsią, koło pola kukurydzy widział kulejącą sarnę. We wskazanym łanie kukurydzy psy wystawiające bażanty dopadły sarnę i zanim myśliwi dobiegli do miejsca szamotaniny psów z kózką, ta już prawie nie dawała oznak życia. Kózka miała przyczepiony do przedniej cewki (nogi) potrzask, w języku miejscowym zwany "żelazem" z kawałkiem łańcucha długości ok. 1 mb, który zerwała po złapaniu się. Kości przedniej cewki były roztrzaskane i całkowicie odcięte przez zamykające się "żelazo", a wszystko trzymało się tylko na skórze. Również dzisiaj "na bagienku" w Gruszowie znaleziono padniętego rogacza, który zgubił już parostki. Prawdopodobna przyczyna upadku to zatrucie pokarmowe, widoczne były ślady biegunki.

Kolejne dni do końca października to typowe dni jesienne, chłodne, mgliste, chwilami dżdżyste, lecz bez przymrozków.

Jan Gorczyca   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  20  sobota
[12.00]   (Proszowice)
GET READY Proszowice 2024
kwiecień  21  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
Giełda kwiatowa, Niedzielna giełda w Proszowicach i Wyprzedaż garażowa
[17.00]   (Nowe Brzesko)
przedstawienie dla dzieci, Królewna o złotym sercu
kwiecień  22  poniedziałek
[10.00]   (Proszowice)
Talenty Małopolski 2024 - eliminacje powiatu proszowickiego
kwiecień  23  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ