facebook
Tadżykistan: Aresztowania podejrzewanych o związki Państwem Islamskim

    Dzisiaj jest piątek, 10 lipca 2020 r.   (192 dzień roku) ; imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   M.Fatyga   |   p.zrzęda   |   A.Powidzki   |   H.Pomykalski   |   Z.Grzyb   |   Z.Kuliś - Franek II...   |   W.Nowiński - wrześniowe...  |   M.Prüffer - paragrafy...   | 

serwis IKP / działy autorskie / tak to widzę (J.Bereza) / Tadżykistan: Aresztowania podejrzewanych o związki Państwem Islamskim
O G Ł O S Z E N I A


Tadżykistan: Aresztowania podejrzewanych o związki Państwem Islamskim

(fot. commons.wikimedia.org)

1-03-2018

     Kilkanaście osób podejrzewanych o powiązania z skrajnymi ugrupowaniami islamskimi, aresztowała milicja w Tadżykistanie w wilajecie (okręgu) chatlońskim. Władze tadżyckie mają coraz większy kłopot z wpływami organizacji islamskich i ich bojowników, którzy wracają w rodzinne strony z Bliskiego Wschodu.

     Akcja służb mundurowych Tadżykistanu nastąpiła po zgłoszeniu wywieszenia na domu siostrzeńca założyciela Tadżyckiej Partii Odrodzenia Islamu flagi Państwa Islamskiego. Zdarzenie miało miejsce kilka dni temu, a autor prowokacji trafił do aresztu wraz z kilkunastoma osobami, podejrzewanymi o związki z radykalnymi organizacjami islamskimi.

     Tadżycka Partia Odrodzenia Islamu została założona przez radykalnie nastawionych do zmian obywateli tej republiki jeszcze przed upadkiem Związku Sowieckiego. Powstała w 1990, a jej liderem, aż do śmierci w 2006 roku, był Sajd Abdullo Nuri.

     To jego siostrzeniec był inicjatorem ubiegłotygodniowej prowokacji w jednej z wiosek rejonu Wachsz, wchodzącego w skład wilajetu chatlońskiego - jednego z czterech okręgów administracyjnych, jakie tworzą Tadżykistan. Okręg liczy ok. 2,7 mln mieszkańców a położony jest w klinie wchodzącym między Uzbekistan a Afganistan, w znacznej części opanowany przez bojowników islamskich. Na społeczność Tadżykistanu oddziałują nie tylko miejscowe radykalne ugrupowania islamskie pochodzi ale także działające w dalej położonych krajach, w których władza jest pod wpływem islamistów.

     Związki między Tadżycką Partią Odrodzenia Islamu a innymi skrajnymi ugrupowaniami, z Al-Kaidą na czele, sięgają okresu wojny domowej w latach 1992 - 1997. Wówczas to doszło do regularnych walk między władzą państwową już niezależnego Tadżykistanu a islamistami zapatrzonymi na talibów afgańskich.

     Celem władz cywilnych, które przejęły władzę po rozpadającym się Związku Sowieckim, było utrzymanie świeckiego charakteru państwa i stanowisk oraz nomenklaturowych posad, podobnie jak w całym ZSRS. Tadżycka Partia Odrodzenia Islamu dążyła do utworzenia w Tadżykistanie wyznaniowego państwa islamskiego a następnie zbudowanie kalifatu, obejmującego całą Azję Środkową.

     Islamiści z Tadżycką Partią Odrodzenia Islamu oraz sojusznikami doprowadzili nawet do ucieczki rządu ze stołecznego Duszanbe ale dzięki pomocy Rosji i sąsiedniego Uzbekistanu siły muzułmanów zostały pokonane, mimo wsparcia udzielonego im przez Islamski Ruch Uzbekistanu, talibów z Afganistanu i Al-Kaidę. Przegrana islamistów i późniejsze ustalenia z rządem w Duszanbe dały im gwarancję zajęcia wielu ważnych stanowisk. Sama Tadżycka Partia Odrodzenia Islamu mogła działać legalnie i brać udział w wyborach jednak poparcie dla niej spadało i w wyborach w 2015 roku uzyskała zaledwie 1,5 proc. głosów, nie zdobywając żadnego miejsca w Zgromadzeniu Najwyższym Tadżykistanu (dwuizbowym parlamencie, Madżilisie Oli). Także w 2015 roku Tadżycka Partia Odrodzenia Islamu została zdelegalizowana.

     Obawy przed uzyskiwaniem poparcia przez skrajne organizacje islamskie w Tadżykistanie jednak się nie skończyły. W lipcu 2016 roku sąd wydał wyrok 5 lat więzienia na Dawroje Akbarowa za aktywną propagandę prowadzoną na rzecz zdelegalizowanej TPOI. Trudną do opanowania falę radykalnego islamu, rozlewającą się po Tadżykistanie, wzmacniają wracający z szeregów bojowników Państwa Islamskiego Tadżycy.

     Według "Islam Today", w Syrii, Iraku i w innych rejonach walk prowadzonych przez ISIS, w siłach zbrojnych islamistów walczyło w ostatnich latach ponad 2 tys. obywateli Tadżykistanu. Co najmniej 300 z nich zginęło. Część bojowników wraca teraz w obawie przed spodziewaną całkowitą likwidacją Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie. Dla wielu argumentem za powrotem jest ogłoszona w Tadżykistanie amnestia dla tych, którzy dobrowolnie zrezygnowali ze służby w wojennych ugrupowaniach za granicą. Amnestia nie obejmuje jednak osób, które brały bezpośredni udział w walkach.

Jan Bereza   

Źródło:

http://www.pch24.pl/tadzykistan--aresztowania-podejrzewanych-o-zwiazki-panstwem-islamskim,58436,i.html

idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00

posiłki z dowozem
kliknij TUTAJ
 warto pomyśleć?  
Od każdego z nas zależy, czy uczyni z siebie dar dla pokoju.
(R. Baden-Powell)
lipiec  10  piątek
[10.00-13.00]   (Proszowice)
ZróbMY LaTO razem - zajęcia wakacyjne w proszowickim CKiW
lipiec  11  sobota
lipiec  12  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
wycieczka rowerowa - "Szlakiem kościołów"
lipiec  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ