facebook
Nowe "zdobycze" Wojtka - zdjęcia Proszowic z września 1939

    Dzisiaj jest wtorek, 22 września 2020 r.   (266 dzień roku) ; imieniny: Maury, Milany, Tomasza ED Bez Samochodu    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   |   praca   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / wrześniowe... (W.Nowiński) / Nowe "zdobycze" Wojtka - zdjęcia Proszowic z września 1939
O G Ł O S Z E N I A


Nowe "zdobycze" Wojtka - zdjęcia Proszowic z września 1939


Proszowice, 14-09-2020

     W ostatnich miesiącach udało mi się dołączyć do mojej kolekcji kolejne zdjęcia wykonane w Proszowicach przez niemieckich żołnierzy w dniu 7 września 1939 roku.

fot. 1 - opis poniżej (fot. zbiory Wojciecha Nowińskiego)

fot. 1 - Przez Rynek przejeżdżają czołgi z 31. Panzer Regiment. Kilka godzin wcześniej walczyły one z polskimi oddziałami w okolicach cmentarza. To właśnie udział broni pancernej przesądził o niemieckim zwycięstwie w tej potyczce - polscy piechurzy czy nawet broń maszynowa w walce z nimi nie miały żadnych szans.

fot. 2 - opis poniżej (fot. zbiory Wojciecha Nowińskiego)

fot. 2 - Zniszczenia w mieście były ogromne, spłonęło wiele budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Co ciekawe wszystkie te zniszczenia były efektem działań żołnierzy niemieckich już po bitwie, która toczona była w głównej mierze na przedmieściach, w okolicy cmentarza. Po zakończeniu walk niemieccy żołnierze sprawdzali poszczególne domostwa poszukując ukrywających się polskich żołnierzy i dobijając znalezionych rannych.

     Do niektórych zabudowań Niemcy wrzucali granaty, które rozsadzały budynki murowane i zapałały drewniane. Ze szczególnym okrucieństwem traktowane były domostwa należące do Żydów. Oczywiście nie wszystkie budynki zostały zniszczone - na zdjęciu widzimy nienaruszony dom należący do rodziny Wciślińskich. Czy to właśnie członkowie tej rodziny siedzą na krzesełkach przed budynkiem?

fot. 3 - opis poniżej (fot. zbiory Wojciecha Nowińskiego)

fot. 3 - Kościół i dzwonnica były również budynkami, które oparły się niszczycielskim zapędom najeźdźców. Być może po prostu nie starczyło im odwagi, aby zniszczyć świątynię, a być może zadziałały tutaj inne, nadprzyrodzone siły? Jak zanotował ksiądz proboszcz Stanisław Bomba w kronice parafialnej, zniszczenia w kościele nie były duże: w świątynię uderzyło w sumie osiem pocisków, które wybiły witraż nad drzwiami głównymi i uszkodziły w kilku miejscach fronton.

     Jeden z pocisków przebił główne drzwi i przeszył organy, ale na szczęście nie uszkodził ich. Inny pocisk przebił dach i sufit w bocznej nawie południowej. Odłamki tych pocisków, które wpadły do kościoła uszkodziły ławki stojące po stronie Ewangelii, ambonę, filarek ołtarza Matki Boskiej, a kilka mniejszych odłamków trafiło w złoconą nastawę tabernakulum w wielkim ołtarzu i w znajdujący się w nim obraz.

     Na pierwszym planie załoga niemieckiego motocykla z jednej z jednostek Luftwaffe, o czym świadczą oznaczenia na hełmach żołnierzy.

fot. 4 - opis poniżej (fot. zbiory Wojciecha Nowińskiego)
fot. 5 - opis poniżej (fot. zbiory Wojciecha Nowińskiego)

fot. 4, 5 - Ostatnie dwa zdjęcia to widok na lewą część zachodniej pierzei Rynku. Znajdowały się tam drewniano-murowane zabudowania, zniszczone przez Niemców i już nigdy nie odbudowane. Po wojnie, na początku lat 60, powstały w tym miejscu bloki mieszkalne z lokalami handlowymi.

opracowanie: Wojciech Nowiński   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
wrzesień  22  wtorek
wrzesień  23  środa
[17.00]   (Wieliczka)
spotkanie - "Niezwykła droga do Wieliczki sześciu górników z Miśni czyli przyjrzyjmy się pierwszorzędnym rzeźbom w porcelanie"
wrzesień  24  czwartek
wrzesień  25  piątek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ