facebook
Arabia Saudyjska chce być mocarstwem atomowym... Czy tylko w energetyce?

    Dzisiaj jest piątek, 10 lipca 2020 r.   (192 dzień roku) ; imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / tak to widzę (J.Bereza) / Arabia Saudyjska chce być mocarstwem atomowym... Czy tylko w energetyce?
O G Ł O S Z E N I A


Arabia Saudyjska chce być mocarstwem atomowym... Czy tylko w energetyce?

(fot. pixabay.com)

6-03-2018

     Deklaracja ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej o mocarstwowych planach stanięcia w szeregu potęg energetyki jądrowej rozpaliła dyskusje nie tylko o skali zapowiadanych inwestycji, ale także o ewentualności wykorzystania doświadczenia z energetyki cywilnej do pozyskiwania wzbogaconego uranu, potrzebnego do wyprodukowania bomby atomowej.

     Zapowiedziany przez saudyjskiego szefa dyplomacji Adela bin Ahmeda Al-Jubeira ambitny plan wejścia do grona największych producentów energii elektrycznej na bazie siłowni atomowych, wysłany z Monachium podczas konferencji o bezpieczeństwie, został odebrany jako nasilenie gry, którą Królestwo Arabii Saudyjskiej prowadzi od lat. W czasie zaostrzenia sytuacji na Bliskim Wschodzie i kształtowania się dwóch bloków politycznych, konkurencyjnych a nawet wrogich wobec siebie, złożenie takiej deklaracji jest również elementem nacisku, jakim Rijad chce wzmocnić swoją pozycję wobec supermocarstw.

     Jak podał portal "Xaiq quazeti", minister Al-Jubeir poinformował, że władze Arabii Saudyjskiej prowadzą obecnie rozmowy z 10 państwami, z których może być wybrany partner dla państwowych inwestycji na Półwyspie Arabskim. Wrażenie w świecie dyplomacji i biznesu zrobiła kwota, jaką podał Adel bin Ahmed Al-Jubeir - 80 miliardów dolarów przeznaczone na budowę 16 reaktorów atomowych w ciągu 20-25 lat.

     O tym, że plany te nie będzie łatwo zrealizować Arabii Saudyjskiej można wyczytać między wierszami w wypowiedzi ministra Al-Jubeira, który wezwał władze Stanów Zjednoczonych aby przyznały jego państwu takie samo prawo i traktowanie jak innym krajom, mogącym przerabiać paliwo jądrowe na potrzeby energetyki cywilnej. Ostrożność Waszyngtonu podyktowana jest doświadczeniem i problemami, jakie Zachód ma z Iranem. Islamska Republika Iranu ma bowiem możliwości - dzięki opanowaniu niezbędnej dla energetyki cywilnej metody wzbogacania uranu - produkowania samodzielnie uranu wzbogacanego do poziomu, jaki wystarcza do zastosowania go do budowy bomby atomowej. Iran na razie tego nie robi, w myśl porozumienia z Zachodem, który w zamian miał znieść sankcje ekonomiczne.

     Nie wiadomo, jak na uruchomienie programu budowy elektrowni jądrowych w Arabii Saudyjskiej zareagowałby teraz Iran. Rijad i Teheran stoją bowiem po dwu stronach barykady, walcząc o wpływy na Bliskim Wschodzie i próbując ogarnąć swoimi skrzydłami mniejsze państwa Bliskiego Wschodu. Dualny podział państw na dwa sojusze nie jest trwały, ale rolę dwóch centrów rezerwują dla siebie Iran i Arabia Saudyjska. Za Teheranem stoi Rosja, za Arabią Saudyjską Waszyngton, który zachowuje dużą rezerwę wobec ewentualności poszerzania kręgu państw, mających możliwość produkcji uranu wysoko wzbogaconego. Nawet jak jest nim bliski obecnie sojusznik, dysponujący dziesiątkami miliardów dolarów na inwestycje, które byłyby intratne dla firm zza oceanu.

     Determinacja Arabii Saudyjskiej objawia się m.in. w podaniu liczby aż 10 państw, z którymi Rijad rozmawia o współpracy w budowie elektrowni atomowych i rozwoju technologii, włącznie z samodzielnym pozyskiwaniem wzbogaconego uranu. To właśnie skala inwestycji ma tłumaczyć ekonomiczny sens wejścia w samodzielne opanowanie technologii wzbogacania uranu. Grę o wejście do grona państw dysponujących własną energetyką jądrową Arabia Saudyjska prowadzi od lat. Wśród potencjalnych kontrahentów wymieniani byli Rosjanie, Amerykanie i Koreańczycy z Korei Południowej. Ci ostatni już pokazali swoje umiejętności podczas budowy elektrowni atomowej u sąsiada Saudów - w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. ZEA nie planowały jednak wejścia w posiadanie technologii wzbogacania uranu, która wydaje się być kluczowa dla Waszyngtonu. Z Rosją kontakty w sposób naturalny oziębiły się ze względów politycznych. W kontekście napięcia Iran/Rosja kontra Waszyngton/Rijad może okazać się, że nawet miliardy saudyjskich petrodolarów, przewidziane na kontrakty dla budowniczych kilkunastu reaktorów atomowych, nie przebiją ceny względnego spokoju, który na Bliskim Wschodzie jest coraz trudniej utrzymać.

Jan Bereza   

Źródło:

http://www.pch24.pl/arabia-saudyjska-chce-byc-mocarstwem-atomowym--czy-tylko-w-energetyce-,58434,i.html

idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  10  piątek
[10.00-13.00]   (Proszowice)
ZróbMY LaTO razem - zajęcia wakacyjne w proszowickim CKiW
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ